Зразок роботи
ВСТУП
На сучасному етапі українське суспільство приділяє значну увагу питанням рівня оплати праці. В Україні діє велика кількість основних нормативно-правових актів, що регулюють розрахунки з оплати праці та які постійно змінюються і доповнюються. Історично так склалося, що оплата праці є точкою перетину часто різно-направлених інтересів суб’єктів економічної системи: працедавців, найманих працівників, податкових та страхових органів тощо. У зв’язку з цим значення ділянки обліку оплати праці важко переоцінити, а особливо в сучасних умовах, коли все більш загострюються протиріччя між відповідними суб'єктами. Заробітна плата в Україні має низький рівень.
В умовах економічної трансформації заробітна плата повинна використовуватися як найважливіший засіб для стимулювання до зростання продуктивності праці, прискорення науково-технічного прогресу, поліпшення якості продукції, підвищення ефективності виробництва для суспільної злагоди. Заробітна плата як показник, залежний безпосередньо від ефективності виробництва, продуктивності праці, конкурентоспроможності продукції, є не лише індикатором, що визначає загальний життєвий рівень працівників.
Із відомих на сьогоднішній день факторів виробництва одним із головних, а частіше і основних, який вимагає найбільших затрат, є праця. Використання трудових ресурсів пов’язано зі зміною показника продуктивності праці, яка залежить від людей, їх кваліфікації, уміння і бажання працювати, а заробітна плата є саме тою причиною, що приводить робітника на його робоче місце.
Економічний аналіз праці та її оплати на підприємстві є основним напрямком аналізу майбутнього, тому що його методика дозволяє при наявності стислого обсягу інформації про результати діяльності господарюючого суб’єкта визначити його потенційні можливості, внутрішні резерви, використання яких дозволить досягти позитивних змін фінансових результатів діяльності. Особливого значення це набуває в сучасний період, коли більшість інформації про господарську діяльність підприємці відносять до категорії комерційної таємниці, та у розпорядження аналітика надходить в основному офіційна фінансова звітність.
Питаннями обліку і аналізу праці і заробітної плати підприємств займалося ряд вітчизняних та зарубіжних вчених, а саме: Білуха М.Т., Бутинець Ф.Ф., Івахненко В.М., Малюга Н.М., Мних Є.В., Тарасенко Н.В., Череп А.В., Чумаченко М.Г. та інші. Окремі аспекти їх обліку і аналізу за національними стандартами безпосередньо на підприємствах галузі недостатньо висвітлені в економічній літературі.
Усе вище згадане підкреслює значну роль та значення теми даноїдипломної роботи „Облік, аналіз і аудит розрахунків з оплати праці” в сучасних умовах господарювання. Отже, дослідження обліку і аналізу розрахунків по оплаті праці є актуальним. Оскільки облік та контроль розрахунків із заробітної плати має важливе значення з точки зору впливу на ефективність роботи, збереження трудового колективу та підвищення ефективності праці працівників.
Метою дипломної роботи є розкриття теоретичних аспектів оплати праці та дослідження порядку обліку і контролю пов’язаних з нею розрахунків.
Для досягнення поставленої мети слід вирішити наступні завдання:
- розкрити економічну сутність, структуру та функції оплати праці;
- розглянути системи, види та форми оплати праці;
- розглянути зарубіжний досвід нарахування заробітної плати;
- розглянути нормативне регулювавання обліку заробітної плати;
- проаналізувати основні показники діяльності підприємства;
- розкрити порядок нарахування заробітної плати;
- розкрити порядок утримань із заробітної плати;
- розкрити порядок розрахунку середної заробітної плати;
- висвітлити порядок індексації оплати праці;
- розкрити порядок первинного обліку розрахунків з оплати праці;
- дослідити порядок ведення синтетичного та аналітичного обліку розрахунків на підприємстві;
- розглянути автоматизація обліку розрахунків з оплати на підприємстві;
- розкрити порядок здійснення контролю за правильністю нарахування та виплат заробітної плати працівникам підприємства;
- розглянути теоретичні засади аналізу розрахунків з оплати праці, аналіз оплати праці на підприємстві;
- розкрити проблеми розрахунків із заробітної плати в Украні;
- зробити висновки та надати пропозиції щодо обліку розрахунків з оплати праці.
Об’єктом дипломної роботи є процеси бухгалтерського обліку ї контролю за розрахунками з оплати праці у ТОВ “Ріал Істейт”
Предмет дослідження - це теоретичні, практичні та методичні аспекти та їх відображення в бухгалтерському обліку розрахунків оплати праці та контролю за ними на підприемстві ТОВ “Ріал Істейт”
Методи дослідження. При написанні дипломної роботи було використано такі методи: індукції та дедукції, теоретичного узагальнення, порівняльного аналізу, абстрактно-логічного підходу та спостереження.
Теоретичну основу дослідження склали закони України, постанови, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, статистичні дані.
Робота складається із 62 сторінок, містить 3 таблиці, 11 рисунків, 2 формули, додатків на 5 сторінках та демонстраційний матеріал на 6 сторінках. Список використаних джерел включає 36 найменувань.
ВИСНОВКИ
Проведені в дипломній роботі дослідження були спрямовані на розробку певних пропозицій, щодо вдосконалення організації обліку і аналізу розрахунків з оплати праці на ТОВ “Ріал Істейт”
В результаті написання дипломної роботи з обліку та контролю розрахунків с оплати праці , були розглянуті такі основні поняття, як заробітна плата, основна заробітна плата, додаткова, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, мінімальна заробітна плата. Також були розглянуті такі поняття як погодинна та відрядна форми оплати праці та системи оплати праці. Було досліджено що на підприємстві ТОВ “Ріал Істейт”, заробітна плата нараховується за відрядною та погодинною формою.
