Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. Під впливом технологічного прогресу, фінансової інтеграції і глобалізації, а також внаслідок появи нових фінансових інструментів і технологій об’єми коштів, що циркулюють на фінансових ринках, досягли на сьогодні астрономічних масштабів. За цих умов стратегічно важливим комунікаційним каналом, що уможливлює безперешкодний рух грошових потоків і проведення фінансових операцій, стають платіжні системи і системи міжбанківських розрахунків як один з їх ключових компонентів.
Розвиток і вдосконалення міжнародних розрахунків потребує глобальної інформаційної бази, сучасних мереж зв'язку та телекомунікаційних міжнародних платіжних систем. Механізм зовнішньоекономічних зв'язків України перебуває на стадії становлення. Його складовою є міжнародні розрахунки, а їх розвиток – актуальним завданням. Ці операції сприяють підтримці курсу національної валюти, є джерелом надходжень до державного бюджету, приносять прибутки для українських комерційних банків.
У сучасному світовому господарстві йде процес посилення взаємозв'язку економік країн-партнерів. Порушення спільних міжнародних економічних зв'язків завдає великих втрат кожній з держав. Міжнародні розрахунково-кредитні відносини повинні повною мірою служити диверсифікації і стабільному функціонуванню національних економік. Економічна могутність країни, безпека платежів формується за рахунок розширення, інтеграції та вдосконалення національних електронних платіжних систем, застосування нових розрахунково-кредитних інструментів на взаємовигідних умовах.
Головною проблемою у міжнародних розрахунках є узгодження платіжних систем держав, у тому числі і платіжних систем країн з перехідною економікою. Неоднаковий рівень технічної оснащеності та інструментарію проведення міжнародних розрахунків зумовлюється нестабільністю законодавчої бази, особливо валютного законодавства, що надзвичайно ускладнює роботу нерезидентів на фінансових ринках країн з транзитивною економікою.
Також гостро постає питання відсутності досвіду використання фінансових інструментів, визнаних світовою практикою, при здійсненні міжнародних розрахунків країнами з транзитивною економікою. На нашу думку, сучасні платіжні інструменти, зокрема форми розрахунків з використанням кредиту як гарантії дотримання зобов’язань у зовнішньоекономічних угодах, дають можливість доступу на нові ринки та налагодження партнерських взаємовідносин. Труднощі формування національної валютно-платіжної системи України не виключають розробку ефективного механізму міжнародних розрахунків, методів управління останнім відповідно до умов України, а навпаки, спонукають до прискорення його створення.
Успішне здійснення реформ у фінансово-банківській сфері України, структурна перебудова економіки й прискорення темпів економічного зростання значною мірою залежать від розробки та впровадження новітніх платіжних систем, сучасних платіжних інструментів безготівкових міжнародних розрахунків.
Міжнародні розрахунки в Україні протягом тривалого часу практично не були предметом спеціальних наукових досліджень, не враховувались їх характерні особливості, роль та місце в зовнішньоекономічних зв'язках. Науково-теоретичні розробки, присвячені цим питанням, не перебували в полі зору дослідників. Поштовхом для дослідження даної проблеми стали здійснення міжнародних розрахунків у зовнішньоекономічних відносинах України, пошуки механізмів впровадження принципів і стандартів міжнародних платіжних систем, новітніх інструментів у безготівкові міжнародні розрахунки українських суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Виникла потреба у підвищенні ефективності інституційних та правових засад регулювання міжнародних розрахунково-кредитних відносин України, які відіграють вирішальну роль у мобілізації, розподілі та контролі капіталу. Останнім часом в нашій державі дослідження міжнародних економічних відносин вступили в якісно новий етап, спрямований на пошуки шляхів, засобів і механізмів гармонійного розвитку держави у процесі розбудови національної економічної системи.
Актуальність наукової розробки згаданої теми зумовлюється також дією наступних взаємопов’язаних між собою факторів. По-перше, фінансове ресурсозабезпечення економічного розвитку в умовах переходу до ринкової економіки неможливе без використання нових форм та інструментів міжнародних розрахунково-кредитних відносин. По-друге, стабільний розвиток зовнішньоекономічних зв’язків країни залежить від адекватної системи міжнародних розрахунків, яка формує економічні передумови залучення фінансових потоків у економіку перехідного типу. По-третє, задля розбудови власної оптимальної моделі розвитку та регулювання ринку розрахунково-платіжних послуг з урахуванням особливостей економічного розвитку України необхідним є визначення ефективних принципів, методів та інструментів регулювання існуючих платіжних систем та розрахункових мереж. По-четверте, враховуючи спрямованість стратегічного курсу України на широку інтеграцію у світове господарство та фінансові ринки, зокрема, вагомого значення набувають вивчення та переосмислення досвіду створення національних розрахунково-платіжних систем у країнах Центральної та Східної Європи.
