Зразок роботи
Кіт лісовий
Felis silvestris Schreber, 1777
Ряд Хижі звірі¬ Carпivora
Родина Котячі ¬Felidae
Таксономічна характеристика. Єдиний представник роду у фауні України. Систематика роду оста¬точно не встановлена
Статус. І категорія
Поширення. Українські Карпа¬ти, Закарпаття (особливо у Вино¬градівському районі). Невелика популяція кота лісового вияв¬лена в Чернівецькій області. До 18 ст. траплявся на Волині, на околицях міст Путивля, Сум, Ах¬тирки. Є відомості про поширен¬ня виду в Подніпров'ї та Причорномор’ї В 30-х рр. 20 ст. кота лісового добували у плавнях Дністра та Дунаю. За даними Одеської пушно-хутрової бази, шкурки цього звірка надходили з території області до 70-х рр. У 1981 р. кота лісового вполювали в заповіднику Дунайські Плавні, а 1983 р.- біля с. Новосільського Ренійського р-ну Одеської області. Водиться також у деяких країнах Зх. і Центр. Європи та Малої Азії.
Місця перебування. В горах се¬литься у глухих дубових, дубово-грабових, букових і мішаних, рід¬ко ялинових лісах (висота 300¬900 м), у плавнях в очеретяних заростях; часто влаштовує гнізда на плавучих острівцях.
Чисельність. Карпатська популя¬ція становить 300-400 особин. Можливо, є одиничні особини в плавнях Дунаю.
Причини зміни чисельності. Ін¬тенсивне вирубування лісу, різке скорочення площ старих листяних лісів, особливо дібров, створення штучних лісових насаджень і ак¬тивне рекреаційне використання лісів, знищення особин виду під час відстрілу бродячих домашніх котів, застосування мисливських капканів.
Особливості біології. Веде прихо¬ваний спосіб життя. Селиться по¬одинці. Активний у сутінках та вночі. Теплолюбна тварина. Во¬диться в місцях, що добре про¬гріваються сонцем, з густим тра¬востоєм, старими дуплистими де-ревами, в чагарнику. Виводкові лігва влаштовує в дуплах дерев, розколинах скель, під купами сушняку і колод, у норах борсука та лисиць, зрідка - на горищах лісових будинків, в очеретяних за¬ростях. Живиться переважно ми-шовидними гризунами, рідше пта¬хами, плазунами, у крайніх випад¬ках - трупами тварин. Самка раз на рік (квітень - травень) після 63-68-денноЇ вагітності наро¬джує 2-4 (зрідка 5) сліпих ма¬лят, які тримаються біля неї до вересня - жовтня. Вороги і кон¬куренти - рись, лисиця, вовк, ку¬ницеві, бродячі собаки, великі хижі птахи. Значної шкоди чисто¬ті виду завдають бродячі коти, які, паруючись з дикими, дають гіб¬риди.
Розмноження у неволі. Розмно¬жується у зоопарках, але погано.
Заходи охорони. Занесено до Чер¬воної книги Української РСР (1980). Охороняється кіт лісовий в заповідниках Карпатському (біосферний), Дунайські Плавні (природний), в Карпатському нац. природному парку. Слід заборо¬нити відстріл бродячих котів і за¬стосування капканів у місцях пе-ребування виду, створити заказ¬ники в Закарпатській (Виногра¬дівський, Берегівський, Воловець¬кий, Тячівський, Перечинський р-ни) та Чернівецькій (Сторожи¬нецький, Глибоцький р-ни) об¬ластях.