Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. У зв'язку зі зміною політичної й економічної ситуації в Україні після проголошення її незалежною державою значно посилився процес розшарування суспільства, в результаті чого з'явилася категорія громадян, які потребують соціальної допомоги й захисту. Держава, яка до вищевказаних процесів була гарантом такого захисту і здійснювала функції щодо соціального забезпечення громадян, нині зіткнулася з необхідністю залучення до вирішення зазначених проблем недержавних утворень, а саме – благодійних організацій. Власне за участю некомерційного сектора, ядром якого є організації, що здійснюють благодійну діяльність, держава зможе зняти із себе частину витрат, спрямованих на розв’язання соціальних завдань, які вона вирішити в даний час не в змозі. У цьому зв'язку особливої актуальності набуває дослідження правового положення благодійних організацій, створюваних в Україні.
Проблематика правових особливостей такого виду юридичних осіб, як благодійні організації, ще не має достатньої теоретичної розробки у юридичній літературі України. Це можна пояснити тим, що благодійні організації як самостійний вид юридичних осіб, які мали б цільову спрямованість – здійснення благодійної діяльності, почали відроджуватися лише після проголошення України незалежною державою.[2, с.45]
На законодавчому рівні регулювання діяльності благодійних організацій в Україні здійснюється насамперед відповідно до Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» (далі – Закон). Згаданий Закон має істотні прогалини й недоробки (зокрема, він не дає визначення понять організаційно-правових форм цих організацій), у зв’язку з чим вони реєструються знеособлено, тобто без урахування особливостей організаційно-правової форми..
Зазначені вище обставини свідчать про актуальність обраної теми і про нагальну потребу комплексного дослідження благодійних організацій.
Мета і завдання дослідження. Метою наукового дослідження є комплексний аналіз цивільно-правового положення благодійних організацій в світі та в Україні, визначення їх місця в системі юридичних осіб відповідно до нового ЦК, створення цілісної наукової концепції правового положення благодійної організації як суб’єкта здійснення благодійної діяльності, а також розробка на цих засадах теоретичних рекомендацій щодо вдосконалення законодавства про благодійні організації. [6, с.95]
Для досягнення вказаної мети необхідно вирішити наступні завдання:
• визначити поняття й ознаки благодійної організації, з’ясувати її юридичну сутність;
• здійснити аналіз видів та організаційно-правових форм юридичних осіб згідно з новим ЦК України;
• дати визначення понять організаційно-правових форм благодійних організацій і виокремити ознаки, що відрізняють ці форми одну від одної;
• окреслити межі здійснення підприємницької діяльності благодійними організаціями та їх зв’язок з основною (благодійною) діяльністю;
• на підставі проведеного аналізу сформулювати конкретні пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання і функціонування благодійних організацій.
Об'єктом дослідження є діяльність благодійних організацій, та підвищення ефективності їх роботи шляхом удосконалення нормативного впливу на них.
Предметом дослідження є правове положення благодійних організацій; їх місце в системі юридичних осіб України; поняття й ознаки благодійних організацій; їх організаційно-правові форми; цивільна правосуб’єктність; підстави припинення діяльності цих організацій; органи благодійних організацій.
Методи дослідження. Для проведення курсового дослідження використовувалися наступні методи в їх сукупності: діалектичний, історичний, формально-логічний.
Діалектичний метод пізнання правових явищ застосовувався при розгляді правової сутності, порядку створення й діяльності благодійних організацій як одного з видів юридичних осіб, які у процесі свого історичного розвитку зазнали істотних змін. Це зумовлює динаміку їх правової регламентації й необхідність створення науково-теоретичної бази й пошуку правових засобів, що забезпечують ефективний правовий вплив на зазначені організації.
Історичний метод використовувався при дослідженні закономірностей виникнення й розвитку благодійних організацій у державах з різними правовими системами, а також зміни смислового значення понять «благодійництво», «благодійна організація» з моменту їх зародження й по сьогоднішній день.
Формально-логічний метод – для характеристики особливостей правового положення благодійних організацій, обгрунтування відсутності протиріч між здійсненням ними поряд із основною (благодійною) – підприємницької діяльності.
Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що курсова робота є теоретичним дослідженням благодійних організацій в світі та в Україні, в якому обґрунтовуються нові в теоретичному аспекті й важливі для практики положення й висновки.