Зразок роботи
Вступ
У перекладі з англійської мови термін "аудит" означає проведення перевірки та ревізії бухгалтерських записів, документів і т. д. щодо фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх фінансової звітності, обліку, повноти та відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам. Екологічний аудит, як інструмент екологічного права та охорони природи, здобув широке поширення у всьому світі, але є новим явищем для нашої країни. Закон України "Про екологічний аудит" було прийнято у 2004 році. Він визначає правові та організаційні основи проведення екологічного аудиту та спрямований на підвищення екологічної обґрунтованості діяльності суб'єктів господарювання.
Згідно з цим законом, екологічний аудит проводиться у процесі приватизації об'єктів державної власності, зміни форми власності або конкретних власників об'єктів, а також для потреб екологічного страхування, у випадку передачі об'єктів державної та комунальної власності в довгострокову оренду, концесію, створення спільних підприємств на основі таких об'єктів, створення, функціонування та сертифікацію систем управління навколишнім середовищем та іншої діяльності.
Залежно від видів діяльності, в рамках яких проводиться екологічний аудит, визначають його зміст і цілі. Щодо змісту екологічного аудиту, варто зауважити, що, подібно до фінансового аудиту, екологічний аудит є системою перевірки суб'єкта господарювання, який є об'єктом аудиту. На відміну від фінансового аудиту, під час якого перевіряється публічна фінансова звітність, облік і первинні фінансово-господарські документи підприємства, екологічний аудит включає в себе перевірку, збір та об'єктивну оцінку даних для встановлення відповідності визначених видів діяльності, заходів, умов, системи управління навколишнім природним середовищем та інформації з цих питань вимогам законодавства України про охорону навколишнього природного середовища. Зокрема, екологічний аудит охоплює перевірку різних аспектів, таких як інформація про спеціальне використання прісних водних ресурсів на підприємстві, відповідність допустимим нормам викидів забруднюючих речовин у повітря стаціонарними джерелами, функціонування газоочисних установок, відновлення земель та дія з родючими ґрунтами, управління відходами на підприємстві, вплив на навколишнє природне середовище, а також фінансові збитки, завдані державі внаслідок порушень екологічного законодавства. Під час аудиту також вивчаються поточні витрати на екологічні збори, вартість основних виробничих засобів, пов'язаних з охороною природи, і витрати на їх капітальний ремонт, а також витрати на охорону природи та використання природних ресурсів та інше.
Основною метою проведення екологічного аудиту є забезпечення дотримання законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища під час виробничої та іншої господарської діяльності. Під час проведення екологічного аудиту вирішуються такі ключові завдання:
Збір достовірної інформації про екологічні аспекти діяльності об’єкта аудиту та формування висновків на її основі.
Перевірка відповідності об’єктів аудиту вимогам законодавства з питань охорони навколишнього природного середовища та іншим критеріям аудиту.
Оцінка впливу діяльності об’єкта аудиту на стан навколишнього природного середовища.
Оцінка ефективності та обґрунтованості заходів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища на об’єкті аудиту.