Зразок роботи
Вступ
Поступовий розвиток людства неможливо зупинити чи повернути назад і еволюційний процес є незворотнім. Саме тому урбанізація - це майбутнє всього людства, оскільки частка міського населення у світі неухильно зростає. У певному сенсі урбанізовані ландшафти є модельними територіями, які дають біологам можливість вирішувати проблеми геоекології, екології людини та сучасної еволюції.
Сьогодні поняття екології вийшло за рамки власне наукової категорії. Значною мірою це пов'язано з погіршенням екологічної ситуації в глобальному масштабі, особливо в густонаселених індустріальних регіонах планети, та антропоморфним сприйняттям низки сучасних екологічних процесів, які неодноразово відбувалися за час існування біосфери і сприймалися у вигляді як «екологічних криз» та «екологічних катастроф». Ці процеси значно підвищили соціальну значущість екологічних досліджень загалом і на антропогенно змінених територіях зокрема. З цих причин дослідження в галузі урбоекології сьогодні можна віднести до однієї з найактуальніших дисциплін.
При відповідному методологічному підході проблеми урбоекології можуть стати ключем до вирішення низки серйозних теоретичних проблем загально-біологічного характеру.
1. Поняття міста та його ознаки
Місто має багато визначень. Це пов'язано з тим, що місто є комплексним об'єктом, який вивчають представники різних наукових і прикладних дисциплін. Крім того, поняття «місто» змінюється у просторі та часі. Нарешті, критерії визначення міста суттєво відрізняються в різних країнах.
Визначення міста ґрунтується на контрасті з сільською місцевістю, кількості мешканців, присвоєнні адміністративних функцій та інших характеристиках.
Географічний словник визначає місто як «компактне поселення, де переважають несільськогосподарські функції і де формується спільнота людей, які ведуть особливий спосіб життя в умовах, що передбачають певні штучні перетворення у вигляді будівництва великих житлових будинків та інших характерних споруд, відмінних від навколишньої сільської місцевості»[2,с.45].
Місто як система являє собою сукупність трьох основних підсистем: населення, економічної інфраструктури та житлової інфраструктури. Характерною особливістю міста як складної системи є те, що воно містить соціальні, технологічні та фізичні елементи, це господарський комплекс із розвиненою економікою. Місто - це сукупність архітектурних і технічних споруд, які забезпечують життєдіяльність його мешканців.
Важливими характеристиками міста є наступні:
переважання забудованих територій над незабудованими, а також антропогенної та зміненої природи над незміненою,
наявність, а часто і домінування висотної забудови,
наявність промислових підприємств та сфери послуг,
добре розвинений громадський транспорт, наземні та підземні комунікаційні системи,
добре розвинені торговельні мережі;
високий рівень забруднення навколишнього середовища (на один-два порядки вищий, ніж на прилеглих до міст територіях),
так звані «хвороби урбанізації». До них відносяться хвороби, пов'язані зі швидким поширенням інфекційних захворювань через високу щільність населення та інтенсивні взаємні контакти,
наявність спеціально створених громадських зон відпочинку,
висока щільність освітніх, медичних та культурних закладів, релігійних споруд однієї або декількох конфесій,
різноманітність соціальних можливостей (порівняно з сільською місцевістю),