Основні екологічні проблеми: різні погляди вчених щодо маштабів та наслідків (ID:220422)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ 6
1.1.Суть глобальних проблем екології та їх наслідки
1.2.Місце екологічних проблем серед глобальних проблем людства
1.3.Дослідження екологічних проблем людства
РОЗДІЛ 2. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ТА ПОГЛЯДИ ВЧЕНИХ ЩОДО ЇХ МАСШТАБІВ І НАСЛІДКІВ
2.1. Еволюція поглядів вчених на основні екологічні проблеми
2.2. Характеристика сучасних екологічних проблем
2.3. Шляхи вирішення сучасних екологічних проблем
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Зразок роботи
2.1. Еволюція поглядів вчених на основні екологічні проблеми
В останні десятиліття поряд з такими глобальними проблемами, як нестача чистої питної води, тероризм, продовольча проблема і іншими дедалі помітнішого звучання набувають екологічні проблеми. У широкому сенсі слова під екологічними проблемами слід розуміти весь комплекс питань, пов'язаних із суперечливою динамікою внутрішнього саморозвитку природи. У більш вузькому сенсі слова під екологічними проблемами необхідно розглядати комплекс питань, що виникають у взаємодії природи і суспільства, що стосуються збереження системи біосфери, раціоналізації ресурсокористування, розширення дії етичних норм на біологічному і неорганічному рівнях організації матерії.
Процес становлення і розвитку екологічних теорій і підходів відноситься до другої половини ХХ – початку ХХІ ст., Проте аж до теперішнього періоду часу існують певні складності, пов'язані з реалізацією вже розроблених концепцій. У зв'язку з цим необхідно проаналізувати існуючі екологічні концепції, що пояснюють причини появи екологічних проблем і забезпечення екологічної безпеки. На наш погляд, процес формування екологічних концепцій можна умовно розділити на три етапи.
1. 1960-1970-ті рр. – етап пошуку альтернативних шляхів розвитку суспільства. У 1960-і рр. виходить кілька робіт публіцистичного змісту, присвячених екологічній проблематиці. Найважливішою подією, що слугувала відправною точкою соціальних і філософських дискусій про природу і суспільство, стали публікації природничо характеру. Однією з перших виходить книга Ришель Карсонс «Тиха весна» – про вплив на природу тотальної хімізації [29].
Основні підходи сучасного екологічного руху були сформульовані в роботах «План виживання» з передмовою біолога Ерліха і «Маленьке прекрасне» Ф. Шумахера. Публікація «План виживання» представляла собою план проекологічного реструктурування Великобританії і включала терміни виконання. Зокрема, в ній було написано: «Радикальні зміни необхідні і неминучі. Це виражається в зростанні населення і споживання, руйнуванні екосистем і виснаженні ресурсів, що підриває самі основи життя. Суспільство повинне розвиватися, використовуючи мінімум природних ресурсів і зберігаючи стабільний рівень населення. Для цього людям доведеться відмовитися від багатьох матеріальних благ і зручностей, що буде компенсовано розвитком особистості, відсутністю дискримінації жінок, національних і соціальних меншин. Все це можна реалізувати в невеликих співтовариствах, в яких громадяни зможуть самі організувати і контролювати життя суспільства »[30].
Інші роботи з даної категорії: