Зразок роботи
2.4. Кліматичні умови на період проведення досліджень
Клімат Західного Лісостепу помірно-континентальний, з теплим і достатньо вологим літом. Зима порівняно тепла, малосніжна, з частими відлигами. Середньорічна температура повітря (за багаторічними даними метеопосту с. Шубків) становить 8,3оС. Найхолодніші місяці – січень (середньомісячна температура повітря – мінус 3,7оС) і лютий (мінус 3,8оС), абсолютний мінімум – мінус 38оС. Найтепліший – липень (середньомісячна температура повітря становить плюс 20,4оС). Максимальні температури спостерігаються в липні – серпні, абсолютний максимум сягає плюс 37оС.
Весною приморозки на поверхні ґрунту. Сталий сніговий покрив настає в грудні, сходить у березні. Тривалість безморозного періоду 161 день. Перехід середньодобової температури через плюс 10оС весною спостерігається 20 квітня, восени – 10 жовтня. Кількість днів з активними температурами (вище 10оС) – 155-160. Сума активних температур – 2500-2620оС, що задовольняє вимогам основних сільськогосподарських культур. За рік випадає в середньому 537 мм атмосферних опадів, з яких близько 70% - за вегетаційний період сільськогосподарських культур.
За даними гідрометеостанції Рівненської області середньорічна температура повітря становить 6,9-7,0С. Максимум тепла припадає на липень, в цей час зафіксована найвища температура повітря 37С, при середньомісячній температурі повітря 18,5С. Найбільш холодний місяць – січень, середньомісячна температура повітря становить – 4,8С. Абсолютний мінімум температури повітря становить – 38,0С. Перші заморозки спостерігаються з середини першої декади жовтня. Найраніше відновлення весняної вегетації відмічається у третій декаді лютого, найпізніше – перша декада квітня. Останні заморозки можливі в ранкові часи протягом травня, хоча в цьому місяці переважає погода літнього типу. Тривалість безморозного періоду становить 161 день і коливається від 104 до 187 днів. Згідно середньобагаторічних спостережень середньорічна сума опадів становить 568 мм, із них за період активної вегетації випадає 324 мм або 57%. Найбільша кількість опадів випадає в липні – 81 мм.
В період вегетації 2011-2013 рр. від сівби до збирання сума ефективних температур >5С становила 1832С, що вище середніх багаторічних на 352С, опадів випало 511 мм (додаток А).
Погодні умови осіннього періоду 2011 року були задовільні для росту і розвитку рослин пшениці озимої. Протягом вересня середня температура повітря становила 13,1С, на рівні кліматичної норми, опадів випало 54,4 мм більше норми на 6,4 мм, в жовтні відповідно 8,1С (кліматична норма 7,7С), опадів випало 46,1 мм (вище норми на 8,1 мм). В листопаді відмічалось поступове похолодання з +2,2С до -5,8С, опадів випало 46,9 мм. Такі погодні умови були сприятливими для доброго загартування рослин.
Погода у грудні була відносно теплою. Середньодобова температура за місяць становила – 2,3С, що на рівні кліматичної норми, опадів випало 21,1 мм, що менше кліматичної норми на 15,9 мм. Погода в січні була перемінною і морози чергувалися з відлигами. Середньодобова температура за місяць становила мінус 1,7С, що вище кліматичної норми на 3,7С, опадів випало 3,7 мм. Лютий характеризувався перемінною погодою. Найнижча середньодобова температура повітря становила мінус 8,0С (16, 17 лютого), глибина промерзання ґрунту – 10-12 см.
Весна була ранньою і затяжною. В березні та квітні середньодобова температура за місяць була вище норми на 9-23%, сума опадів за два місяці становила 176,2 мм, що вище норми в 2,6 рази. Інтенсивне наростання вегетативної маси розпочалося при стабільному переході середньодобової температури повітря через + 5С, яке спостерігалось 29 березня. В період вегетації від сівби до збирання сума ефективних температур > 5С становила 1832С, що вище середніх багаторічних на 352С, опадів випало 511 мм.
Погодні умови у 2011 році були задовільними для вирощування пшениці озимої, так як цей рік характеризувався теплою погодою і був вологим (додаток А). Період підготовки ґрунту та оптимальних строків сівби пшениці озимої у серпні характеризувався теплою та дощовою погодою. В ІІІ декаді випало 45,5 мм опадів, що вище норми в 2,2 рази. У вересні випало 125,6 мм опадів, що вище норми у 2,6 рази, середньодобова температура повітря становила 12,9С, що на рівні кліматичної норми. Жовтень також характеризувався теплою погодою з достатньою кількістю опадів, що сприяло доброму росту рослин та формуванню осінньої розетки.
Погода в листопаді була теплою і сухою, середньодобова температура повітря перевищувала кліматичну норму на 2С, опадів випало лише 9,9 мм при нормі 24 мм. Не дивлячись на те, що стабільний перехід середньодобової температури повітря через +5С відмічено 7 листопада, що на рівні середньо багаторічних показників, вегетація рослин продовжувалась до переходу середньодобової температури повітря через 0С (24 грудня).
