Зразок роботи
ДОПОВІДЬ
Тема дипломної роботи “забезпечення фінансової стійкості банку”, на прикладі Рівненського обласного управління ВАТ “Державний ощадний банк України”. Мета роботи — на основі показників господарської діяльності, бухгалтерської та статистичної звітності, вивчити фінансову діяльність установи Ощадбанку.
На листі №1 показано структурно динамічний аналіз фінансового стану Рівненського обласного управління ВАТ “Державний ощадний банк України”, на основі якого можна зробити такі висновки: основна питома вага активів банку належать рахункам у філіях та інших уповноважених установах. Це безпосередньо кореспондентські рахунки, та вільно розміщенні кредитні ресурси в інших банках. Питома вага рахунків у філіях та інших установах характерна до зменшення, в зв’язку з тим що збільшується питома вага наданих кредитів суб’єктам господарської діяльності. Кредити надані фізичним особам з 1998 року по 2002 рік майже не змінилися. Дебіторська заборгованість складає менше 1% активів і суттєвий вплив на фінансове становище банку не здійснює. Всього активи банку характеризуються тенденцією до збільшення, що є позитивним в діяльності банку. Основну питому вагу пасивів складають кошти клієнтів, які характеризуються тенденцією до збільшення. Кредиторська заборгованість складає незначну частину пасивів банку. Висновки, які можна зробити проаналізувавши структурно-динамічний аналіз – основні показники які впливають на фінансову стійкість банку – це рахунки клієнтів та позики надані клієнтам. Також проведемо аналіз основних показників роботи банку. Адже для забезпечення фінансової стійкості банку необхідно щоб діяльність банку бала прибутковою. Із основних показників роботи бачимо, що доходи банку перевищують над витратами. Прибуток банку характеризується тенденцією до зростання. Рентабельність виконуваних операцій (наданих послуг) є незначною проте бачимо тенденцією до зростання. Доходи на одного працівника є значними, так у 2002 році доходи на 1-го працівника склали 15 007,50 грн., проте значними є і витрати, так у 2002 році витрати на 1-го працівника склали 13 803,60 грн. Отже бачимо, що фінансовий результат виконуваних операцій (наданих послуг) на 1-го працівника є незначним, хоча і бачимо тенденцію до зростання. Відношення витрат до доходів складає більше 90%, це говорить про те, що доходність виконуваних операцій (наданих послуг) є незначною, або рівень витрат банку є надто великим. Як бачимо з таблиці відношення витрат на оплату праці до доходів складає близько 30%, хоча середньомісячна заробтня плата на 1-го працівника є незначною. Також бачимо тенденцію до збільшення середньоспискової чисельності працівників.
Для аналізу дільності банку також було проведено коефіцієнтний аналіз. Коефіцієнт співвідношення ліквідних і загальних активів показує відношення ліквідної частини активу балансу до загальної. Коеф. співввідношення ліквідних і робочих активів показує співвідношення ліквідної частини балансу банку до робочих активів, тих які безпосередньо приносять прибуток банку.
Коефіцієнт миттєвої ліквідності показує співвідношення суми коштів на кореспондентському рахунку та в касі до розрахункових і поточних зобов'язань банку. Як бачимо при зменшені цих коефіцієнтів прибутковість банку зростає.
Коефіцієнт загальної ліквідності показує співвідношення загальних активів до загальних зобов'язань банку, нормативне значення цього показника повинна бути не менше ніж 100%.
Також була проаналізована структура доходів та витрат ВАТ “Державний ощадний банк України”. Як бачимо з таблиці, що у 1998 та у 1999рр. основна питома вага доходів припадала на комісійні доходи, та доходи за операціями з філіями. У 2000-2002рр. основну частину доходів банку складають комісійні, та за кредити надані СГД. Основну ж питому вагу витрат складають витрати на утримання персоналу (близько 30%), процентні витрати складають близько 20% витрат і характеризуються тенденцією до збільшення в зв’язку із збільшенням залучених банком коштів.
Також використовуючи метод простої екстраполяції я розробив модель прогнозування балансового прибутку, наданих позик та залучених депозитів на 2003р., очікуваний рівень прибутку складе 907,5 тис. грн., прогнозований рівень позик – 34090,8 тис. грн., депозитів – 36592,9 тис. грн. Також був зроблений розрахунок потреби в ліквідних коштах на 2003 рік.
В третьму розділі дипломної роботи мною були розроблені заходи направлені на забезпечення фінансової стійкості банку. На мою думку фінансова стійкість забезпечується на підтримці необхідного рівня ліквідності та ефективного управління в області активно-пасивних операцій. Банки одержують більше прибутку, коли функціонують на грані мінімально допустимих значень нормативів ліквідності, тобто цілком використовують надані їм права по залученню коштів у якості кредитних ресурсів. Підтримка фінансової стійкості на необхідному рівні здійснюється за допомогою проведення визначеної політики банку в області пасивних і активних операцій. При цьому в управлінні активами банку варто звернути увагу на наступні моменти: управління готівкою повинно бути більш ефективним, тобто необхідно планувати притоки і відтоки готівки і розробити графіки платежів. терміни, на які банк розміщає кошти, повинні відповідати термінам притягнутих ресурсів, акцентувати увагу на підвищенні рентабельності роботи в цілому і на прибутковості окремих операцій зокрема; так в управлінні кредитним портфелем необхідно контролювати розміщення кредитних вкладень по ступені їхнього ризику, краще вивчати кредитоспроможність позичальників, видавати кредити можливо більшому числу клієнтів при зберіганні загального обсягу кредитування, підвищити повернення кредитів, у тому числі за рахунок більш надійного забезпечення, вжити заходів по стягненню простроченої позичкової заборгованості і нарахованих відсотків за користування кредитами;
працювати над зниженням ризику операцій.
В управлінні пасивами банку необхідно застосовувати метод аналізу розміщення пасивів по їх термінах, що дозволяє управляти зобов'язаннями банку, прогнозувати і змінювати їхню структуру в залежності від рівня коефіцієнтів ліквідності, проводити зважену політику в області акумуляції ресурсів, впливати на платоспроможність, розробити політику управління капіталом і резервами, стежити за співвідношенням власного капіталу до притягнутого, проаналізувати депозитну базу банку.
Для забезпечення фінансової стійкості банку необхідно контролювати діяльність усіх відділів банку, які відповідають за використання і залучення коштів.
Таким чином, банк повинний самостійно забезпечувати підтримку своєї фінансової стійкості на заданому рівні на основі як аналізу його стану, що складається на конкретні періоди часу, так і прогнозування результатів діяльності і проведення в наступному науково обгрунтовані економічної політики в області формування статутного капіталу, фондів спеціального призначення і резервів, залучення позикових коштів сторонніх організацій, здійснення активних кредитних операцій.