Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Діяльність керівника, спрямовану на формування позитивного соціально-психологічного клімату колективу, можна розглядати як регулятивну діяльність, якщо порівнювати її з діяльністю підлеглих. Гарні результати роботи своїх підлеглих керівник може отримати тільки в тому випадку, якщо вони мають знання, вміння, бажання та можливість працювати, позитивний настрій. Це необхідно для того, щоб їхні спільні зусилля були ефективними.
Оцінка й аналіз соціально-психологічного клімату, його формування адекватними методами пізнання та перетворення є важливим аспектом управління трудовим колективом, оскільки в колективах зі сприятливим кліматом знижується плинність кадрів, рівень конфліктності їх членів, підвищується про-дуктивність праці. Формування сприятливого соціально-психологічного клімату в колективі є одним із важливих напрямів його удосконалення, які пов’язані з налагодженням міжособистісних стосунків співробітників, розвитком духовного, творчого потенціалу кожного члена колективу як унікальної і неповторної особистості, і сприяє розвитку колективу в цілому.
Створення сприятливого соціально-психологічного клімату передбачає подолання цих бар’єрів психічної напруженості і супроводжує напруженість негативних емоцій, які можуть виникнути в процесі спілкування між людьми. Актуальність цього завдання визначається вагомістю того потенціалу прихованої творчої енергії особистості, який гальмується психологічними бар’єрами.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. В економічній літературі проблемам теорії та практики управління персоналом у цілому та соці-ально-психологічним методам зокрема присвячено чимало наукових праць вітчизняних і закордонних вчених: Т.І. Балановської, О.Д. Гудзинського, П.В. Журавльова, Й.С. Завадського, A.A. Корсакової, Л.І. Михайлової, С.Л. Тарасова, A. Маслоу, Ф. Тейлора, Ф. Хедоурі та ін. Проте окремі питання щодо особливостей соціально-психологічних методів управління залишаються невирішеними.
Мета дослідження полягає у пошуку основних шляхів оптимізації соціально-психологічного клімату в колективі.
Реалізація поставленої мети зумовила потребу у розв’язанні таких завдань дослідження:
• дослідити економічну сутність соціально-психологічний клімат;
• вивчити основні фактори, які впливають на соціально-психологічний клімат у колективі на підприємстві;
• визначити роль керівника у формуванні соціально-психологічного клімату колектива;
• дати загальну характеристику діяльності фермерського господарства “Кристал”;
• провести аналіз системи управління персоналом на ФГ «Кристал»;
• дати оцінку соціально-психологічного клімату ФГ "Кристал";
• визначити шляхи оптимізації соціально-психологічного стану на ФГ «Кристал»;
• надати пропозиції щодо програми навчання, яка спрямована на вдосконалення структури та змісту соціально-психологічного клімату.
Об’єктом дослідження є процес створення сприяливого соціально-психологічного клімату на фермерському господарстві «Кристал».
Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та практичні аспекти оптимізації соціально-психологічного клімату в колективі.
В процесі написання роботи було використано сукупність загальноприйнятих методів і прийомів наукового пізнання. Зокрема, методи аналізу, синтезу, індукції, дедукції було використано при дослідженні процесу оптимізації соціально-психологічного клімату в колективі. Методи групування даних, економіко-статистичного аналізу було використано під час аналізу діяльності фермерського господарства «Кристал». Графічний метод використовувався для схематичного зображення ряду для наочного подання інформації.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЄЮ НА ПІДПРИЄМСТВІ
1.1. Економічна сутність поняття соціально-психологічного клімату
Ефективність діяльності будь-якого підприємства безпосередньо залежить від того, наскільки раці-онально використовуються його ресурси. Сьогодні найціннішим «ресурсом» кожного підприємства, організації або установи є людина, яка здійснює свою професійну трудову діяльність. У зв’язку з цим головним завданням роботодавця є створення такої системи управління персоналом, яка б дозволяла розкрити трудовий потенціал із метою реалізації високопродуктивної праці.
Розкриття поняття соціально-психологічного клімату оптимальніше всього здійснити це за допомогою його морфологічного аналізу (табл. 1.1).
Проведений морфологічний аналіз дає зрозуміти, що не існує конкретного поняття соціально-психологічного клімату, прийнятого усіма. Це зумовлене різноманітністю факторів, що впливають на клімат, і залежить від пріоритету, який надає конкретний дослідник якомусь фактору.
У наукових колах відсутня єдина точка зору та єдиний підхід щодо сутності соціально-психологічного клімату.
Насамперед це пов’язано з проблемою виокремлення складових соціально-психологічного клімату, обумовленою різноспрямованістю досліджень науковців, які працюють у різних сферах і галузях науки, а також виділенням зі значної кількості пріоритетних факторів впливу на стан соціально-психологічного клімату.
Так, наприклад, у низці словників із психології, соціології та юридичної психології розглядають сутність соціально-психологічного клімату з точки зору «якісного боку міжособових відносин, яка виявляється у вигляді сукупності психологічних умов, сприяючих або перешкоджаючих продуктивній спільній діяльності й усесторонньому розвитку особи в групі».
Таблиця 1.1
Морфологічний аналіз визначень поняття «психологічний клімат»
Автори Визначення Ознака, за якою визначення відносяться до даної групи
А. Азрилиян
[1, с. 672] Клімат розглядається як суспільно-психологічний фено¬мен, як стан колективної свідомості. Клімат розуміється як відображення у свідомості людей комплексу явищ, пов'язаних з їхніми взаємовідносинами, умовами праці, методами його стимулювання Соціально-психологічний клімат як стан колективної свідомості
А.Д. Глоточкин
[2, с. 25] Під соціально-психологічним кліматом необхідно розу¬міти такий соціально-психологічний стан малої групи, який відображає характер, зміст і спрямованість реальної психології членів організації
Н.В. Ионова [8] Соціально-психологічний клімат трудового колективу — це соціально зумовлена, відносно стійка система відносин його членів до колективу як до цілого
А.Я. Кибанов
[3, с. 72] Сутнісною характеристикою соціально-психологічного клімату є загальний емоційно-психологічний настрій. Клімат розуміється як настрій групи людей Соціально-психологічний клімат як настрій групи
С.А. Кравченко
[4, с. 321] Соціально-психологічний клімат аналізується за допо¬могою стилю взаємовідносин людей, що знаходяться у без посередньому контакті один з одним. У процесі формування клімату складається система міжособистіс-них відносин, що визначають соціальне та психологічне самопочуття Соціально-психологічний клімат як стиль взаємовідносин
Л.А. Карпенко,
А.В. Петровський, А.В. Ярошевський
[6] Клімат визначається в термінах соціальної і психологіч¬ної сумісності членів групи, їх морально-психологічної єдності, згуртованості, наявності загальних думок, зви¬чаїв і традицій Соціально-психологічний клімат як соціальна і психологічна сумісність
Л.М. Корольов
[10] Соціально-психологічний клімат колективу відображає характер взаємовідносин між людьми, переважаючий тон суспільного настрою в колективі, пов'язаний із задоволен¬ням умовами життєдіяльності, стилем і рівнем управ¬ління та іншими факторами. Комплексний підхід
А.Н. Лутошкин
[8] Психологічний клімат — це емоційне забарвлення психо¬логічних зв'язків членів колективу, що виникає на основі їхньої симпатії, збігу характерів, інтересів, схильностей. Соціально-психологічний клімат складається із наступних складових: 1) соціальний клімат (усвідом¬ленням спільних цілей організації); 2) мораль¬ний клімат (визначається моральними цін¬ностями організації); 3) психологічний клімат (неофіційні відносини між працівниками)