Зразок роботи
Існує досить багато визначень сутності грошових коштів як в нормативних актах, так і в науковій літературі. На нашу думку, найбільш повним є визначення грошових коштів, як засобів, що знаходяться в народному господарстві в готівковій і безготівковій формах і виконують функції засобів обігу, платежу і накопичення.
Існує низка класифікацій грошових коштів: залежно від рахунку (в касі, на поточному та інших рахунках), за призначенням (для обороту, для спеціального призначення), за місцем зберігання (в касі і банку) тощо.
Для оцінки активності діяльності підприємства та з метою управління наявними господарськими засобами, всі грошові кошти (потоки) поділяються на вхідні та вихідні – надходження і видатки, які в свою чергу класифікуються відповідно до виду діяльності підприємства: операційної, інвестиційної, фінансової, іншої.
Для відображення інформації про грошові кошти використовують рахунки бухгалтерського обліку 30,31 та 33, за дебетом і кредитом яких відображається надходження грошових коштів, за кредитом - виплата (витрачання).
Отже, обліку грошових коштів на підприємстві слід приділяти підвищену увагу, оскільки більшість операцій, що відбуваються на підприємстві, пов'язані з придбанням, виробництвом і продажем товарів та послуг і отже, оплатою та одержанням грошових коштів та їх еквівалентів, а помилки в оформленні касових і банківських операцій коштують дуже дорого.
Об’єктом дослідження обрано ПАТ «Черкаське автотранспортне пiдприємство 17127», метою діяльності якого є надання послуг громадянам та юридичним особам зі здійснення перевезень. Проведений аналіз його основних фінансово – економічних показників виявив нестабільну та неефективну діяльність підприємства, і хоча відбувається збільшення майна, але динаміка фінансових результатів свідчить про нерентабельну роботу підприємства. За результатами проведеного аналізу, виявлено невідповідність показників ліквідності і фінансової стійкості нормативним, від’ємне значення показників рентабельності і негативні тенденції зміни оборотності активів, а отже – можна говорити про передкризовий фінансовий стан;
З урахуванням особливості своєї діяльності підприємством обрана журнальна форма бухгалтерського обліку з використанням програми «1С Бухгалтерія» версія 7.7 як певна система реєстрів, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації;
Для здійснення операцій з готівкою на підприємстві є належним чином обладнана каса, створена посада бухгалтера – касира, встановлено ліміт каси в розмірі 600 грн.
Операції з готівкою оформляються прибутковими і видатковими касовими ордерами, зводяться до касової книги і відображаються в звіті касира, фіксуються в Журналі 1 і відомості до нього та переносяться до Звітності – Балансу і Звіту про рух грошових коштів. Для синтетичного обліку грошових коштів в касі і на рахунку в банку використовується рахунок 30 та 31.
В організації обліку грошових коштів на підприємстві було виявлено певні недоліки: - облік організовано із використанням комп’ютерної програми «1-С Підприємство» версія 7.7, хоча на сьогодні є більш досконалі її версії, які дозволять скоротити частку ручної праці; підприємство не використовує для розрахунків платіжні картки, в т.ч. і зарплатні, які б дозволили зменшити обсяг робіт касира, пов’язаних із видачею готівкових коштів; значні витрати часу на дублювання операцій в ручному і автоматизованому режимі.
Отже, за результатами дослідження обліку і контролю грошових коштів ПАТ «Черкаське автотранспортне пiдприємство 17127» було сформульовано наступні пропозиції:
- для забезпечення високого рівня організації обліку грошових коштів та аналізу грошових потоків ПАТ «Черкаське автотранспортне пiдприємство 17127» необхідно використовувати в своїй діяльності найсучасніші види програмного забезпечення. З цією метою керівництву пропонується поетапно перейти на використання комп’ютерної системи «1С:Бухгалтерія 8.2 для України». Це дозволить вдосконалити організацію обліку та складання фінансової звітності, і головне значно зменшити трудомісткість праці бухгалтера, а також своєчасно і в повному обсязі одержувати інформацію для прийняття управлінських рішень;
- з метою вдосконалення, ведення Журналу 1 і Відомості 1.1 за рахунком 30 «Готівка», можливе накопичення даних про операції з грошовими засобами за кожний день заздалегідь в допоміжній відомості в необхідному аналітичному розрізі з наступним переносом підсумкових оборотів за місяць в Журнал 1 і відомість до нього;
- іншим напрямком удосконалення організації обліку грошових коштів пропонується введення зарплатного проекту на підприємстві. Зарплатний проект представляє собою згоду між банком й підприємством про виплату заробітної плати, премій й інших платежів співробітникам фірми на картки;
- ще одним удосконаленням, пропонується впровадження на підприємстві корпоративних карток. Як тільки грошові кошти потрапляють на картковий рахунок працівника, така сума враховується як аванс під звіт. Співробітникам можуть бути відкриті персональні рахунки котрі прив’язані до корпоративного карткового рахунку. Організація несе усю відповідальність по корпоративному рахунку перед банком, а не індивідуальні власники корпоративних карт.
Таким чином, впровадження розглянутих пропозицій дозволить краще організувати облікову, аналітичну і контрольну роботу з грошовими коштами підприємства.