Ефективність діяльності трудового колективу та забезпечення належного рівня продуктивності праці значною мірою залежать від розрахунків за оплатою праці.
В дипломній роботі наведене ознайомлення з нормативно-правовою базою обліку та аналізу розрахунків по оплаті праці. Дослідивши основну законодавчо-нормативну базу обліку, аудиту та економічного аналізу розрахунків з персоналом, можна зробити висновок, що дотримання підприємства загальноприйнятих та законодавчих актів, сприяє підвищенню ефективності його діяльності і скороченню обсягу помилок і порушень.
При прийомі на роботу працівник, повинен оформити трудовий договір з підприємством. При звільненні або наданні відпустки, працівник подає заяву, на підставі якої керівником видається відповідний наказ.
Для обліку використання робочого часу використовується табель обліку робочого часу. Основними документами для нарахування заробітної плати є табель та розрахунок бухгалтера. Для нарахування днів непрацездатності використовується лист непрацездатності.
Синтетичний облік праці ведеться на рахунку 661”Розрахунки з оплати праці” за Кт якого відображається нарахування працівникам підприємства основної та додаткової заробітної плати, премії , допомога за тимчасовою непрацездатністю, інші нарахування.
Аналітичний облік ведеться у розрахунковому листі, якій відкривають на кожного працівника.
Слід зазначити, що від організації обліку оплати праці залежить якість, правдивість, справедливість, повнота і своєчасність розрахунків з персоналом з оплати праці.
Аналіз основних показників, що характеризують діяльність ТОВ “Ріал Істейт” дозволив зробити висновок, що фінансово-економічний стан підприємства є задовільним, проте спостерігаються певні недоліки.
Важливим є те, що на досліджуваному підприємстві організація та методика обліку розрахунків з оплати праці відбувається згідно норм чинного законодавства. До основних з них можна віднести Конституцію України, Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, Закон України “Про оплату праці”, Закон України “Про відпустки”, Податковий кодекс України, Цивільний кодекс.
На всі види заробітної плати, допомоги з тимчасової непрацездатності та у зв’язку з вагітністю та пологами, підприємство нараховує єдиний соціальний внесок. У 2020 році ставка ЄСВ залишилась незмінною та дорівнює 22 % нарахованого доходу. Для працюючих інвалідів ставка ЄСВ становить 8,41%.
З нарахованої заробітної плати утримується військовий збір у розмірі 1,5% та податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Оподаткуванню підлягають, незалежно від нарахованої суми, всі складові заробітної плати, за винятком допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Податковий кодекс передбачає можливість зниження розміру ПДФО для окремих працівників шляхом зменшення суми оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.
Всі нараховані податки та внески сплачуються одночасно з виплатою заробітної плати.
На підприємстві основною формою юридичного оформлення трудових взаємовідносин є трудовий договір, у якому на працівника покладається обов’язок виконувати визначену роботу та підпорядковуватися правилам внутрішнього трудового розпорядку підприємства, а власника підприємства – виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечити необхідні для виконання роботи умови праці.
Нараховані виплати, пов’язані з оплатою праці, в основному відносяться до витрат. Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій передбачено, що для узагальнення інформації про витрати суб'єкти господарювання можуть використовувати рахунки класів 8 “Витрати за елементами” .
Заробітна плата виплачується згідно з зарплатним проектом з ПАТ КБ “Приватбанк” на пластикові картки , які складаються за даними розрахунково-платіжних відомостей працівника кожному працівнику два рази на місяць.
Недоліком аналізу розрахунків з персоналом з оплати праці на підприємстві ТОВ “Ріал Істейт” є те, що аналіз проводиться на основі звітності раз у рік. З метою вдосконалення методики аналізу розрахунків з персоналом з оплати праці на підприємстві ТОВ “Ріал Істейт” потрібно проводити аналіз частіше: щоквартально, щомісячно. Також потрібно проводити аналіз більш детально: по цехам, за окремими групами персоналу та за видами продукції підприємства.
Для створення найбільш вдалої та вигідної організації обліку на базі підприємств треба:
- запровадити максимально правильні методи та процедури на базі положення про облікову політику, які могли б використовуватися на базі підприємств та організацій для коректного ведення бухгалтерського обліку, включаючи розрахунки з оплати праці.
- розробка нових графіків документообігу для оформлення документації, які напряму зв’язані з обліком розрахунків згідно оплати праці. Також важливо детально прописувати усіх виконавців та строки складання документів, що дає змогу оптимізувати час обробки документації та забезпечення чіткого руху документів між виконавцями облікового процесу, які безпосередньо пов’язані з обліком оплати праці. Саме завдяки такому графіку документообігу з’являться чітко розподілені функції обліку між різними відділеннями бухгалтері.
- дуже вдалим для вдосконалення контролю оплати праці на підприємствах є організація служби внутрішнього контролю, який зможе дозволити максимізувати інформаційний потенціал. Завдяки цим нововведенням можна також вдосконалити знання всіх тонкощів діяльності підприємства, не нівелюючи в цей час правильність ведення обліку цієї ділянки.
- розробити ефективне планування зайнятості персоналу;
- проводити облік кадрів і аналіз кадрового складу;
- для вдосконалення автоматизованого обліку на підприємстві необхідно розглянути питання та запровадити використання програмного продукту “OEBS”. Це дасть змогу полегшити роботу бухгалтера та забезпечити своєчасність та достовірність виконання необхідних операцій та документів.
Таким чином, використання у практичній діяльності запропонованих нами рекомендацій сприятиме подальшому вдосконаленню організації обліку розрахунків за виплатами працівникам у ТОВ “Ріал Істейт” на інших підприємствах України.