Зразок роботи
ВСТУП
Донедавна управління проектом вважалось мистецтвом, яке вимагало природнього дару, розуму, волі, життєвого досвіду та знань. Так було у впродовж багатьох віків. Однак розвиток цивілізації та науково-технічного прогресу потребував нової сфери діяльності, нової професії – професії проектного менеджера.
Самою стабільною тенденцією, яка сприяла подальшому розвитку науки управління проектами, став наростаючий темп змін у нашому житті. Ми з готовністю відгукуємося на зміни, коли вони забезпечують нам зростання якості життя, як це зазвичай трапляється з досягненнями в медичних технологіях або енергетиці. Ми відкидаємо зміни або опираємося їм, коли вони штучно нав'язуються нам у формі нових законів, що ущемляють наші права, або коли вони пов'язані з появою нових конкурентів. Однак від змін неможливо відгородитися, і темп їх в наші дні високий, як ніколи раніше.
Буквально кожен день ринок пропонує нам усе нові продукти та послуги, а вже існуючі морально застарівають набагато швидше, ніж ми встигаємо в повній мірі використовувати їх можливості. Недавній бум Інтернет-технологій наочно продемонстрував, як швидко світова економіка здатна асимілювати технічні досягнення і пристосуватися до них. Проте технологічні досягнення – далеко не єдине свідчення змін. Все більш високі вимоги до якості послуг та доступності медичного обслуговування змушують медичних працівників і адміністраторів проводити корінну реструктуризацію цих організацій. Корпоративні злиття в банківській сфері, страховій справі, у сфері телекомунікацій, комп'ютерної техніки та в засобах масової інформації породжують серйозні проблеми, пов'язані з інтеграцією різних культур і систем.
Для компаній, які щосили намагаються не відстати від своїх конкурентів, уміння швидко адаптуватися до змін, що виникають в їх оточенні, стає життєво важливим фактором успіху. Цей акцент на перервах свідчить про величезну важливість управління проектами, оскільки наростаючий темп змін в нашому нинішньому житті обумовлює зростання потреби в проектному менеджменті. У відповідь на швидко мінливу ситуацію на ринках компанія може проводити внутрішню реорганізацію, розробляти нові продукти або формувати альянси з іншими організаціями. Кожне з цих нововведень реалізується за допомогою одного або декількох проектів.
Великі зміни = Більше інновацій = Більше проектів.
На індивідуальному рівні темп змін несе в собі те ж саме значення, що і на корпоративному рівні. Не застаріє чи моя професія через 10 або 20 років, враховуючи, що деякі з спеціальностей, популярних ще 10 чи 20 років тому, в наші дні майже неможливо зустріти? Які спеціальності будуть підтримувати нашу особисту або корпоративну здатність досягати успіху в житті? Серед безлічі спеціальностей, які дозволяють домогтися успіху в швидко змінюється життя, управління проектами стоїть осібно як наука, призначена служити рушійною силою змін.
Бурхливий розвиток автомобільного ринку, упродовж останніх років, спричинив значний приріст парку автомобілів. Так, за інформацією ВААІД [31], за 2007 рік було реалізовано понад 520 тис. авто, за 2008 – понад 623 тис. авто, а за 2009-й, кризовий рік, продажі скоротилися і склали понад 162 тис. авто. Схожа статистика спостерігається і прослідковується на продажах автомобілів, що були у використанні.
Оскільки дедалі більше українців пересідають на нові автомобілі, то й надзвичайно швидкими темпами зростає попит на послуги авторизованих СТО, мийок та інших організацій, які пропонують послуги для власників автомобілів. Крім того, мити машину цивілізованим способом хочуть і ті власники старих автомобілів, які раніше робили це вручну. І справді, мешканцям великих міст давно знайомі черги, які вишиковуються біля автомийок, причому черги бувають як у вихідні дні (довші), так і в будні (трохи коротші). На автомийках, які працюють цілодобово, черги можна спостерігати навіть опівночі.
