Зміст
Оглядове завдання
Двоє підприємців вирішили заснувати виробниче підприємство (з виробництва пива при барі). Очікуваний термін виготовлення зазначеної продукції – 5 років. Проте підприємці мають амбітні плани щодо розвитку своєї справи в майбутньому
Обрана технологія з безперервним циклом виробництва продукції, який триває три тижні. Технологічне обладнання дозволяє здійснювати закладку сировини кожного дня протягом цих трьох тижнів. Після реалізації продукції з першої закладки, другого дня реалізується продукція другої закладки, і процес триває безперервно. Підприємство працює в три зміни (тривалість зміни 8 годин) без вихідних. По закінченню виробничого процесу продукція реалізується протягом доби і грошові кошти знову вкладаються у виробництво. Добова потужність устаткування становить 155л.
На підготовчій стадії до створення підприємства розрахунки доводять, що для формування основних засобів і нематеріальних активів підприємству необхідні кошти в розмірі 174,8 тис. грн. Проте функціонування підприємства неможливо без інвестування певної суми коштів у створення виробничих запасів. Тому наступним напрямком вкладення капіталу має стати формування виробничих запасів (сировини).
За розрахунками витрати сировини на 1 л продукції становлять 0,2 кг, електроенергії – 0,2 грн. на 1 кг. Ціна 1 т сировини – 9,2 тис. грн. за 1 т. Максимальна партія сировини, яка може зберігатися на складі - 3 т.
Очікувані результати діяльності підприємства за два роки від моменту його створення представлені в таблиці 2.23.
Таблиця 2.23. Динаміка обсягів виробництва і прибутку підприємства
Показники 1-й рік 2-й рік
Обсяг виробленої продукції, л 37595 45114
Обсяг виробленої і реалізованої продукції, грн. 142485 170982
Прибуток до оподаткування, грн. 14050 15100
Питання до роздумів:
1. Яку суму капіталу потрібно інвестувати у створення виробничих запасів на початку діяльності підприємства? На який термін слід створювати запас? Який чинник за даних умов є визначальним при розрахунку величини запасу?
2. З якою метою потрібно створювати запаси сировини? Буде різною чи однаковою величина виробничого запасу сировини для першого і другого років функціонування підприємства?
3. Яким має бути інтервал поставки сировини на підприємство?
4. Окрім інвестування в основні засоби, нематеріальні активи і виробничі запаси, чи має передбачити підприємець у складі початкового капіталу певну суму, яка увійде до складу оборотного капіталу?
5. Якщо на початку діяльності підприємства 120% від суми, інвестованої у виробничі запаси, становитимуть кошти на рахунку, які будуть використані для фінансування поточної видатків операційної діяльності підприємства, то якою буде величина і структура оборотних засобів підприємства на момент його створення? (Заповніть табл. 2.22).
6. Через рік від початку діяльності підприємства який висновок можна зробити щодо ефективності функціонування його оборотних засобів, якщо відомо, що залишки оборотних засобів на початок кожного кварталу становили наступні величини:
1 - й квартал – 10,5 тис. грн.;
2 – й квартал – 12,6 тис. грн.;
3 – й квартал - 9,8 тис. грн.;
4 – й квартал – 11,0 тис. грн.;
Залишки оборотних засобів підприємства на кінець 4 – го кварталу становили 12,0 тис. грн.
7. Чи підвищилась ефективність процесу обертання оборотних засобів підприємства в другому році, якщо середньорічні залишки оборотних засобів становили в цьому році 14,0 тис. грн.?