Зразок роботи
Актуальність теми дослідження. У сучасних умовах дуже великого значення набувають питання щодо формування кадрового середовища у вітчизняних підприємствах. Особливо важливим стає встановлення таких соціальних пропорцій в основних характеристиках персоналу підприємства, які сприятимуть його зростанню і розвитку, в тому числі і за рахунок залучення та закріплення в кадровому складі професійно підготовлених та навчених фахівців. Це актуалізує проблему їх підбору і адаптації в сучасному підприємстві, пошуку нових управлінських засобів, методів і технологій її успішного здійснення.
Найважливіший фактор розвитку та функціонування виробництва – праця людини, що є основною конкурентною перевагою в сучасному світі. Саме люди стають головним чинником успіху, а не технології та виробництво.
Управління персоналом - це планування та управління людськими ресурсами підприємства. Офіційно управління людськими ресурсами виникло незадовго на початок XX століття. До цього всі кадрові питання (підбору, звільнення, професійної підготовки та врегулювання питань заробітної плати) приймалися окремими менеджерами. Створення структурних підрозділів з управлінню людськими ресурсами - це наслідок зростання розмірів підприємств.
Підбір і адаптація персоналу є необхідною ланкою системи управління персоналом, адже від того, як зустрінуть нового співробітника залежать результати завдань, які ставить перед собою підприємство. Оскільки підприємства прагнуть утримати персонал, проблеми підбору і адаптації персоналу стають першочерговими. Сучасні підприємства стикаються з тим, що підбір та адаптація персоналу є тривалими та дорогими процесами, тому у вирішенні цієї проблеми необхідно розробляти та впроваджувати заходи, інструменти, здатні покращити організацію підбору та адаптації персоналу на підприємстві.
Проблема організації підбору і адаптації персоналу на підприємстві та їхнього впливу на ефективність роботи персоналу в різних аспектах розглядалася в наукових публікаціях багатьох науковців, зокрема: Д. Аширова, Л. Балабанової, А. Бикової, Т. Бучинської, А. Василика, В. Васильченка, О. Віханського, А. Волгіна, О. Гетьман, Т. Гребенюк, О. Грішнової, В. Герасимчука, А. Гриненка В. Догадіної, Н. Касьянова, Є. Качан, Л. Керб, А. Кібанова, Є. Кобцевої, А. Колот, В. Корнюшина, О. Крушельницької, Г. Назарова, В. Пономаренко, І. Троцької, М. Хілб, Ф. Хміля, В. Хьюбера. Проте недостатньо висвітленими залишаються питання підбору та адаптації нових працівників на підприємствах в умовах трансформаційних перетворень в економіці. Відповідно до цього необхідним є розкриття особливостей процесу підбору і адаптації персоналу підприємства. Таким чином, проблема підбору і адаптації фахівців в сучасних підприємствах відноситься до числа недостатньо розроблених і вивчених у науково-дослідній літературі.
Метою дипломної роботи є розробка теоретичних засад і практичних рекомендацій щодо формування системи підбору і адаптації персоналу на підприємства.
Для досягнення поставленої мети визначено такі завдання:
- визначити сутність поняття та особливості організації процесу підбору персоналу;
- узагальнити сутність поняття адаптації персоналу та визначити її роль у системі управління підприємством;
- дослідити методи оцінки підбору і адаптації персоналу підприємства;
- охарактеризувати діяльність підприємства ПАТ «Дніпрометиз»;
- проаналізувати існуючу систему підбору персоналу ПАТ «Дніпрометиз»;
- здійснити аналіз організації адаптації персоналу підприємства;
- запропонувати рекомендації щодо вдосконалення системи управління підбором та адаптацією персоналу в ПАТ «Дніпрометиз»;
- оцінити економічну ефективність заходів щодо вдосконалення системи організації підбору та адаптації персоналу підприємства.
Об’єктом дослідження є система підбору і адаптації ПАТ «Дніпрометиз».
Предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні аспекти організації підбору і адаптації персоналу підприємства.