За звичайних, до кризових, умов, для виходу на ринок необхідно було просто відкрити мийку та почати працювати. Сьогодні на перший план виходить якість послуг які надаються, рівень запропонованого сервісу, інші додаткові умови. Сьогодні виживуть лише ті, хто зможе запропонувати клієнту найвищий рівень сервісу, познайомити його з культурою обслуговування клієнта, тобто створить бізнес для клієнта.
Таким чином вирішено створити мережу автомийок, котрі щодня будуть дивувати своїх клієнтів. Створити продукт, в основу якого буде покладена якість. Якість, як основна запорука успішного розвитку та подальшого процвітання.
Мета дослідження – розробка пілотної моделі управління проектом створення мережі автоматичних мийок легкових автомобілів на прикладі управління проектом створення однієї автоматичної мийки з подальшим тиражуванням даного проекту для створення мережі.
Завдання дослідження – формулювання цілей та мети проекту, аналіз оточення проекту, оцінка ефективності проекту, розробка концепції та стратегії реалізації проекту, розробка організаційної структури та формування команди проекту, визначення структури декомпозиції робіт проекту та розробка матриці відповідальності. Створення календарного плану, плану управління ризиками та якістю, ресурсами та вартістю.
Об’єкт дослідження – діяльність та процеси створення мережі автоматичних мийок легкових автомобілів.
Предмет дослідження – процеси управління проектом створення мережі автоматичних мийок легкових автомобілів, зокрема управління часом, вартістю, ризиками та комунікаціями в проекті.
Методи дослідження – ідентифікація основних джерел необхідних даних з подальшим безпосереднім збором цих даних шляхом проведення опитування, інтерв’ю та досліджень наукових праць, періодичної літератури, он-лайн матеріалів.
Так, характерними методами досліджень на початковому етапі розробки проекту є:
- проектний аналіз, що включає ринковий, технічний, екологічний, інституційний, соціальний, фінансовий, економічний та інші види аналізу;
- аналіз альтернатив;
- STEP та SWOT аналіз;
- SMART аналіз.
Для етапу планування використовувалися наступні методи:
- для визначення декомпозиції робіт та календарно-сітьового плану – інтерв’ю, експертні оцінки, законодавчі, технологічні, екологічні, ресурсні та технічні обмеження;
- для оцінки вартості – ресурсний метод з побудовою листа ресурсів;
- метод експертних оцінок, архівні дослідження – для оцінки ризиків.
На етапі комп’ютерного моделювання:
- метод критичного шляху;
- метод аналізу й оцінки програм/ проектів (PERT-аналіз).
Задачі для дослідження:
- провести опис проекту та визначити тип проекту, цілі, обмеження, результати, продукт проекту;
- провести аналіз зацікавлених сторін проекту, оточення проекту та розробити дерево цілей проекту;
- розробити стратегію реалізації проекту;
- провести розрахунок ефективності проекту за допомогою програмного середовища Альтінвест;
- розробити OBS, WBS та CBS проекту;
- дослідити шляхи та методи формування та управління командою проекту, сформувати матрицю відповідальності;
- розробити календарний план проекту;
- провести аналіз ризиків проекту;
- провести комп’ютерне моделювання розвитку проекту;
- розробити план комунікацій проекту та створити пул договорів для якісного управління проектом.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у застосуванні проектного підходу до управління проектом створення мережі автоматичних мийок легкових автомобілів.
В цілому, одержані результати роботи будуть використані для реального проекту створення мережі автоматичних мийок легкових автомобілів. Розробка проекту дозволить ефективно використати наявні ресурси та зробити проект в рамках обмежень, правильно оцінити та зневілювати вплив ризиків на проект, підготувати можливі альтернативні рішення на випадок настання непередбачуваних (а в рамках проекту відомих та завчасно передбачених) обставин.