Зразок роботи
ВСТУП…………………………………………………………………………….3
РОЗДІЛ 1. Поняття криптовалюти, передумови її виникнення та відмінність
від електронних грошей
1.1 Огляд популярних бірж…………………………………………………….6
1.2 Формування ринку криптовалют………………………………………....19
РОЗДІЛ 2. Переваги та недоліки використання криптовалюти у фінансовій
системі…………………………………………………………………………....20
РОЗДІЛ 3. Перспективи подальшого функціонування криптовалют у
платіжних системах……………………………………………………………...27
ВИСНОВКИ ……………………………………………………………………..32
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….35
ВСТУП
У той час, коли криза в українській економіці поглиблюється, домогосподарства та підприємства взагалі неохоче відкладають гроші в національній валюті. Така ситуація пояснюється різким зниженням курсу гривні (у 3,35 та 2,85 рази відносно долара США та євро відповідно у 2010–2017 рр.) [1]. Тому громадяни України вважають за краще інвестувати в іноземну валюту, цінності (в тому числі автомобілі), нерухомість та золото. Вибір об’єкта інвестування часто залежить від рівня зміни його вартості, втручання третіх осіб у процес володіння та розпорядження об’єктом, правової охорони тощо залежно від політичної ситуації в країні. визначається.
Останнім часом все більше людей відповідають бажаним критеріям відносно нового інструменту фінансового ринку – криптовалюти. Суть криптовалюти визначає її основні переваги: конфіденційність і, отже, безпеку цих власників; незалежність від держави; відсутність територіальних та часових обмежень у діяльності; низькі витрати на обслуговування тощо. В результаті криптовалюта стає все популярнішою серед населення, формується інфраструктура для її продажу через термінали (у 2018 році їх кількість наближалася до 5000), застосовуються ф’ючерсні контракти на біткойн, розширюється мережа торгово-промислових структур.
Серед основних закономірностей у фінансовій сфері, пов’язаних з новим етапом розвитку світової економіки, є розвиток фінансово-інноваційних процесів, які досліджували як українські, так і зарубіжні вчені: М. Андручович, С. Капкун, А. Квітка. , М. Куцевола, М. Лихачова, І. Лубенець, Н. Полівка, М. Решлін, Ю. Солодковський та ін. Незважаючи на економічне та соціальне сприйняття криптовалюти, багато країн ще не створили законодавчу базу для її виробництва, обігу та використання. У Нацбанку наголосили, що власники криптовалют «повинні знати, що здійснюють операції з нею на власний ризик».
Незважаючи на те, що уряд визнав високу ймовірність шахрайства, кібератак і відсутність застави, практично не було вжито жодного законодавства чи запобіжних заходів (за винятком кількох попереджень про загрози). Натомість офіційно визначено статус криптовалют у найрозвинутіших країнах світу та регулюючі та наглядові органи за операціями з ними. Враховуючи це, вважаємо, що дослідження сутності поняття «криптовалюта», його основних видів, тенденцій розвитку криптовалютного ринку у світі та перспектив його використання є як науковим, так і прикладним.
Актуальність. Після світової фінансової кризи, що безпосередньо вплинула на стабільність фінансової системи України і банківської сфери зокрема, похитнулася довіра до традиційних фінансових інститутів держави. Знецінення національної грошової одиниці зумовило зубожіння населення і пошук альтернативних шляхів збереження заощаджень. Динамічний розвиток ІТ-технологій та інформаційної економіки активізував пошук нових видів фінансових інструментів, заснованих на інформації. Такою фінансовою новацією стала криптовалюта.
Метою накової роботи є визначення сучасних особливостей функціонування криптовалют у світі та оцінка переваг і недоліків їх використання.
Досягнення поставленої мети обумовило необхідність вирішення таких завдань:
- розкрити поняття криптовалюти;
- обґрунтувати передумови її виникнення та відмінність від електронних грошей;
- визначити переваги та недоліки використання криптовалюти;
- розглянути світовий досвід правового та ринкового регулювання процесу 3 обігу криптовалют;
- обґрунтувати перспективи подальшого функціонування криптовалют.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини щодо обігу криптовалюти в країнах світу.
Предметом дослідження є засади і принципи формування шляхів правового регулювання обігу криптовалюти. Використана методика дослідження.
Методологічну основу дослідження становлять положення діалектики як загальнонаукового методу пізнання явищ об’єктивної дійсності, інші загальнонаукові та спеціальні методи, а саме: формально-логічний, історикоправовий, системного аналізу, порівняльний, статистичний методи.
РОЗДІЛ 1. Поняття криптовалюти, передумови її виникнення та відмінність
від електронних грошей
1.1 Огляд популярних бірж
Активний розвиток інформаційних технологій та поширення глобалізації сприяли появі нових видів цифрової валюти, основними перевагами яких є децентралізація та повна свобода функціонування. Криптовалюта – це дешевий, зручний і технологічний спосіб проведення розрахункових операцій по всьому світу, а також перспективна форма інвестування. За статистикою CoinMarketCap [32], капіталізація ринку криптовалют на 3 вересня 2018 року склала близько 166 мільярдів доларів. У зв’язку з нинішнім розвитком криптовалют у світі, увага зосереджена на технології Blockchain та криптовалюти Bitcoin, найдорожчої криптовалюти, доступної сьогодні.
З кожним роком зростає інтерес економічно активної частини населення світу до фінансових інновацій у сфері інформаційної економіки. Першим принципом застосування концепції криптовалюти був біткойн, описаний у 2008 році [4].
Його засновником є Сатоші Накамото, який описав технічні аспекти майбутньої криптовалюти в кінці жовтня 2008 року і випустив першу версію коду електронної валюти в січні 2009 року. Слід зазначити, що ще до появи біткойна та інших криптовалют проводився ряд масштабних досліджень. Наприклад, у 1983 році Девід Чаум, спеціаліст з інформатики Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, спробував розробити систему, яка поєднує анонімність і прозорість платежів для всіх учасників ринку. Вчений запропонував використовувати «сліпий підпис», що дозволяє укладати таємну угоду між двома анонімними користувачами, але інформувати сторонніх спостерігачів про її виконання [5].
Чаум разом зі своїми ізраїльськими колегами розробив протоколи «цифрової готівки». Це дозволило здійснювати електронні розрахунки, наприклад готівкові, без посередників. Прототип механізму створення криптовалюти був винайдений у 1997 році британцем Адамом Беком. Він запропонував використовувати систему захисту від спаму Hashcash, де відправник виконує трудомісткі операції, а одержувач швидко перевіряє їх справжність.
Потім, у 1998 році, дослідник Нік Сабо розпочав роботу над децентралізованою грошовою системою Bit Gold. Він вважав, що електронні гроші є ефективним механізмом проти крадіжки, підробки та навіть інфляції. Однак Bit Gold не був анонімним, оскільки його розробник не вважав це за потрібне. Він хотів створити віртуальні гроші, що вимагало певних зусиль. Для цього учаснику фінансової системи, який бажає заробити віртуальні гроші, доручається розв’язувати криптографічні рівняння за допомогою комп’ютера.
Відповіді надсилалися іншим учасникам системи, які перевіряли їх точність і визнавали авторство надісланих їм результатів. Ці відповіді потім стали основою для наступних завдань, які призвели до зростання ланцюга грошової маси в обігу [5; 6].