Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дипломної роботи зумовлена тим, що оборотні активи у сучасних умовах господарювання відіграють визначальну роль, оскільки вони становлять вагому частину майна будь-якого суб’єкта господарювання. Проблеми обліку оборотних активів в умовах реформування економіки набувають особливої актуальності у зв’язку з потребою отримати інвесторами та іншими зацікавленими користувачами точної і достовірної інформації про стан і ефективність використання засобів, що є у наявності суб’єкта господарювання. Система їх обліку, яка склалася, не задовольняє вимоги ринку, умови функціонування значно розширюють коло операцій, що проводяться з активами: купівля-продаж, використання в виробництві.
Безумовно, для успішного управління, ефективного прийняття рішень потрібна своєчасна та достовірна обліково-аналітична інформація про господарські операції, стан матеріально-грошових ресурсів та їх використанні, про фінансові можливості і наявності джерел, що забезпечують ці можливості.
Важливе місце в успішному веденні фінансово-господарської діяльності займає оборотний капітал. Фактична наявність оборотних коштів, що має підприємство в достатньому для забезпечення поточної діяльності обсязі, вимагає ефективної з системи обліку. Методичне забезпечення та практичне вирішення питань обліку та аналізу оборотних активів вимагає нових принципових рішень для того, щоб сформована в системі бухгалтерського обліку інформація була корисною різним користувачам, як внутрішнім, так і зовнішнім. Від подання інформації в системі бухгалтерської (фінансової) звітності залежить формування суджень і прийняття рішень менеджерами підприємств, власниками, інвесторами тощо.
Дослідження теоретичних положень і діючої практики бухгалтерського обліку та аналізу оборотних активів дозволило визначити низку невирішених проблем. Серед них: недостатнє дослідження економічної сутності оборотних активів, розбіжність категоріально-понятійного апарату, недостатня розробленість наукової класифікації, відсутність методики обліку окремих операцій з оборотними активами, невирішеність питань організації носіїв інформації, забалансового обліку.
Проблеми обліку оборотних активів є предметом особливої уваги економічної науки. Значний внесок у розробку теоретичних і практичних аспектів обліку оборотних активів внесли провідні вітчизняні дослідники: І. А. Бланк, Ф. Ф. Бутинець, Н. Г. Виговська, О. П. Гаценко, Л. Л. Горецька, А. Г. Загородній, С. О. Левицька, Л. Г. Ловінська, Н. М. Малюга, М. В. Півторак та інш.
Особливої уваги потребує питання трактування терміну «оборотні активи» та їх класифікації. На сьогодні різко виділяються розбіжності у назві та визначенні засобів, під якими в бухгалтерському обліку розуміють оборотні активи. Саме цим пояснюється актуальність даного дослідження.
Мета та завдання дослідження. Метою випускної роботи є дослідження обліково-аналітичного забезпечення ефективності використання оборотних активів підприємства.
Для досягнення поставленої мети визначено такі завдання:
• розглянути економічну сутність та визначити значення оборотних активів підприємств;
• дослідити оборотні активи як об’єкт бухгалтерського обліку;
• узагальнити та систематизувати методичні підходи до оцінки ефективності використання оборотних активів підприємств;
• надати організаційно-економічну характеристику підприємства;
• виявити особливості аналітичного та синтетичного обліку оборотних активів підприємства;
• запропонувати шляхи вдосконалення обліку оборотних активів;
• провести аналіз динаміки, структури та джерел формування оборотних активів підприємства;
• оцінити ефективність управління складовими оборотних активів підприємства;
• виявити напрями підвищення ефективності управління оборотними активами підприємства.
Об’єктом дослідження є ТОВ «Сфінкс ЛТД» та сукупність фінансово-господарських операцій, пов’язаних з формуванням і використанням оборотних активів на підприємстві.
Предметом дослідження є методика обліку і аналізу оборотних активів на підприємствах.