Серед зарубіжних вчених, які зробили значний внесок у розвиток теорії та практики міжнародних розрахунків, платіжних систем та впровадження нових платіжних інструментів у світогосподарськи зв’язки, слід відзначити дослідження таких науковців, як Д.Джентле, Е.Д.Доллан, К.Кембелл, Р.Кембелл, П.Х.Ліндерт, Т.Паско, М.Пебро, Ж.Перар, П.Роуз, Ф.Р.Рут, Д.Сінкі, Л.Сурен, К.Фабри, М.Фрідмен, Д.М.Херріс, К.Шміттгофф та ін.
Кількісні та якісні зміни, що відбуваються в процесі розвитку та вдосконалення міжнародних розрахунків, платіжних систем, потребують наукового осмислення та практичного вирішення засобами економічної політики. Теоретичні концепції методологічних та інституційних аспектів розвитку платіжних систем та дослідження проблем міжнародних міжбанківських розрахунків в Україні в умовах інтернаціоналізації здійснено в роботах вітчизняних науковців: О.І.Береславської, О.С.Власюка, І.Є.Голубія, М.В.Дорундяка, В.Н.Кочеткова, П.А.Лисенкова, С.В.Лисюка В.І.Мазуренка, А.М.Мороза, С.С.Осадця, Д.П. Расшивалова, М.І.Савлука, А.С.Савченка, А.І.Сухорукова, С.А.Цокола, В.А.Ющенка. Фундаментальні проблеми міжнародного регулювання економіки, глобалізації економічних процесів, інтеграції українських кредитно-фінансових установ у світовий економічний простір знайшли своє відображення у працях українських вчених-економістів: В.С.Будкіна, В.А.Вергуна, А.С.Гальчинського, М.А.Дудченка, О.К.Єременка, А.І.Кредисова, Н.В.Кузнецової, Д.Г.Лук’яненка, З.О.Луцишин, О.М.Олексієнка, Ю.М.Пахомова, А.М.Поручника, О.І.Рогача, А.П.Рум’янцева, В.Р.Сіденка, В.Д.Сікори, С.І.Соколенка, В.М.Суторміної, В.М.Федосова, А.С.Філіпенка, О.М.Шарова, Т.А.Шарової, О.І.Шниркова та ін.
Суттєвий внесок у розробку даної проблематики зробили представники економічної наукової школи інших країн СНД, зокрема Росії. Серед них слід відзначити праці Є.Ф.Авдокушина, С.В.Андрєєва, Г.І.Васильєва, А.П.Кирєєва, Л.М.Красавіної, Н.Я.Носкової, І.Н.Платонової, В.Є.Рибалкіна, В.М.Усоскіна.
Мета та завдання дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження різних аспектів формування та розвитку системи міжнародних розрахунків в Україні. Для досягнення поставленої мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність міжнародних розрахунків;
- дослідити форми міжнародних розрахунків та їх регулювання на міжнародному рівні;
- розглянути кореспондентські відносини та міжбанківські розрахунки банків як основи системи міжнародних розрахунків;
- вивчити нормативно-правову базу функціонування системи міжнародних розрахунків в Україні;
- здійснити оцінку особливостей функціонування системи міжнародних розрахунків в Україні;
- провести дослідження особливостей здійснення міжнародних розрахунків в банку “Укрексімбанк”;
- розглянути шляхи розвитку системи міжнародних розрахунків в України;
- запропонувати напрямки вдосконалення організації міжнародних розрахунків банків в Україні.
Об’єктом дослідження магістерської роботі є система міжнародних розрахунків в Україні.
Предметом дослідження в магістерській роботі є особливості сучасного стану системи міжнародних розрахунків України, напрямки та перспективи її розвитку.
Методи дослідження. В магістерській роботі застосовано широкий інструментарій загальноприйнятих методів наукового дослідження світогосподарських зв’язків, а саме: метод кількісного та якісного порівняння при вивченні структури ринку послуг з міжбанківських платежів, метод аналізу і синтезу, індукції та дедукції.
Інформаційна база дослідження. Статистичну і фактологічну основу магістерської роботи складає офіційна інформація, зокрема, ЄЦБ, БМР, НБУ, центральних банків країн-членів ЄС і СНД. У процесі роботи опрацьовано зарубіжну та українську наукову літературу, періодичні видання, офіційні публікації, матеріали і документи семінарів з проблематики обраної теми.