Зразок роботи
ВСТУП
Чи не вказують масові захворювання завжди на недоліки в суспільстві? Чи можна посилатися на атмосферні явища та вплив космосу або подібні докази? Але вони самі по собі ніколи не призводять до епідемій. Вони виникають тільки там, де люди в поганих соціальних умовах жили протягом деякого часу в ненормальній обстановці. Історія штучних епідемій є тому історією порушень людської культури.
Рудольф Вірхов
Актуальність. Відтоді як видатний німецький вчений і політичний діяч дійшов висновку, винесеного в епіграф, минуло понад сто років, і один з організаторів Римського клубу повторив ту саму думку: «Справжня проблема людського виду на даній стадії його еволюції полягає у тім, що він виявився не здатним у культурних відносинах йти в ногу і повністю пристосуватися до тих змін, які він сам вніс у цей світ»
Останнім часом увагу суспільства привертає проблема індивідуального здоров’я людини. Здоров’я − це природна й абсолютна життєва цінність для кожної людини, яка залежить від багатьох показників − стану середовища, умов життя, праці, соціального положення. Впродовж чверті століття на стан здоров’я людей та довкілля впливає одна з найбільших еколого-техногенних катастроф сучасності – аварія на Чорнобильській АЕС. Радіоактивне забруднення, яке виникло внаслідок аварії, становить ризик для здоров’я населення. 80% захворювань людей зумовлені несприятливим станом навколишнього середовища і незадовільними умовами життя у промислових центрах. Доведено, що в системі факторів, які визначають процес формування і збереження здоров’я сучасної людини, екологічні займають суттєве місце − 17-20% [29].
Джерелом енергії в організмі служать поживні речовини. Основною біохімічною реакцією, що звільняє енергію цих речовин, є окислення, яке супроводжується витрачанням кисню та утворенням вуглекислого газу. В організмі людини немає запасів кисню, тому його безперервне надходження життєво необхідне.
У людини і вищих тварин процес дихання здійснюється в наступній послідовності: обмін повітря між атмосферою і альвеолами легень, обмін газів між альвеолами легень і кров’ю (зовнішнє дихання), транспорт газів кров’ю, обмін газів між кров’ю і тканинами (внутрішнє, тканинне дихання).
Захворювання органів дихання знижують якість життя індивіда і сприяють розвиткові багатьох супутніх проблем із здоров’ям, оскільки, хвороби дихальної системи можуть бути обумовлені патологією будь-якого її відділу – від ротової порожнини до найдрібніших повітроносних шляхів. Захворювання органів дихання, а саме: бронхіт, бронхіальна астма, рак легенів, туберкульоз, запалення легенів – з кожним днем все більше турбують людей у всіх країнах світу у даний «екологічно забруднений» час.
Об’єкт дослідження – екологія і здоров’я людини.
Предмет дослідження – вплив екологічних факторів на структуру та функції органів дихання.
Метою даної роботи є дослідження статистичних показників стану здоров’я населення на прикладі хвороб органів дихання в загальній статистиці захворюваності, вивчення їх динаміки та поширеності в
м. Кременець Тернопільської області та м. Надвірна Івано-Франківської області за період 2012-2014 рр.
Відповідно до мети роботи перед нами було поставлено наступні завдання:
– проаналізувати літературу щодо анатомічної та мікроскопічної будови органів дихання людини, проблем поширення пневмонії та хронічного бронхіту;
– встановити взаємозв’язки між техногенним навантаженням територій України і розвитком та поширенням захворювань органів дихання.
– порівняти динаміку зареєстрованих випадків захворювань та їх поширеності в м. Кременець Тернопільської області та м. Надвірна Івано-Франківської області, в тому числі хвороб органів дихання;
– вивчити вплив факторів навколишнього середовища на захворюваність.
Методи дослідження: аналіз та узагальнення літературних джерел, опрацювання статистичних даних, метод математичної статистики.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що вперше науково обґрунтовано і комплексно представлено особливості стану здоров’я дорослого населення Тернопільської та Івано-Франківської областей на прикладі захворювань органів дихання; встановлено особливості формування здоров’я дорослого міського населення, яке проживає на екологічно забруднених територіях; представлено комплекс заходів з лікувальної фізкультури, які спрямовані на профілактику захворювань органів дихання та оздоровлення населення.
Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що вони можуть стати підставою для розробки та впровадження міської та районної програми збереження здоров’я населення; створення та апробації моделі моніторингу впливу чинників довкілля на стан здоров’я; формування пропозицій з удосконалення принципів управління в діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби.
Структура та об’єм роботи. Наукова робота виконана на 76 сторінках машинописного тексту і складається з вступу, трьох розділів в яких міститься огляд літератури за темою дослідження, опис об’єктів дослідження, експериментальна частина, висновків, списку використаних джерел, що налічує 60 найменувань. Робота містить 6 таблиць та 6 рисунків.