Зразок роботи
ВСТУП
Важливою складовою частиною світової спільноти є Африка. Перед цим континентом стоїть гамма складних геополітичних проблем, одні з яких мають давню, багатовікову історію, наприклад, колоніалізм, работоргівля і т.д. Інші зародилися або загострилися недавно і охоплюють порівняно невеликий період, наприклад, з руйнуванням СРСР змінився баланс світових геополітичних сил, змінюються соціально-економічні, політичні, духовні сфери життя цього континенту.
Африка - складний за структурою, етнічною і географічної, кліматичному і політичним складом регіон, у якого дуже низька перспектива стати окремою цивілізацією. Цьому є ряд причин. По-перше, більшість країн знаходяться за межею бідності, що не тільки не сприяє об'єднанню, а й підстьобує різні локальні конфлікти за переділ ресурсів, в тому числі і води. По-друге, низький рівень технічного, соціального і політичного розвитку не дає уявлення про те, як необхідно об'єднуватися і для чого. По-третє, окремі ділянки континенту знаходяться в зоні лиха, де розвиваються захворювання від малярії до СНІДу, різко скорочують чисельність населення.
В даний час міжнародні відносини характеризуються надзвичайною різноманітністю і складністю. Перед людством стоїть безліч поки ще невирішених проблем. Однією з таких проблем, як видається, є різного роду територіальні суперечки, які, найчастіше, виливаються в запеклі збройні конфлікти, несучи за собою десятки і сотні тисяч людських життів.
Африканський континент в цьому відношенні не виключення. В Африці дуже гостро проявляються практично всі глобальні проблеми людства, серед яких бідність, вичерпання окремих видів природних ресурсів, міжетнічні та релігійні конфлікти і інше.
За Африкою досить міцно закріпилася репутація найбільш конфліктною політичної сфери планети. Територіальні суперечки і конфлікти між африканськими державами часто викликаються тим, що кордони держав в більшості випадків не збігаються з кордонами розселення племен і народностей. Крім територіальних суперечок і претензій на африканському континенті існує безліч інших прикордонних проблем. Сучасному розумінню проблем, що стоять перед країнами континенту, багато в чому допомагає знання історії розвитку африканських народів, їх господарських і культурних традицій. Немає іншого континенту в світі, який постраждав би від колоніального гніту в такій мірі, як Африка.
Тривала запекла боротьба африканських народів за національне визволення, зміна співвідношення сил в світі на користь соціалізму призвели до того, що створювалася протягом століть колоніальна система в Африці впала протягом всього декількох десятиліть, що спричинило появу нових проблем для країн Африки, які в наші дні ще не вирішені.
Останні роки відзначені різким сплеском інтересу до Африки з боку, як держав-лідерів сучасного світу, так і прагнуть потрапити в число таких найбільших азіатських держав. В основі посилення уваги до Африки лежать і політичні, і економічні причини. В умовах загострення глобальної дефіциту природних ресурсів провідні країни Заходу і Сходу відчувають зростаючу потребу в них, намагаються диверсифікувати їх джерела, щоб забезпечити стабільність свого ресурсозабезпечення. Африка ж була і залишається важливою сировинною базою світової економіки. Вельми важливі не тільки її використовувані і розвідані запаси платини, алмазів, хрому, марганцю, кобальту, золота і т.д., але і перспективи розвитку її нафтогазового комплексу. Крім того, звичайно ж, треба брати до уваги широке представництво і зростаючу роль африканських країн в ООН та ряді інших міжнародних організацій. У XXI столітті Китай стає одним з найбільш активних гравців на африканської сцені, по суті справи, що зайняв тут місце колишнього Радянського Союзу. КНР, на думку фахівців, може перетворитися в найближче десятиліття в великого конкурента країн Заходу і все більш жорстко тіснити їх на африканських ринках.
Дослідженням відносин між Китаєм та країнами Африки займаються такі іноземні дослідники, науковці та політологи як Девід Шинн (David Shinn), Дебора Браутігам (Deborah Brautigam), Кріс Алден (Chris Alden), Крістофер Р. Хьюз (Christopher R. Hughes), Іен Тейлор (Ian Taylor), Юн Сун (Yun Sun), Єркер Гельстрьом (Jerker Hellstrom) та інші.
Відносини з Африкою - невід'ємний компонент пекінської стратегії багатополюсного світу.
Предметом дослідження є співпраця Китаю з країнами Африки.
Об'єктом дослідження - зовнішньополітичне і зовнішньоекономічне співробітництво Китаю з країнами Африки.
Мета дослідження - вивчити політичне та економічне співробітництво Китаю з країнами Африки.
Завдання дослідження:
1. Розглянути становлення і розвиток зовнішньополітичних відносин КНР і Африки;
2. Дослідити зовнішньополітичне взаємодія Китаю з країнами Африки;
3. Розглянути китайські інвестиції в Африку;
4. Вивчити масштаби присутності КНР на континенті.
В ході дослідження були використані наступні методи - історичний, порівняльний, аналітичний та ін.