Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Економіка України протягом багатьох десятиліть характеризується недостатньою віддачею накопиченого ресурсного потенціалу, а в ряді випадків - його руйнуванням. У той же час країна володіє величезним економічним потенціалом. Діючий в промисловому секторі України господарський механізм, на жаль, ще не створив такі економічні умови, які б орієнтували працівників підприємств на підвищення технічного рівня і якості продукції, зростання продуктивності праці, впровадження науково-технічних досягнень.
У зв'язку з цим виникає необхідність перегляду методологічних підходів у пізнанні, вивченні й узагальненні методів регулювання віддачі ресурсних можливостей економіки.
В даний час проблема ефективного використання ресурсів одержала широке відображення в економічній літературі. Ресурси завжди були в полі зору науковців, спеціалістів і практиків та знайшли належне відображення у наукових працях багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів: В.Я. Амбросова, О.А. Бугуцького, А.П. Вервейка, П.І. Гайдуцького,
І.І. Лукінова, А.В. Македонського, Г.М. Підлісецького, П.Т. Саблука,
М.Ф. Соловйова, В.М. Трегобчука, О.В. Ульянченка та ін.
Активне реформування та трансформація суспільно-економічного ладу в Україні протягом останнього десятиріччя, формування ринкової інфраструктури, створили підґрунтя для стрімкого розвитку підприємств, зумовили необхідність дослідження проблеми їхнього розвитку загалом та потенціалу розвитку промислових підприємств зокрема.
Вкрай важливою уявляється розробка теоретичних та методологічних підходів до процесу розвитку підприємства, оскільки підприємства повинні переосмислити своє місце в ринкових умовах, не “доганяти” зовнішнє середовище, що стрімко змінюється, а стати активними складовими цього середовища, створити стійкі конкурентні переваги.
Важливим моментом у цій проблемі є формування економічних основ управління ресурсним потенціалом розвитку промислових підприємств. Розробка та удосконалення складових цього процесу є невід’ємною частиною загального процесу розвитку промислового підприємства.
Широке коло питань, пов’язаних з дослідженням ресурсного потенціалу промислових підприємств, з пошуком та реалізацією потенціалу розвитку вже висвітлювалося в працях відомих зарубіжних та вітчизняних економістів: І. Ансоффа, П. Друкера, М. Мескона, А.Дж. Стрікленда, А.А. Томпсона; Ареф’євої О.В., Бабіча В.П., Бесєдіна В.Ф., Гейця В.М., Голікова В.І., Дорофієнка В.В., Єрмошенка М.М., Одинцової Г.С., Перерви П.Г., Пономаренка В.С., Чумаченка М.Г., Яковлєва А.І. та інших.
Однак, поки що не вироблено єдиного підходу щодо визначення ресурсного потенціалу підприємства, розглядаються лише окремі складові потенціалу (виробничий потенціал, кадровий потенціал), і, відповідно, не визначаються резерви використання функціональних складових потенціалу та потенціалу загалом.
З огляду на сказане вище, проблема реформування економіки України сьогодні потребує вирішення теоретичних і методичних питань щодо змісту поняття „ресурсний потенціал підприємства”, факторів створення та реалізації потенціалу промислових підприємств, механізмів управління ресурсним потенціалом. Необхідністью вирішення даних питань і зумовлена актуальність теми дипломної роботи.
Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є дослідження теоретичних та методичних підходів до підвищення ефективності використання та управління ресурсним потенціалом промислових підприємств, а також вивчення шляхів, спрямованих на вдосконалення оцінки рівня використання ресурсного потенціалу в цілому і його функціональних складових зокрема. Для досягнення поставленої мети у роботі необхідно вирішити такі завдання:
- розглянути сутність та структура ресурсного потенціалу підприємства;
- дослідити фактори та умови створення, функціонування і реалізації ресурсного потенціалу підприємства;
- дослідити методичні підходи до оцінки ресурсного потенціалу підприємства та ефективності його використання;
- провести фінансово-економічну характеристику підприємства;
- здійснити аналіз динаміки основних складових ресурсного потенціалу підприємства;
- провести оцінку ефективності використання ресурсного потенціалу підприємства;
- здійснити оцінку резервів зростання ресурсного потенціалу промислового підприємства;
- провести визначення ресурсних резервів підприємства для підвищення ефективності їх подальшого використання;
- запропонувати шляхи підвищення використання маркетингового потенціалу підприємства.
Об’єктом дослідження є промислове підприємство – ВАТ “Сумське машинобудівне НВО ім. Фрунзе” та інші підприємства, які випускають аналогічну машинобудівну продукцію.
Предметом дослідження є теоретичні та прикладні проблеми підвищення ефективності використання та управління ресурсним потенціалом промислового підприємства.
Методологія та методика дослідження. Теоретичну та методичну основу дослідження становлять наукові праці провідних вітчизняних і зарубіжних вчених з питань: управління розвитком підприємства; визначення потенціалу росту зростання; системного аналізу; адаптивного управління; економіко-математичного моделювання; математичної статистики. Дослідження проводилось у світлі законів України, нормативних актів Кабінету міністрів України та окремих міністерств, з використанням даних Державного комітету статистики України; статистичних матеріалів до Послання Президента України до Верховної Ради України „Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2002 році”; статистичної та оперативної звітності машинобудівних підприємств України; матеріалів наукових та науково-практичних конференцій. У процесі дослідження використовувалися загальнонаукові методи спостереження, узагальнення, вимірювання та формалізації, методи математично-економічного аналізу, синтезу, експертних оцінок. Для унаочнення отриманих результатів, а також для дослідження тенденцій формування ресурсного потенціалу промислових підприємств використовувався графічно-аналітичний метод.