Зразок роботи
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДІАГНОСТИКИ ФІНАНСОВО-МАЙНОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
1.1. Економічна сутність поняття «діагностика фінансово-майнового стану підприємства»
Формування економічних відносин в Україні, поява фінансових ринків, дефіцит фінансових ресурсів об’єктивно сприяли розвитку такого важливого напряму аналітичної роботи, як фінансовий аналіз і діагностика.
Особливістю формування сучасної економіки, крім посилення впливу жорсткої конкурентної боротьби, є зміни в технології виробництва, комп’ютеризація опрацювання економічної інформації, постійні нововведення в податковому законодавстві, зміни процентних ставок і курсів валют та ін.
В цих умовах перед керівництвом підприємства виникає багато проблемних питань. Відповідь на них може дати діагностика фінансового стану, яка є одним з інструментів дослідження ринку та забезпечення конкурентоспроможності підприємства, за допомогою якого відбувається раціональний розподіл матеріальних і фінансових ресурсів.
Сучасний фінансово-економічний аналіз має певні відмінності від традиційного аналізу фінансово-господарської діяльності. Насамперед, це пов’язано із зростаючим впливом зовнішнього середовища на роботу організації. Посилилась залежність фінансового стану господарського об’єкту від зовнішніх економічних процесів, надійності контрагентів (постачальників і покупців), ускладнення організаційно-правових форм функціонування. У результаті інструментарій сучасного економічного аналізу розширюється за рахунок нових прийомів і засобів, які дозволяють врахувати ці явища.
Серед основних завдань системи економічної безпеки можливо виокремити наступні:
вибір оптимальних антикризових стратегій та інструментарію;
нейтралізація кризових явищ; усунення причин і наслідків кризи;
забезпечення ефективної діяльності підприємства.
Формування системи економічної безпеки суб’єктів господарювання вимагає оцінювання їхнього фінансового стану, здійснення моніторингу використання потенціалу підприємства.
Практика свідчить, що оцінка рівня економічної безпеки підприємства за окремими функціональними складовими (рис. 1.1), на основі статистичних методів досить ускладнена, оскільки більшість з них не піддаються чіткій формалізації.
Рисунок 1.1 – Функціональні складові економічної безпеки підприємства
В діагностиці фінансового стану першорядна увага приділяється ефективності використання технічних, матеріальних і фінансових ресурсів, підвищенню продуктивності праці, прискоренню оборотності оборотних коштів, рентабельності виробництва. Тому діагностику фінансового стану можна віднести до найважливішого засобу контролю виробничо- господарської діяльності підприємств і організацій. Існуючі методи та підходи діагностики дозволять гнучко реагувати на зміни зовнішнього та внутрішнього середовища, активно втручатися у хід виробничих процесів і постійно змінюваних господарських ситуацій, сприяти зменшенню ризику, пов’язаного з невизначеністю й вибором альтернативних рішень з управління господарськими ситуаціями, формування рекомендацій для прийняття зважених і адекватних управлінських рішень.
Таким чином, одним з інструментів успішного прогнозування та управління рівнем економічної безпеки підприємства є діагностика його фінансового стану.
Існують складності проведення діагностики фінансового стану, що обумовлено нестабільністю економіки та відсутністю достовірної інформації про фінансовий стан підприємств
В умовах постійної зміни інформації багато фінансово-економічних показників, розрахованих на певний час, можуть надалі загубити свою цінність для аналізу у зв’язку з нестабільністю національної валюти, за якою розраховувався цей показник.
Повну перешкоду діагностиці фінансового стану підприємства дають різні форми власності та нестабільність законодавчої бази.
Систематична діагностика фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідна ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежить від його платоспроможності [6, c.16].
Фінансовий стан – це одна з найважливіших характеристик виробничо- фінансової діяльності підприємства [3, c.4]. На сьогодні в науковій літера-турі можна зустріти різні підходи до визначення поняття «діагностика фінансового стану», досі не вироблена єдина концепція, не визначено її зміст і функції (табл. 1.1).