Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність. Проблема організації оплати праці на підприємстві є однією з найбільш гострих. Актуальність проблеми зростає на фоні соціально-економічної кризи в країні. В умовах спаду продажів виробництва, скорочення чисельності працівників відбуваються зміни в організації праці та її оплаті.
Така ситуація спостерігається на підприємствах різної спеціалізації. Для більшості населення заробітна плата втратила свою відтворювальну та стимулюючу функції і фактично перетворилася на різновид соціальних виплат, не пов'язаних з кількістю, якістю та кінцевими трудовими результатами. Праця та її оплата, як ціннісні орієнтири, втрачають своє соціально-економічне призначення, що руйнує основи економічного й соціального розвитку суспільства. Це потребує всебічного моніторингу, аналізу і контролю за цим процесом в Україні.
Проблемою сучасної економіки є пошук джерел підвищення реальної заробітної плати на вітчизняних підприємствах. Завдання полягає у тому, щоб протягом найближчих років створити об’єктивні передумови підвищення заробітної плати, як мінімум, вдвічі.
Визначальну роль в організації заробітної плати на підприємстві відіграє тарифна система. Кожне підприємство може самостійно розробляти тарифну сітку, дотримуючись державних гарантій і вимог генеральної та галузевої угод. Тому особливо гостро стоїть проблема обґрунтування взаємодії оплати праці та певних критеріїв оцінки її результатів.
Питанням організації заробітної плати та її реформуванню присвячені праці таких авторів: Д. Богині [4], А. Колота[22], А. Калини [20], Г. Кулікова, Е. Ліанової, Н. Павловської та ін. Проте проблемі вдосконалення систем оплати праці на підприємствах у вітчизняній літературі приділялося недостатньо уваги, зокрема не досить обґрунтовано встановлення міжпрофесійної, міжкваліфікаційної диференціації оплати праці на основі застосування нових підходів до організації праці та її стимулювання. Разом з тим значна частина проблемних питань цієї складної та багатогранної теми потребує більш докладного вивчення. Важливість проблеми, її теоретична і практична значущість обумовили вибір теми дипломної роботи.
Одне з центральних місць у системі управління працею на виробництві займає вдосконалення і широке застосування ефективної форми організації оплати праці. Створення такої системи є рушійною силою економічного зростання як конкретного підприємства, так і країни в цілому. Тому удосконалення системи оплати праці є надзвичайно актуальним завданням. У ринково-конкурентній боротьбі виживають ті підприємства, для яких удосконалення системи оплати праці буде не теоретичною абстракцією, а практичною справою у його повсякденній діяльності.
Метою роботи є узагальнення теоретичних засад організації оплати праці на підприємстві, оцінка дієвості системи оплати праці персоналу аграрного підприємства ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ» та обґрунтування напрямів її удосконалення.
Для досягнення поставленої мети ставилися наступні завдання:
− узагальнити сучасні підходи до визначення сутності заробітної плати, визначити фактори вибору форм і систем заробітної плати;
− навести елементи організації заробітної плати на підприємствах;
− проаналізувати зарубіжний досвід застосування форм та систем оплати праці;
− визначити виробничий напрям та оцінити ефективність діяльності аграрного підприємства ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ»;
− проаналізувати систему оплати праці на ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ, зокрема зміну структури, динаміки фонду оплати праці;
− обґрунтувати напрями вдосконалення системи оплати праці працівників ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ» шляхом впровадження грейдерної системи оплати праці;
− визначити джерела формування матеріальної основи підвищення рівня заробітної плати на підприємстві.
Предметом дослідження є принципи та закономірності формування ефективної системи оплати праці на підприємстві.
Об’єктом дослідження є процес організації оплати праці на підприємстві.
Базою дослідження є аграрне підприємство ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ» Краснопільського району Сумської області.
У процесі розв’язання завдань дослідження як методологічна база застосовувалися такі загальнонаукові та специфічні методи: економіко-статистичний – метод застосовується при вивченні масових явищ, процесів, фактів, дає змогу встановити кількісний вплив окремих факторів на досліджуваний результат; нормативний метод – передбачає розробку різних економічних нормативів витрат матеріальних ресурсів, праці, капіталовкладень, що використовуються при плануванні і прогнозуванні виробництва; абстрактно логічний метод – використовується на всіх стадіях вирішення економічних проблем. За його допомогою формулюються категорії, економічні теорії і гіпотези, висновки і рекомендації.
Інформаційною базою для написання роботи є наукові праці вітчизняних вчених та вчених близького зарубіжжя; статистична звітність та первинна документація ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ» за 2015-2017 рр.; нормативні матеріали; дані Інтернет-порталів у сфері бізнес-середовища та електронні ресурси всесвітньої мережі Інтернет
Апробація результатів дослідження. Основні положення та результати дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях «Публічне управління у забезпеченні сталого розвитку країни» (м. Харків, 24 листопада 2016 р.)та «Актуальні проблеми розвитку управлінських систем: досвід, тенденції, перспективи» (м. Харків, 5 квітня 2017 р.)[0;0].
Практичне значення роботи полягає в тому, що на основі теоретичних узагальнень та оцінки дієвості існуючої системи оплати праці аграрного підприємства ТОВ «Агрофірма «ПСЬОЛ» розроблено заходи щодо вдосконалення системи оплати праці працівників шляхом впровадження грейдерної системи оплати праці з урахуванням динамічних змін бізнес середовища в аграрному секторі .
За структурою магістерська робота містить вступ, три розділи, висновки, список використаної літератури. Робота виконана на 106 сторінках комп’ютерного тексту, містить 16 таблицю, 17 рисунок, список використаної літератури із 79 найменувань.