Середньодобова температура повітря зимових місяців була вище кліматичної норми на 1,7-2,0С. Найнижчий її показник (мінус 16,6С) відмічено 6 січня. Температура ґрунту на глибині залягання вузла кущення не опускалася нижче 5,8С. Протягом зимового періоду опадів випало на 9,5% менше кліматичної норми. Сніговий покрив був несталим, промерзання ґрунту незначне (30-32 см).
Погода в березні характеризувалася середньодобовою температурою повітря 1,4С, що вище кліматичної норми на 1,1С та випаданням 62,1 мм опадів, що в 2,7 разів більше порівняно з кліматичною нормою.
Відновлення весняної вегетації відбулося 28 березня, що пізніше багаторічних дат на 5-7 днів. На цей час запаси продуктивної вологи були оптимальними і становили в орному шарі (0-20 см) 30-35 мм, в метровому – 180-195 мм. Перезимівля рослин становила 96-98%. Квітень був посушливим з різким коливанням температури повітря протягом доби. З 20 по 26 квітня відмічалися ранкові приморозки з пониженням температури від мінус 0,1С до мінус 1,5С. Середньодобова температура повітря протягом місяця становила 10,2С, що вище кліматичної норми на 2,5С, опадів випало лише 6,9 мм, що становило 16,8% від кліматичної норми. Травень був також посушливим та теплим. Проте, не дивлячись на посушливу погоду, вміст продуктивної вологи в ґрунті був достатнім для подальшого розвитку рослин пшениці озимої. Рослини, на яких утворилися тріщини від заморозків, продовжували вегетацію і не відставали по росту і розвитку від здорових рослин.
У червні спостерігалася тепла погода з помірними дощами. Середньодобова температура повітря за місяць становила 18,0С, що вище кліматичної норми на 1,4С, опадів випало 84,6 мм, що на рівні кліматичної норми. Перша декада липня була теплою з періодичними дощами, друга – спекотною.
Погодні умови у 2012 році були задовільними для вирощування пшениці озимої, так як цей рік також характеризувався теплою погодою і був вологим.
Погодні умови у звітному 2013 році були задовільними для вирощування пшениці озимої (додаток А). Період підготовки ґрунту та оптимальних строків сівби пшениці озимої характеризувався посушливою погодою. У вересні випало лише 11,3 мм опадів (при нормі 48,0 мм). Кількість опадів в жовтні, навпаки перевищувала норму в 1,5 рази.
Погода в листопаді була сприятливою для розвитку пшениці озимої, середньодобова температура повітря перевищувала кліматичну норму на 1,9°С, опадів випало 45,5 мм (при нормі 36,0 мм). Рослини пшениці озимої ввійшли в зиму у фазі розетки (6-8 листків) з добре розвиненою кореневою системою.
Перші приморозки у осінній період 2013 року спостерігалися на початку першої декади листопада з 1 до 5. Зниження температури при цьому було від -0,3 до -1,2°С. Вегетація рослин припинилася 4 грудня. Погоднім умовам зимового періоду було характерно нижча від норми температура повітря та збільшення кількості опадів в порівнянні з середньо багаторічними показниками. Сніг випав 17 грудня на промерзлий ґрунт. Промерзання ґрунту відбулося 12 грудня при зниженні температури до -9-10°С на 18-20 см. Висота снігового покриву становила 6 см. Максимальна висота снігового покриву 20 см та промерзання ґрунту на 50 см спостерігалося у другій декаді лютого.
Березень характеризувався поступовим підвищенням температури повітря. Весняне відновлення вегетації відзначається 21 березня. Погода в березні характеризувалася середньодобовою температурою повітря 1,3°С, що вище кліматичної норми на 1°С та випаданням 34,6 мм опадів, що в 1,3 рази більше порівняно з кліматичною нормою. Відновлення весняної вегетації відбулося 26 березня, що пізніше багаторічних дат на 3-5 днів.
Квітень був посушливим з різким коливанням температури повітря протягом доби. Нічні приморозки спостерігалися з 21-26 квітня. Середньодобова температура повітря протягом місяця становила 8,9°С, опадів випало менше на 8,7 мм від кліматичної норми. У травні-червні спостерігалася дощова погода, рівень опадів перевищував кліматичну норму на 60-61,3 мм, середньодобова температура повітря становила 15,9-18,4°С, що на 2,2-1,8°С перевищувала середні багаторічні дані.
Липень характеризувався високою температурою повітря з періодичними дощами.
Погодні умови у 2013 році були задовільними для вирощування пшениці озимої, так як цей рік був теплим і вологим.
В цілому ж погодні умови у 2011 – 2013 роках були сприятливими для вирощування пшениці озимої, що дало змогу реалізувати генетичний потенціал культури, а також сформувати відповідний рівень її продуктивності. Динаміка середньомісячних температур повітря та середньомісячної кількості опадів за період вегетації пшениці озимої по роках досліджень наведена на рис. 3. та 4. відповідно.
Рис.3. Динаміка середньомісячних температур повітря за період вегетації пшениці озимої за роки досліджень
Рис.4. Динаміка середньомісячної кількості опадів за період вегетації пшениці озимої за роки досліджень