Зразок роботи
1.1. Економічна суть та функції заробітної плати
Оплата праці – найважливіша категорія у системі умов праці. Заробітна плата має фундаментальне значення для економічних відносин, тому вона є предметом вивчення багатьох видатних вчених. Протягом дуже тривалого періоду в історії вчені намагалися визначити різноманітні фактори, що впливають на процес трудових відносин і на основі даних факторів сформувати теорію оплати праці, яка була б універсальною. На різних історичних етапах розвитку суспільства було своє бачення цієї проблеми.
Практично всі економічні школи в своїх наукових роботах, в тій чи іншій мірі, зачіпали проблеми формування і розподілу доходів у суспільстві. Основоположники економічної науки: У. Петі, Д. Рікардо, А. Сміта (теорія "мінімум засобів існування»), розглядали в своїх працях загальнометодичні і загальнотеоретичні основи дослідження природи заробітної плати. К. Маркс розглядав заробітну плату як результат вартості робочої сили. Саму сутність заробітної плати розглядали в своїх працях, такі знамениті вчені, як Т. Мальтус (теорія «Фонду заробітної плати»), Ж.Б. Цей, А. Маршалл "(теорія« граничної продуктивності), Й. Шумпетер, Дж. Хікс. Говорячи про сучасні умови теорії заробітної плати, то найбільшу увагу в своїх роботах, їй приділяють К.Р. Макконнелл, СЛ. Брю (підручник « Економікс »), а також лауреат Нобелівської премії з економіки за 1972 рік, Кеннет Джозеф Ерроу.
2.1. Особливості прояву факторів заробітної плати в Україні
Теорія оплати праці крім показників попиту і пропозиції на ринку праці виділяє і інші фактори, що впливають на розмір заробітної плати. Серед них: кількість і якість праці; кваліфікація праці; умови праці; вид трудової діяльності; вартість життя; мінімальний розмір оплати праці, як основний вид соціальних гарантій; політика заробітної плати на підприємстві та ін.
Всі ці фактори створюють певну диференціацію заробітної плати між конкретними працівниками або їх окремими групами. На практиці розрізняють галузеву, територіальну диференціацію, диференціацію за категоріями персоналу і умов праці, професійну диференціацію.
Територіальна і галузева диференціація заробітної плати залежать в основному від територіальної та галузевої структури економіки даної країни. Диференціація заробітної плати за категоріями персоналу виникає при розподілі працівників на категорії, що враховують ступінь відповідальності виконуваних робіт і займаної посади.
За категоріями персоналу працівники підрозділяються на керівників, фахівців, інших службовців і робітників. До керівників належать працівники, що займають посади керівників організацій, структурних підрозділів та їх заступники, завідувачі, керуючі, голови, капітани, головні бухгалтери та інженери, майстри та ін. До фахівців відносяться працівники, зайняті на роботах, як правило, вимагають вищої або середньої професійної освіти: інженери, лікарі, викладачі, економісти, диспетчери, механіки, психологи та ін. До фахівців відносяться також асистенти і помічники названих найменувань фахівців. Інші службовці – це працівники, що здійснюють підготовку та оформлення документації, облік і контроль, господарське обслуговування. До робітників відносяться особи, безпосередньо зайняті в процесі створення матеріальних цінностей, а також зайняті ремонтом, переміщенням вантажів, перевезенням пасажирів, наданням матеріальних послуг та ін.