Зразок роботи
28vika055@ukr.net
Актуальність теми. В сучасних умовах фінансової нестабільності в Україні особливого значення набуває питання визначення наявних та стратегічних можливостей щодо забезпечення подальших перспектив діяльності банків. У цьому контексті оцінка їх ресурсного потенціалу має важливе значення, адже від встановлення рівня ресурсного потенціалу та прийняття на цій основі управлінських рішень залежить здатність банків забезпечити себе достатнім обсягом фінансових ресурсів для подальшої діяльності, підтримання прийнятного рівня прибутковості, фінансової стійкості та конкурентоспроможності на ринку банківських послуг. Успішність реформування економіки, спрямованого на створення високоефективного ризикованого господарства, значною мірою залежить від розвитку банківської системи, оскільки саме банки опосередковують рух капіталів, забезпечуючи перерозподіл грошових коштів між секторами економіки. Саме здатність банківських установ вирішувати стратегічні завдання економічного зростання України залежить від зміцнення їх ресурсного потенціалу.
Проблеми ресурсного забезпечення діяльності банків, залежності між обсягом, складом ресурсів та досягнутими результатами діяльності актуалізовані сучасними дестабілізаційними процесами розвитку економіки, функціонуванням суб’єктів економічної діяльності. Банки мають володіти сукупністю ресурсів, достатніх для кредитування потреб суб’єктів економічної діяльності, формування відповідних резервів для покриття ризиків, підтримки власної ліквідності.
Достатня за обсягом та належним чином збалансована ресурсна база банків є важливою передумовою їх прибутковості, підтримки достатньої ліквідності та довіри з боку клієнтури. Зміцнення ресурсної бази сприяє підвищенню можливостей банків у задоволенні поточних та інвестиційних потреб суб’єктів господарювання та домогосподарств у додаткових грошових коштах. Негативні прояви фінансово-економічної кризи у банківській системі України, які спричинили суттєвий дисбаланс між строками і обсягами залучених та розміщених коштів й значно вплинули на спроможність як окремих банків, так і банківської системи протистояти їм, ефективно використовувати існуючий та нарощувати в подальшому ресурсний потенціал зумовлюють необхідність удосконалення сучасних методів оцінки ресурсним потенціалом банків.
На сьогоднішній день проблема оцінки ресурсного потенціалу фінансової установи є особливо актуальною. Дане питання аналізується у працях таких вчених, а саме: Б.П. Адамик, М.М. Александрова, Н.О. Артеменко, Я.А. Білоног, В.С. Білошапка, Н.В. Бова, І.І. Бойко, В.І. Варцаба, О.В. Васюренко, О.Д. Вовчак, О.Г. Головко, Н.В. Гребенюк, Ж.М. Довгаль, О.Є. Еркес, О.В. Золотарьова, І.Я. Карчева, А.В. Кисельов, В.В. Коваленко, Н.М. Корольова, А.Р. Скірка, та інших. Проте, не зважаючи на значну кількість наукових досліджень, пов’язаних з аналізом та оцінкою ресурсного потенціалу банку, питання вибору оптимальної методики та інструментарію оцінки ресурсного потенціалу залишається нерозв’язаною. Зокрема відкритими залишаються питання багатовимірності результатів оцінки, обумовлені неоднорідністю внутрішніх та зовнішніх умов функціонування банків.
Метою дипломної роботи є обґрунтування теоретичних та практичних основ методів оцінювання ресурсного потенціалу банків, обґрунтування напрямів покращення їх забезпечення.
Для досягнення поставленої мети передбачено постановку, формулювання і розв’язання наступних наукових та практичних завдань:
- визначити теоретичні основи методів оцінювання ресурсного потенціалу банків;
- охарактеризувати діяльність АТ «Альфа Банк»;
- проаналізувати управління ресурсним потенціалом банку АТ «Альфа Банк»;
- оцінити ефективність використання ресурсів банку;
- здійснити прогнозування ресурсного потенціалу банків України;
- розглянути перспективи вдосконалення методології оцінювання ресурсного потенціалу банків з урахуванням міжнародного досвіду.
Об’єктом дослідження є процеси управління ресурсним потенціалом банку АТ «Альфа Банк».
Предметом дослідження є теоретико-методологічні положення щодо здійснення оцінки ресурсного потенціалу банку.
Методи дослідження. Для розкриття та уточнення суті ресурсного потенціалу банків та методів оцінки ресурсного потенціалу банків використано структурно-функціональний метод і методи теоретичного узагальнення; аналіз та оцінку сучасного стану формування та розміщення банківських ресурсів здійснено на основі використання економіко-статистичних методів: порівняння, групування та методів економічного аналізу; у процесі вивчення динаміки змін та встановлення взаємозв’язку між складовими ресурсної бази застосовано графічний метод.
Практичне значення одержаних результатів дослідження зумовлене розробкою комплексної моделі оцінки ефективності діяльності комерційних банків, а також виробленням практичних рекомендацій щодо її підвищення.
Інформаційна база роботи. Статистичну і фактологічну основу дослідження складають законодавчі та нормативні акти Кабінету Міністрів України, статистичні матеріали Національного банку України, Державного комітету статистики України, періодичних видань Національного банку України, річна звітність комерційних банків, наукові праці вітчизняних і зарубіжних економістів, «присвячені проблемам ресурсного забезпечення банків України, електронні ресурси Інтернету з питань діяльності банків України фінансова звітність АТ «Альфа Банк».