Зразок роботи
Глобальна економіка двадцять першого століття характеризується динамічними змінами, які створюють як загрози, та і можливості для країн світу. Головною ціллю урядів держав має стати створення достатньо сприятливого бізнес-середовища, яке дозволило б скористатись перевагами глобалізаційних процесів. Більше того, діяльність держави як регулятора економічних відносин має бути достатньо гнучкою і забезпечувати дієвий інструментарій для ефективного реагування на зовнішні загрози. У цьому контексті важливим є дослідити особливості реформування соціально-економічної моделі Греції, низька ефективність якої гостро проявилася у період глобальної фінансово-економічної кризи та продовжує підривати довіру інвесторів до зони євро. Тема курсової роботи: «Соціально-економічна характеристика Греції».
Актуальність курсової роботи обумовлена тим, що Греція має увійти до числа ефективно розвинених країн світу, створюючи високі стандарти життя для своїх громадян.
Об’єктом дослідження виступає країна Греція, а предметом дослідження є рівень соціально-економічного розвитку Греції на сучасному етапі розвитку суспільства.
Метою дослідження є оцінка соціально-економічної характеристики Греції.
У процесі дослідження слід виконати наступні завдання:
1) надати загальні відомості про країну Греція, що включає аналіз географічного положення країни та наявних природних ресурсів, характеристику державного ладу та основних історичних етапів розвитку країни;
2) охарактеризувати рівень соціального розвитку Греції, що включає інформацію про народонаселення, надання демографічної характеристики населення країни, аналіз рівня та якості життя населення;
3) проаналізувати рівень економічного розвитку Греції, що включає основні макроекономічні показники, показники розвитку сільськогосподарського виробництва, міжнародну співпрацю з країнами світу.
У ході роботи застосовано такі методи наукового дослідження: описовий, аналітичний, математико-статистичний, картографічний.
Літературні джерела, що використовувались при написанні курсової роботи включають праці різних вчених, таких як: А. Сапір [13], А. Гугер,
Т. Леоні, Е. Волтерскірхен [2], О. Шутаєва, В. Побірченко [12], Д. Болє,
Б. Гресковітц [3], І. Колобердянко, Н. Стрілець [20], Г. Пагулатос [11],
Р. Брайант, Н. Гарганас, Дж. Тавлас [12], В. Колташов [21], Я. Бреммер [4] та фахівці Всесвітнього економічного форуму [9]. Також використовувались дані періодичної печаті, статистичних збірників та звіти різних країн і міжнародних організацій – Книга фактів ЦРУ [5], Доповідь про людський розвиток 2020 [15], «Профіль країни ФАО» з сайту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН [7; 8], UNIDO [16].
Робота складається зі вступу, 3 розділів, висновку; містить 54 сторінок тексту, 5 рисунків, 9 діаграм, 15 таблиць. Список джерел включає 9 найменувань літератури, 20 електронних публікацій.
ВИСНОВКИ
Виконавши запланований у вступі перелік завдань, можемо визначити, що поставлені задачі виконано. Результати полягають у наступному:
1. Грецька Республіка розташована в Євразії, в південно-східній частині Європи, на Балканському півострові та прилеглих островах. На півночі межує з Албанією, Республікою Македонією та Болгарією, на сході – з Туреччиною. Омивається Середземним, Іонічним, Егейським, Крітським і Лідійським морями. Берегова лінія простягається майже на 4000 км. До складу Грецької республіки також входить автономна чернеча республіка Афон, розташована на півострові Халкідіки Айон-Орос. Найвища вершина Греції – гора Пантеон. Площа території – 131,9 тис. кв. км. Столиця – Афіни.
2. Приблизно 2/3 території країни займають средньовисокі гори і плоскогір’я. Територія складає 132 тис. кв. км.
3. Острови славляться м’яким кліматом. Найбільші з них – Кріт, Керкира (Корфу), Родос, Міконос – добре освоєні.
4. Греція входить в средземноморську кліматичну зону (субтропічний, середземноморський клімат).