Методи дослідження. Основою роботи є наукові методи, що ґрунтуються на діалектичному пізнанні та об’єктивних законах економіки. Теоретичні аспекти досліджувались із застосуванням методів індукції і дедукції, за допомогою яких визначено місце оборотних активів у системі обліку, а також уточнено ключові терміни, пов’язані з обліком цих об’єктів.
У дослідженні застосовувалися методи аналізу, узагальнення та графічного зображення даних для проведення аналізу формування і використання оборотних активів.
Теоретичною й методологічною основою роботи є праці вітчизняних та зарубіжних учених з проблем бухгалтерського обліку; законодавчі й нормативні акти з питань бухгалтерського обліку та економічної політики; матеріали науково-практичних конференцій, семінарів, періодичні видання, статистична інформація.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні та вирішенні комплексу питань, пов'язаних з удосконаленням обліку оборотних активів.
В процесі дослідження отримано наступні результати, яким характерна наукова новизна:
• уточнено поняття «Оборотні активи» – активи, які забезпечують безперервну поточну господарську діяльність підприємства і призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу або не більше як 12 місяців із дати складання балансу;
• запропоновано систему управління оборотними активами суб’єкта господарювання.
Практичне значення одержаних результатів полягає в можливості застосування ряду положень дипломної роботи для подальшого проведення наукових досліджень в сфері бухгалтерського оборотних активів. Окремі результати знайшли застосування в ТОВ «Сфінкс ЛТД»: рекомендовано підприємству алгоритм оптимізації дебіторської заборгованості; запропонований алгоритм проведення та подальша наявність в інформаційній системі таких механізмів, як аналіз має стати конкурентною перевагою ТОВ «Сфінкс ЛТД» і забезпечить ефективне управління оборотними активами.
Публікації. За результатами дослідження у фахових виданнях опубліковано ……..
Структура та обсяг роботи. Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків. Основний зміст викладений на 100 сторінках друкованого тексту, містить 41 таблицю, 12 рисунків та 5 додатків. Список літературних джерел налічує 98 найменувань.
1.1 Економічна сутність та значення оборотних активів підприємств
Кризовий стан економіки, реалії господарювання сьогодення особливо гостро ставлять питання обґрунтованості, раціональності та доцільності прийняття тих чи інших управлінських рішень у сфері фінансово-господарської діяльності підприємств.
Гостра проблема не тільки підвищення темпів приросту капіталу окремо взятого підприємства, але й його виживання, збереження трансформується у конкретну задачу безперебійного функціонування системи його фінансування. Вирішення цієї конкретної і практичної задачі потребує розробки теоретичного підґрунтя ефективного управління оборотним капіталом підприємства, що забезпечить досягнення збалансованості у поточній діяльності підприємства та його стійкість в короткостроковому періоді. Раціональне використання оборотних активів є одним з найважливіших факторів підвищення ефективності виробництва. Тому всебічне теоретичне дослідження категорії «оборотні активи», правильне розуміння їх сутності, класифікації мають велике значення для подальшого практичного використання.
Підприємство – це майновий комплекс і являє собою не випадковий набір окремих видів майна, а системну сукупність майна, що сформовано та використовується за призначенням [4, ст. 191].
При здійсненні господарської діяльності у розпорядженні підприємства знаходяться різні види майна в матеріальній та нематеріальній формі. Для одержання інформації, необхідної для управління діяльністю підприємства, а також для задоволення потреб зовнішніх користувачів – статистичних, податкових, фінансових органів, банків, інвесторів використовується Баланс (Звіт про фінансовий стан) – форма № 1 фінансової звітності підприємства. Окрім цього, діючий в Україні бухгалтерський баланс призначається, головним чином, для відображення стану господарських засобів та джерел їх формування на певну дату.
Баланс підприємства складається відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що знаходяться у тісному взаємозв’язку. У діючій формі балансу форма № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» всі статті згруповано за їх економічним змістом у трьох розділах активу та п’яти розділах пасиву, які мають відповідну назву.
