Зразок роботи
ВСТУП
Банки є саме тими установами, які акумулюють вільні кошти (пасивні операції банку) і спрямовують їх у ті сфери, які цих коштів потребують (активні операції банку). Саме від ефективного розміщення мобілізованих коштів і залежатиме величина прибутків, які банк отримає в подальшому.
Основною умовою стабільного функціонування та подальшого розвитку
банківської установи є зростання обсягу активів, яке досягається за рахунок
виваженого розміщення залучених коштів, і поліпшення якості активів. Банківські установи є важливими для економіки, оскільки вони перерозприділяють грошові кошти між іншими суб’єктами господарювання, проте як і всі іннші існують за рахунок прибутку від своєї діяльності. Тому дослідження активних операцій комерційних банків є актуальним.
Метою курсової роботи є дослідження активних операцій комерційного банку.
Поставлена мета обумовлює необхідність вирішення ряду взаємопов’язаних завдань:
• розглянути теоретичні аспекти активних операцій комерційного банку;
• проаналізувати джерела фінансування активних операцій;
• здійснити аналіз ефективності активних операцій на основі ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»;
• визначити перспективи розвитку;
• зробити висновки.
Об’єктом курсової роботи є аналіз ефективності активних операцій ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК». Предметом – дослідження економічної сутності активних операцій комерційного банку.
При написанні курсової роботи були використані такі методи: аналізу і синтезу, абстрагування, дедукції, статистичної обробки фінансової інформації, порівняльного фінансово-економічного аналізу, тощо.
ВИСНОВКИ
За результатами проведеного дослідження можна зробити такі висновки, що активні операції – це операції з розміщення мобілізованих комерційним банком ресурсів у депозити, кредити, інвестиції, основні засоби й товарно-матеріальні цінності з метою одержання доходу та забезпечення своєї ліквідності. Ці операції є основними, які здійснює комерційний банк та формують основну частину його прибутку.
Усі комерційні банки здійснюють операції, які поділяються на активні та пасивні. Усі активні операції можна поділити на такі основні групи: операції з готівковими коштами, надання кредитів, інвестування в цінні папери та вкладення в майно та інші активи. Основним джерелом фінансування активних операцій є пасивні операції, тобто діяльність банку фінансується за рахунок власних, залучених та запозичених коштів.
Щодо стану активних операцій, то за період з 2013 по 2015 рік в ПАТ КБ «ПриватБанк» зменшується питома вага кредитно-інвестиційного портфелю в складі активів, а також зменшується дохідність активів за рахунок кредитних операцій, хоча загальна рентабельність активних операцій зменшується. Проте в цей же період зменшується тривалість обороту активів, тобто збільшувалася швидкість обертання активів, що є позитивним явищем. В цьому ж періоді за всіма трьома основними нормативами ліквідності спостерігається зменшення, ще означає, що банк у 2015 році може своєчасно оплатити менший обсяг своїх грошових зобов'язань ніж у 2013 році.
У зв’язку із ситуацією, яка склалася у досліджуваному періоді, банку потрібно: для підвищення ефективності активних операцій банку вкладати кошти в цінні папери, а також збільшувати кількість своїх клієнтів, та розпочати надавати нові пільгові кредити для підприємств – постійних та надійних клієнтів, а також надавати кредити для започаткування бізнесу (стартапи) , які є високоризиковими, проте в перспективі можуть приносити хороший прибуток.
Для того, щоб банку постійно мати змогу вчасно здійснювати виплати по своїх зобов’язаннях йому необхідно постійно слідкувати за показниками ліквідності, та тримати їх в межах допустимих норм. У свою чергу для збільшення якості джерел фінансування активних операцій необхідно змінювати структуру кредитного портфелю, а саме – зменшувати суму короткострокових та кредитів до запитання і одночасно збільшуючи суму довгострокових кредитів.