5. Ріки Греції невеликі. Є також озера.
6. Ґрунти в Греції коричневі і буро-коричневі, бурі, гірсько-лісисті та гірські червоні.
7. Ліси займають лише 10-11% території країни.
8. Тваринний світ Греції бідний на ссавців, особливо на крупних. у невеликій кількості зустрічаються копитні. Найбільш численні ссавці – гризуни. В Греції чимало плазунів. Різноманітна і численна фауна пташок. Середи безхребетних багато молюсків (равликів).
9. Корисні копалини Греції: високоякісні залізні руди, марганцю, хрому, нікелю, поліметалів, боксити, мрамор, наждак, буре вугілля.
10. Адміністративний поділ – 13 провінцій, які відповідають 10 історико-географічним районам з поділом на 54 нома (префектури). Особлива адміністративна одиниця – район Святої гори Афон, яка представляє автономну чернечу область.
11. Греція – країна з великим історичним минулим, з багатовіковим досвідом і традиціями боротьби за свободу проти іноземних загарбників.
12. Сьогодні мовою спілкування в Греції майже виключно є новогрецька,
13. Чисельність населення – 10,607 млн. осіб., з яких 1,4 млн. мешкає на островах. Це відповідає середній густині населення по країні – 81 чол/кв.км.
14. Етнічні групи: греки – 98%, турки – 1%, албанці, вірмени, валахи – менше 1%. Найбільші міста: Афіни, Фессалоники, Пелопоннес, Пірей, Іракліон, Лариса. Середня тривалість життя: 75 років для чоловіків, 80 років для жінок. Рівень народжуваності (на 1000 осіб) – 11. Рівень смертності (на 1000 осіб) – 9. Майже 98% населення дотримуються автокефального (незалежного) грекопровославного віросповідання.
15. В процесі роботи було визначено, що ріст населення Греції спостерігався в 2010-2011 роках, далі помітний спад. Так, на даний момент чисельність населення становить 10 607 051 осіб. В етнічних групах 98% населення складають греки, але є також турки, албанці, вірмени та валахи. Релігійний склад в більшості представляє грецькі православні. Незначно представлені мусульмани та інші. Мовою спілкування в Греції майже виключно є новогрецька. Природний рух населення негативний: смертність майже в два рази переважає над народжуваністю, механічний рух населення також негативний. У віковому складі переважає населення, віком 25-54 року. Рівень урбанізації – 79,7%.
16. Також стало зрозуміло, що Греція має високий індекс людського розвитку, тобто індекс, що характеризує рівень грамотності, освіти, середньої тривалості життя, охорони здоров’я, соціальної захищеності, довголіття, екології, дотримання прав людини і ВВП на душу населення.
17. Було наведено рівень нерівності, або ІЛР, скоригований з урахуванням нерівності: в очікуваній тривалості життя, в освіті, в доходах. Для відображення демографічного, екологічного та економічного стану країни окремо розраховують дезагреговані показники, в тому числі багатовимірний показник бідності, кількість шкідливих викидів в атмосферу з розрахунку на одну особу, кількість населення, ступінь використання новітніх технологій, загальний індекс доходів, гендерні особливості та інші зведені індекси.
18. Було проаналізовано індекс гендерної нерівності, тобто інтегральний показник, який відображає нерівність у можливостях досягнень між чоловіками і жінками в трьох вимірах: репродуктивне здоров’я, розширення прав і можливостей, а також на ринку праці. В нашому випадку індекс наближається до 0, що говорить про майже повну рівність жінок і чоловіків. Коефіцієнт материнської смертності малий. За цим показником Греція займає 183 місце в світі. Економічно активним населенням в Греції є трохи більше половини людей.
19. Смертність дітей до 5 років в Греції невелика. Що не можна сказати про показник смертності дорослого населення. Витрати на охорону здоров’я в країні при цьому складають 8,5% від ВВП.