Активи підприємства можуть існувати у різноманітних видах. З метою обліку і аналізу активи класифікуються за різними ознаками. Існує значна кількість спроб класифікувати активи, що відрізняються за обсягом наданої інформації та ступенем деталізації, що розкриває певні ознаки активів.
Функціонування активів грунтується на широкому теоретичному базисі і класифікується економістами як одна з найбільш складних категорій. Ознаки класифікації постійно доповнюються і уточнюються з розвитком ринкових процесів, появою нових понять і дефініцій.
У складі основних економічних ресурсів підприємств важлива роль належить оборотним засобам. Вони формуються з конкретною метою здійснення фінансово-економічної, виробничої діяльності відповідно до виробничо-фінансової стратегії розвитку підприємства та, як сукупність майнових цінностей, характеризують основу його економічного потенціалу.
Необхідно, перш за все, чітко визначити зміст поняття «оборотні активи», оскільки на сьогоднішній день існує багато суміжних з ним понять, таких як «оборотний капітал», «оборотні кошти», «поточні активи», «оборотні фонди», навколо економічної сутності яких серед вітчизняних науковців-економістів точиться тривала дискусія.
В сучасній літературі проблеми управління оборотними активами розглядаються багатьма вітчизняними та зарубіжними вченими. Серед літературних джерел, де викладені питання управління оборотними активами, нами виділені дві групи.
1) переклади робіт західних економістів. Складність практичного застосування цих джерел полягає у великій різниці між економічною ситуацією в сучасній Україні і в західних країнах. Проте, для узагальнення понятійного апарату не знижує їх важливість, а також в практичному застосуванні для підвищення ефективності управління.
2) праці вітчизняних авторів.
Визначення поняття «оборотні активи», як економічної та фінансової категорії деяких авторів відображено в табл. 1.1.
Таблиця 1.1
Дефініція поняття «оборотні активи», як економічної категорії
№ Автор, джерело Визначення поняття
1 2 3
1 Асаніна А.В. [20, с.6]. Оборотні активи – це сукупність майнових цінностей підприємства, що обслуговують поточний господарський процес протягом одного операційного (виробничо-комерційного) циклу.
2 Білик М.Д. [23, с.161]. Оборотні активи - група мобільних активів із періодом використання до одного року, що безпосередньо обслуговують операційну діяльність підприємства
3 Бойчик І.М., Харів П.С., Хопчан М.І. [25, с. 86] Оборотні кошти (оборотні засоби) – це сукупність
оборотних фондів і фондів обігу
4 Бланк И.А. [25, с.62] Оборотні (поточні) активи - сукупність майнових цінностей підприємства, що обслуговують поточний господарський процес і повністю споживаються протягом одного операційного циклу
5 Кірейцева Г.Г. [45, с.78]. Оборотні активи – це складова частина економічних ресурсів підприємства.
6 Роберт Мертон [56, с. 114]. Оборотні активи - сума грошових коштів компанії та всі інші статті балансу, які протягом року передбачається перетворити в гроші
7 А.М.Поддєрьогін, Л.Д.Буряк, Г.Г.Нам [64, c. 159]. Оборотний капітал (оборотні кошти) – це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку
8 Ван Хорн Дж.К. [31] Оборотними коштами (поточними активами) за визначенням з теорії бухгалтерського обліку є активи, які можуть бути звернені в готівку протягом одного року
Брейлі Р. та Майєрс С. [28, с. 740] Оборотні активи - це такі активи, які компанія в найближчому майбутньому збирається перетворити в грошові кошти
Славюк Р.А. [74] Оборотні активи - ресурси, які належать підприємству і які напевно буде перетворено на гроші чи використано іншим чином протягом року з дати складання бухгалтерського балансу.
Досліджуючи навчальні посібники та публікації щодо оборотних активів, ми дійшли висновку, що деякі автори, такі як Ван Хорн Дж.К., ототожнюють оборотні активи з оборотними коштами [31]. Сучасні науковці, такі як Поддєрьогін А.М. [64, с. 187] та Білик М.Д. [23, с. 133] також ототожнюють ці два поняття.
===============