Зразок роботи
Проблематика спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру на даний час мало досліджена. Наявні напрацювання свідчать про ряд недоліків такого виду діяльності, які потребують негайного вирішення. Тому розробка пропозицій для подолання наявних проблем повинна бути здійснена задля виявлення оптимального спрямування і набору інструментів впливу на створення максимальної результативності використання спеціальних конфіскативних мір в якості іншого заходу кримінально-правового характеру, яким припускається обгрунтоване обирання доцільної організаційної форми і методик роботи, направлених на позитивний кінцевий результат. Виходячи з наведених аспектів, актуальність даної роботи є безспірною та нагальною.
Аналіз публікацій за тематикою дослідження. Тема спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру неодноразово потрапляла під призму досліджень багатьох вчених, зокрема детально дослідили це питання у своїх працях Азарова Д.С., Бажанова М.І., Баулін Ю.В., Бєлова О.І., Борисова В.І., Бурдіна В.М., Вереші Р.В., Винник А.О., Горбачова І.М., Гороховської О.В., Гринчак С.В., Гуторової Н.О., Додонова В.Н., Єрмак О.В., Задої К.П. та ін. Однак, невирішеними досі залишились деякі аспекти спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру та нагальною є необхідність усунення недоліків. Тому дана тема потребує подальшого дослідження задля вирішення її проблемних моментів.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами, грантами (кафедральними темами). Робота виконана у відповідності до Переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2020 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.2011 № 942, Концепції Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, схваленої Законом України від 21 листопада 2002 року № 228-ІV, відповідає Пріоритетним напрямам розвитку правової науки на 2016–2020 роки, затверджених Загальними зборами НАПрН України 3 березня 2016 року.
Обрана тема дослідження є складовою частиною плану наукової роботи кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології юридичного факультету Академії Державної пенітенціарної служби на 2016-2021 рр. з теми: «Права і свободи людини і громадянина та захист кримінально-правовими, кримінально-виконавчими засобами й системою заходів запобігання злочинам» № 0227u007206, що проводиться в Академії Державної пенітенціарної служби.»
Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є з’ясування сутності і змісту конфіскації як заходу кримінально-правового характеру, перспектив її розвитку і формулювання відповідних висновків та рекомендацій, спрямованих на приведення законодавства України та практики його застосування у відповідність із сучасними європейськими традиціями та стандартами у галузі протидії злочинності.
Для досягнення визначеної мети поставлені наступні задачі:
– провести історичний, компаративістський та міжнародно-правовий огляд конфіскації з метою запозичення позитивного досвіду;
– здійснити кримінально-правову характеристику спеціальної конфіскації;
– з’ясувати соціальне призначення спеціальної конфіскації;
– визначити сучасний стан застосування норм чинного законодавства у сфері спеціальної конфіскації;
– дослідити проблеми та суперечності регламентації питань спеціальної конфіскації у кримінальному та кримінальному процесуальному законодавстві України;
– сформулювати пропозиції і рекомендації щодо вдосконалення відповідних положень кримінального законодавства.
Об’єктом дослідження є інші заходи кримінально-правового характеру.
Предметом дослідження є спеціальна конфіскація як інший захід кримінально-правового характеру.
Методи дослідження. Методику дослідження складає сукупність філософських, загальнонаукових та спеціальних методів пізнання об’єктивного світу. Їх застосування зумовлюється системним підходом до здійснення дослідження. Історичний метод використано при огляді історичного розвитку кримінального законодавства про конфіскацію як інший захід кримінально-правового характеру. Порівняльно-правовий метод дозволив порівняти кримінально-правову забезпеченість інституту конфіскацію в кримінальному праві України і держав-членів ЄС. Загальнонаукові методи (індукція, дедукція, аналіз, синтез, узагальнення) використовувалися протягом всього дослідження. Герменевтичний метод використовувався при тлумаченні кримінально правових норм, а також доктринальних позицій криміналістів щодо кримінально-правової забезпеченості спеціальної конфіскації. Метод моделювання було застосовано при побудові конструкцій кримінально-правових норм про спеціальну конфіскацію як інший захід кримінально-правового характерузасновані на вивченні та конструктивному аналізі наукової літератури з проблеми даної роботи.
Наукова новизна полягає в теоретичному обґрунтуванні та розробці шляхів удосконалення кримінально-правового забезпечення спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру. Найсуттєвіші результати, які містять наукову новизну, полягають у тому, що:
- удосконалено наявне в доктрині кримінально-виконавчого права визначення поняття «спеціальна конфіскація»;
- обґрунтовано нове співвідношення підходів до трактування спеціальної конфіскації, визначення її суспільної ролі та значення;
- обґрунтовано пропозиції щодо внесення змін в чинне законодавство з метою покращення діяльності державних органів в аспекті спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру та забезпечення досягнення цілей, які постають перед первинною спеціальною конфіскацією.
Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що вони становлять як науково-теоретичний, так і практичний інтерес і можуть бути використані у:
– правотворчій діяльності – у процесі підготовки пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства України, що стосується застосування спеціальної конфіскації;
– науково-дослідній роботі – для подальшого розроблення та наукових досліджень спеціальної конфіскації як іншого заходу кримінально-правового характеру;
– навчальному процесі – у викладанні в закладах вищої освіти навчальної дисципліни «Кримінальне право» та як матеріал для підготовки навчальних посібників та підручників із зазначеної дисципліни.»
Апробація матеріалів дипломної роботи магістра. Основні положення дипломної роботи доповідались та обговорювались на науково-практичних конференціях, а також висвітлювались в одній науковій фаховій статті, а саме:
Структура магістерської роботи зумовлена метою і завданнями дослідження, складається зі вступу, трьох розділів, що мають сім підрозділів, висновків, списку використаних джерел (95 найменувань). Дана магістерська робота включає 4 додатки. Загальний обсяг роботи – 89 сторінок, з яких 71 – основний текст.