20. Коефіцієнт обхвату офіційних віків дошкільною освітою – 46‰, для початкової та середньої освіти цей показник вище більш ніж в 2 рази. Коефіцієнт обхвату вищою освітою найвищий і становить 126‰. На одного вчителя приходиться 9 учнів в початковій школі.
21. Частка економічно активного населення складає трохи більше половини населення, старше 15 років. Загальне безробіття складає 19,2% від робочої сили. 14,1% молоді не вчаться і не працюють.
22. Греція є безпечною країною, адже кількість вбивств на 100 тис. осіб складає 0,7. Кількість смертей через самогубства вища. При чому, якщо для жінок цей показник дорівнює 1,5 осіб на 100 тис., то для чоловіків – в чотири рази вище. Насильство над собою зазнає кожна п’ята жінка Греції.
23. Про результати діяльності окремих економічних суб’єктів у масштабі національної економіки судять на основі різних показників системи національних рахунків. Система національних рахунків являє собою комплекс взаємопов’язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. З допомогою системи національних рахунків розраховують найважливіші макроекономічні показники. Основні показники валовий національний продукт, валовий внутрішній продукт, чистий національний продукт, національний дохід і чистий дохід.
24. ВВП країни складає 299,3 млрд. дол. В перерахунку на душу населення цей показник складає 28,217 тис. дол. Середній темп зростання ВВП малий – лише 1,4%. 69,60% від використання ВВП складає споживання населення. Лише 20,1% - державне споживання. Інвестиції в основний капітал складають 12,5%. Показник інвестицій в матеріальні запаси – негативний и складає -1%. В структурі ВВП переважає сфера послуг (79,10%), незначна частка припадає на промисловість і будівництво (16,90%) і, нарешті, сільське і лісове господарство (лише 4,10%). 72,4% населення, зайнятого в економіці, працюють в сфері менеджменту, 15% - в сфері промисловості і будівництва і 12,6% - в сільському і лісовому господарстві. Рівень безробіття в Греції складає 21,5%.
25. Доходи держбюджету несуттєво перевищують витрати. Податки складають 48,8%. Державний борг – на рівні 181,8%. В країні велика зовнішня заборгованість - 506,6 млрд. дол. Імпорт товарів (52,27 млрд. дол.) перевищує експорт (31,54 млрд. дол.).
26. Враховуючи те, що територія країни складає майже 132 тис. км. кв., а кількість населення – 10,6 млн. осіб. Таким чином, на 1 особу в країні приходиться 1,23 га земель, що використовується. З них кількість сільськогосподарських земель – 0,78 га. Частка постійних пасовищ складає 3;8%, лісів – 30,5%, орних земель – 19,7%. Багаторічні насадження займають 8,9%. Зрошувальні землі складають 0,01% площі.
27. Кожен п’ятий житель Греції – представник сільського населення. При чому, за останні 20 років кількість сільського населення зменшується. Додана вартість на с/г працівника з 1997 року виросла майже вдвічі і наразі складає 20 928. Калорійність харчування постійно зменшується, але зараз складає 134% до норми). Обсяг виробництва продовольства у 2017 році складає 7 815, що в перерахунку на одну особу складає 744,29.
28. Середньорічний темп зростання ВВП країни негативний і надалі має негативну тенденцію. Середньорічний темп зростання обробної промисловості останні п’ятнадцять років негативний, але має позитивну тенденцію. В той же час обробна промисловість на душу населення за останні п’ятнадцять років зменшилась.
29. Греція належить до географічної групи Європи та має індустріальну економіку, що формується. ВВП складає 207,0 млрд., обробній промисловості належить 18,6 млрд., що в перерахунку на душу населення складає 1 774 дол. Частка обробної промисловості – 9%, серед виробництва переважають продукти харчування та напої (28%), кокс, нафтопродукти, ядерне паливо (16%) та хімікати та хімічні продукти. За рейтингом Греція знаходиться на 49 місці серед 152.
30. Греція бере участь в багатьох міжнародних об’єднаннях.