Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Місцеве самоврядування є стабільним інститутом муніципальної влади, який спроможний виконувати покладені на нього обов'язки перед громадою і нести відповідальність за власні дії, адже вирішення важливих питань повсякденного життя є його прерогативою. Проте соціально-економічна та політична криза відбиває недоліки його розвитку у сфері здійснення повноважень, організації роботи, механізму формування, тим самим, спонукаючи законодавця до його комплексного реформування.
Одним з пріоритетів сталого розвитку демократичних держав сьогодні є удосконалення місцевого самоврядування. Так, аналіз основних систем місцевого самоврядування свідчить, що останнє будується на поєднанні різних теорій, концепцій і відповідно на поєднанні різних варіантів взаємодії як державних, так і недержавних (громадських) елементів. Відтак, свого поширення в світі набуває так звана змішана модель його організації, поєднуючи начала прямого державного управління та місцевого самоврядування.
З розвитком незалежної державності України перед органами місцевого самоврядування постають нові виклики і завдання, з якими їм не доводилося стикатися за час формального існування цих органів (радянський період).
Відсутність розуміння необхідності комплексного підходу до реформування місцевого самоврядування тривалий час унеможливлює забезпечення достатнього рівня його функціонування та розвитку. Низка соціально-економічних, політичних та інших факторів і передумов не сприяють його оновленню, а часто і нівелюють спроби його реформування. Варто погодитись з думкою про те, що подібна перехідна модель місцевого самоврядування характерна для країн, які лише починають будувати демократичну державну та правову системи. Проте досвід європейських держав у цій сфері, зокрема Франції, Литви, Польщі та ін.., доводить, що місцеве самоврядування може бути ефективним та дієвим інструментом здійснення публічної влади на місцях.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вивченню конституційно-правових проблем організації та функціонування місцевого самоврядування присвятили свої праці такі вчені, як М. О. Баймуратов, О. В. Батанов, І. І. Бодрова, В. М. Кампо, М. І. Корнієнко, О. Ю. Лялюк, П. М. Любченко, О. О. Петришин, М. В. Пітцик, В. Ф. Погорілко, А. М. Онупрієнко, С. Г. Серьогіна та ін. При цьому подібні дослідження, як правило, стосуються окремих питань його організації або функціонування, правового статусу окремих його суб'єктів тощо.
Метою дослідження є узагальнення теоретико-правових аспектів управління закладами освіти в умовах об’єднаних територіальних громад з метою визначення оптимальних шляхів її вдосконалення. Для досягнення поставленої мети необхідно виконати такі завдання:
− розкрити сутність та зміст поняття об’єднаних територіальних громад;
− дослідити сучасний стан та напрями реформування місцевого самоврядування й децентралізації влади в Україні;
− виявити особливості формування бюджетів об’єднаних територіальних громад;
− вивчити зарубіжний досвід організації місцевого самоврядування територіальних громад;.
− охарактеризувати процес формування територіальних громад у Донецькій області;
− здійснити аналіз управління закладами середньої, дошкільної та позашкільної освіти в умовах об’єднаних територіальних громад Донеччини;
− вивчити нормативно-правове забезпечення системи управління закладами освіти Донецької області;
− запропонувати основні напрями вдосконалення системи управління закладами освіти в умовах об’єднаних територіальних громад;
− надання практичних рекомендацій щодо забезпечення управління закладами середньої, дошкільної та позашкільної освіти в умовах об’єднаних територіальних громад;
− розробка математичної моделі й організаційно-економічного механізму її реалізації.
Об’єкт дослідження - процес управління територіальними громадами Донецької області.
Предмет дослідження – сукупність теоретичних та прикладних аспектів забезпечення управління закладами середньої, дошкільної та позашкільної освіти в умовах об’єднаних територіальних громад Донеччини.
У магістерській роботі використано такі методи, як: аналітико-економічний метод – при аналізі теоретичних та методологічних основ дослідження проблеми; метод порівняльного аналізу – при аналізі економічних показників; а також методи узагальнення, систематизації, синтезу, вивчення явищ і процесів у їх розвитку та взаємозв’язках, порівняння, аналогії, класифікації, групування, співставлення, екстраполяції, прогнозування тощо.
Інформаційну базу роботи складають статті, монографії вітчизняних та закордонних вчених з освітнього менеджменту, періодичні видання з означених питань, нормативні та законодавчі документи, дані статистичної звітності.
Наукова новизна магістерського дослідження:
уточнено зміст понять «децентралізація», «територіальна громада», як теоретичної основи дослідження; уточнено основні етапи стратегічного планування як процесу, спрямованого на розробку та впровадження довгострокових планів соціально-економічного та культурного розвитку громади;
дістали подальшого розвитку види децентралізації, а саме додано ще один вид децентралізації, а саме делегування; досліджено існуючий стан проведення адміністративної реформи на основі аналізу основних показників, що характеризують досягнення децентралізаційної реформи протягом 2015-2017 рр.; надано практичні рекомендації щодо забезпечення управління закладами середньої, дошкільної та позашкільної освіти в умовах об’єднаних територіальних громад, а також запропоновано основні напрями інноваційного розвитку системи базової освіти.
за допомогою моделювання спрогнозовано динаміку власних доходів та обсягу освітньої субвенції Лиманської об’єднаної громади до 2020 р.
Теоретичне та практичне значення роботи полягає у тому, що одержані результати можуть бути використані у практичній діяльності територіальних громад Донецької області (зокрема, Лиманської ОТГ) у сфері управління освітніми закладами.
Апробація результатів дослідження. Результати магістерського дослідження оприлюднені на XIIIМіжнародній науково-практичній конференції «Wykształcenieinaukabezgranic-2017», 07-15 grudnia 2017. Доклад і тези на тему: «Сучасний стан та напрями реформування місцевого самоврядування й децентралізація влади в Україні» // MateriałyoftheXIIIMiędzynarodowejnaukowi-praktycznejKonferencji. – Volume 6. Ekonomiczne nauki Zarzadzanie. Przemysl Nauka i studia 2017. Regionalna gospodarka – 47- 51 s.
Структура і обсяг роботи. Магістерська робота містить вступ, три розділи, висновки, список використанихпосилань, додатки. Повний обсяг роботи – 140 сторінок, включаючи 12 таблиць, 13 рисунків. Список використаних посилань містить 73 найменування.