Зразок роботи
Україна має значний потенціал розвитку аграрного сектору, адже сільські території складають майже 90% площі її території, на якій проживає третина населення. До того ж у неї зручне географічне положення, сприятливі кліматичні умови, а також багатий ресурсний потенціал.
Важливим стратегічним завданням на етапі розвитку підприємства будь-якої галузі є досягнення належного рівня його економічної ефективності як основи його конкурентоспроможності на сучасному ринку.
Дієвий вплив на результат здійснюють різноманітні зовнішні та внутрішні фактори, які залежать від виду діяльності підприємства та галузі, у якій воно її проваджує. В економічній ситуації, що склалася, багато підприємств часто спрямовують свої зусилля на скорочення витрат, не враховуючи ризику погіршення показників діяльності або зниження ефективності.
Питання економічної ефективності є об’єктом дослідження багатьох науковців як вітчизняної, так і зарубіжної науки, таких як В.Г. Андрійчук, Е.Дж. Долан, Т.В. Гринько, Г.М. Калетнік, О.М. Калієва, Р. Макміллан, І.А. Маркіна, Д.В. Пасека, Г.Г. Савіна, Н.В. Савенко.
Актуальність даної теми проявляється в тому, що в процесі виробництва та здійсненні своєї діяльності сільськогосподарські підприємства мають ряд особливостей, що позначаються на його функціонуванні в умовах ринкової економіки. Розглядаючи особливості с.-г. виробництва, потрібно звернути увагу на те, що в даній галузі економічний процес відтворення тісно переплітається з природним. Це виявляється в тому, що наслідки господарювання в сільському господарстві залежать як від працівника, його професійної підготовки, інтелектуальної власності, матеріально-технічної оснащеності підприємства, так і від природних умов.
Тому підприємництво в аграрній сфері економіки має певні особливості, зумовлені істотним впливом природних факторів на результати виробництва та використанням тут особливого ресурсу – землі, роль якої в сільськогосподарському виробництві визначається тим, що їй притаманна специфічна властивість – природна родючість. Проте, окрім природних умов – як однієї із найголовніших особливостей підприємницької діяльності в аграрній сфері, є ряд інших особливостей, які варто вивчати. Адже саме завдяки дослідженню даних особливостей, можна детальніше розкрити сутність поняття «сільськогосподарське підприємство».
Метою магістерської роботи є визначення та обґрунтування ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств та їх місце в економіці країни.
Із наведеної мети дослідження випливають наступні завдання:
здійснити теоретичне обґрунтування наукових основ сутності та функціонування сільського господарства;
проаналізувати основні економічні результати господарської діяльності конкретного підприємства;
оцінити економічну ефективність функціонування підприємства;
обґрунтувати стратегічні напрями щодо підвищення економічної ефективності функціонування підприємства.
Предметом дослідження є аналіз функціонування сільськогосподарських підприємств в економічній системі.
Об’єктом дослідження є функціонування фермерського господарства «Нива» Христинівського району Черкаської області.
У магістерській дисертації було використано сукупність загальних та специфічних наукових методів: системний, структурно-логічний, функціональний, порівняльний, аналітичний, узагальнення, економіко-статистичний, причинно-наслідкового аналізу, графічний та матричні методи.
Фермерське господарство «Нива» було створене 28 травня 1998 року в села Велика Севастянівка Христинівського району Черкаської області. Скорочене найменування підприємства – ФГ «Нива».
Підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації. В своїй діяльності підприємство керується чинним законодавством, Статутом, а також внутрішніми правилами і процедурами, регламентами, локальними нормативними актами, а при зовнішньоекономічній діяльності - міждержавними та міжурядовими угодами.
Відповідно до статуту засновником і директором підприємства є Куцик П. В., який самостійно вирішує всі питання виробничо-господарської діяльності, представляє інтереси підприємства перед третіми особами, здійснює прийом на роботу і звільнення працівників, розпоряджається майном і коштами, несе матеріальну і моральну відповідальність за взятими зобов’язаннями.
Основною метою діяльності підприємства є забезпечення потреб населення нашої держави у високоякісній сільськогосподарській продукції і продуктах харчування, її переробка, впровадження інноваційних підходів у веденні господарської діяльності, залучення інвестиційних ресурсів, сприяння розвитку зовнішньоекономічної діяльності, також раціональне використання усіх наявних природних ресурсів.
Предметом діяльності ФГ «Нива» є:
1) Виробництво сільськогосподарської продукції рослинництва:
вирощування зернових i зернобобових культур;
вирощування технічних культур;
вирощування сої та ріпаку.
2) Виробництво сільськогосподарської продукції тваринництва:
вирощування ВРХ;
виробництво молока.
Виробничий потенціал підприємства формують земельні, трудові, матеріально-технічні та фінансові ресурси. Станом на 01 січня 2019 року на підприємстві працювало осіб, з них 27 осіб у рослинництві і 10 – в тваринництві. Вартість основних засобів на цю дату становила 2045 тис. грн.
Підприємство займається розвитком двох галузей: рослинництва і тваринництва. Тут вирощують зернові (пшениця озима, кукурудза на зерно, ярий та озимий ячмінь) і технічні (соняшник, соя, ріпак, цукрові буряки) культури. Із тварин в господарстві утримують ВРХ.
Для аналізу основних показників розміру ФГ «Нива» скористаємося даними таблиці 2.1.