Зразок роботи
Тиражі книг Гелбрейта перевершили такі у П. Самуельсона, який сказав, що неекономіст ставляться до Гелбрейту занадто серйозно, а економісти занадто легковажно. Але Самуельсон визнавав за Гелбрейтом гідності "вченого-художника" і "іконоборця". Навпаки, злісний монетарист М. Фрідмен затіяв телесеріал "Свобода вибору" для того лише, щоб нейтралізувати успіх серіалу "Століття невизначеності" Гелбрейта, але не вдалося. Також марно Фрідмен намагався перешкодити обранню Гелбрейта президентом Американської економічної асоціації під тим приводом, що Веблен ніколи не займав цього поста. Але в одному недоброзичливці процвітали: Гелбрейт не отримав Нобелівської премії.
Гелбрейт констатував трансформацію капіталізму в "нове індустріальне суспільство", в якому вказав на ряд особливостей:
- склалися дві підсистеми - скоординована планова і розрізнена ринкова;
- планова система підпорядкована контролю техноструктури, зацікавленої не в максимізації прибутку, а у забезпеченні зростання фірм;
- ціноутворення визначається владою фірм над суспільним середовищем, в якій протікає їх діяльність.
"Планова система" - це тисяча корпорацій виробничих, комерційних, транспортних, енергетичних, фінансових, виробляють близько половини всіх товарів і послуг недержавного сектора. Окремі одиниці ринкової системи - це дрібні строї, промислові фірми, фермерські господарства, гаражі, станції обслуговування, ремонтні фірми, пральні, ресторани, підприємства роздрібної торгівлі і т.д. Такою владою не володіють, і тому змушені пристосовуватися до змін в ринкових цепах і допускати "самоексплуатації". "Плануюча" система експлуатує ринкову, перекладаючи на неї вагому частину своїх витрат. Володіючи повним набором інструментів влади техноструктури, забезпечивши вигідні позиції в економіці як джерело товарів і послуг, вони набувають вплив і як інститут для лобіювання своїх інтересів у політиці.
Подані вище твердження являються актуальними і досі і зуміли сформувати тверду основу для сучасних систем ціноутворення, максимізації прибутку, урівноваження економіки.