Зразок роботи
Вступ
Антропогенний вплив у містах є однією з важливих проблем, що мають фундаментальне та прикладне значення. У сучасному місті внаслідок розвитку промисловості, транспорту та бурхливого зростання самого міста складається несприятлива екологічна обстановка. Природні екосистеми, що залишилися, не здатні компенсувати негативний вплив антропогенних факторів, а реально прийняті адміністративні заходи лише частково стримують зростання агресивного впливу побутових, транспортних та індустріальних відходів на середу проживання людини в місті.
Підтримання сприятливої якості довкілля є однією з найбільш гострих економічних, науково-технічних та соціальних проблем, що прямо чи опосередковано зачіпають інтереси кожної людини. У останні десятиліття стан навколишнього середовища промислових регіонів та великих міст реально знижує якість життя населення, обмежує можливості економічного та соціального розвитку. В цих умовах проблема екологічного регулювання якості довкілля у містах з метою забезпечення екологічно стійкого та збалансованого розвитку міста є надзвичайно актуальною.
З розвитком урбанізації антропогенні навантаження на навколишнє середовище зростають: підвищується щільність населення, розростаються території міст та агломерацій, зростає щільність забудови міських територій та насиченість їх інженерною інфраструктурою, збільшуються обсяги промислового виробництва, зростає рівень мобілізації. Усе це веде до загострення геоекологічних проблем міського середовища.
Геологічне середовище міст і промислово розвинених територій - така ж важлива складова існування населення, як повітря, рослинність, річки і озера. Водночас вже перше знайомство з планами розвитку міст та їх інфраструктур, розміщення промислових об'єктів, рекреації і охорони середовища переконує в тому, що літогенної основі міських територій і підземних вод приділено в них вкрай мало уваги. Цю позицію можна зрозуміти, але не можна виправдати,
оскільки приховані від прямого спостереження і виявлені на поверхні процеси зміни літосфери не менше, якщо не більше, небезпечні для життєдіяльності суспільства, ніж обміління річок або скорочення площі лісів.
1. Характеристика геологічного середовища
Частина літосфери, яка використовується суспільством і потрапляє під впливи різних видів діяльності людини, називається геологічним середовищем. Основна властивість геологічного середовища — це постійне збільшення об’ємів, за рахунок розширення меж впливу людини. У загальному визначенні геологічне середовище охоплює частину простору зайнятого геологічними тілами, який зверху обмежуються денною поверхнею, а знизу поверхнею, що відділяє породи, змінені з будь-якого параметру складу, фізико-механічних, хімічних та інших властивостей в результаті прямих та опосередкованих впливів людини.