Зразок роботи
1. Видова різноманітність хижих птахів
Орнітофауна досить різноманітна й своєрідна, а її орнітокомплекси відображають весь склад фауни птахів Волинського Полісся. Сучасний склад орнітофауни налічує понад 250 видів птахів, що належать до 17 рядів: гагароподібні (Gaviiformes), пірникозоподібні (Podicipediformes), пеліканоподібні (Pelecaniformes), лелекоподібні (Ciconiiformes), гусеподібні (Anseriformes), соколоподібні (Falconiformes), куроподібні (Galliformes), журавлеподібні (Gruiformes), сивкоподібні (Charadriiformes), голубоподібні (Columbiformes), зозулеподібні (Cuculiformes), совоподібні (Strigiformes), дрімлюгоподібні (Caprimulgiformes), серпокрильцеподібні (Apodiformes), сиворакшеподібні (Coraciiformes), одудоподібні (Upupiformes), дятлоподібні (Piciformes), горобцеподібні (Passeriformes).
Ряд Соколоподібні, або Денні хижаки.
Вони полюють переважно на гризунів, комах, рідше на птахів, риб, земноводних, плазунів, поїдають падаль. Більшість хижих птахів – корисні. Наприклад, боривітри протягом дня з’їдають від двох до дев’яти мишей і полівок. Вигодовуючи пташенят, вони за місяць приносять до гнізда 190 ховрахів і 200–250 мишоподібних гризунів. Окрім усього, знищуючи хворих і слабких звірів і птахів, хижаки відіграють важливу роль у природному доборі.
Через неправильне ставлення людей до цих птахів та зміни в навколишньому середовищі кількість птахів значно скоротилася і багато їх занесено до Червоної книги України: змієїд, стерв’ятник, сип білоголовий, гриф чорний, беркут, могильник, орел степовий, орлан-білохвіст, шуліка червоний, скопа, балобан, сапсан.
Досить поширеними хижими птахами є шуліка чорний, яструби. Шуліку легко розпізнати за довгим виделко подібним хвостом. Це перелітний птах, який вже в березні літає у лісах, річкових заплавах. Гнізда мостить на деревах, відкладаючи 2–4 яйця. Живиться рибою, переважно дохлою, дрібними гризунами, комахами, покидьками.
Яструбів великого і малого можна впізнати за сірувато-бурим забарвленням спини і смугастим забарвленням нижньої частини тіла. Птахи живуть у лісах, де високо на деревах влаштовують гнізда. Живляться птахами, гризунами, у зв’язку з чим приносять певну шкоду. Яструби – птахи-санітари, яких потрібно охороняти, як і всіх інших хижих птахів, що стали рідкісними.