Зміст
Задача 1
На підприємстві протягом місяця щодня працювало 36 осіб, з них: 10 – за сумісництвом; 3 – за договорами підряду; 3 – студенти, які проходили виробничу практику (без нарахування заробітної плати). Крім того, 2 штатні працівники були відсутні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Розрахуйте середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу.
Задача 2
Підприємство придбало транспортний засіб – 100 тис. грн та комп’ютерну техніку на суму 12 тис. грн. Залишкову вартість об’єктів основних засобів на кінець строку їх корисного використання було визначено для обладнання в розмірі 5 тис. грн, для транспортного засобу – 10 тис. грн, для комп’ютерної техніки – 0 грн. Розрахуйте щорічні суми амортизації, зносу, залишкової вартості. На основі норм Податкового кодексу України обґрунтуйте вибір методу амортизації та встановіть мінімальні граничні терміни експлуатації для об’єктів основних засобів.
Задача 3
Підприємство придбало об’єкт основних засобів за ціною 120 тис. грн. у кредит під 16% річних, витрати на транспортування та налагодження об’єкту становили 10 тис. грн. Термін експлуатації об’єкта основних засобів становить 5 років. Розрахуйте щорічні суми амортизації, зносу, залишкової вартості з використанням таких методів амортизації:
- прямолінійного;
- кумулятивного.
Результати розрахунків представити у таблиці.
Задача 4
У грудні 2021 року було придбано та ведено в експлуатацію об’єкт основних засобів, його первісна вартість становила 65 тис. грн., ліквідаційна – 5 тис. грн. Термін експлуатації об’єкта основних засобів становить 5 років. Розрахуйте щорічні суми амортизації, зносу, залишкової вартості з використанням таких методів амортизації:
- методу зменшення залишкової вартості;
- методу прискореного зменшення залишкової вартості.
Результати розрахунків представити у таблиці.
Задача 5
В минулому кварталі було реалізовано продукції на 100 тис. грн. при середніх залишках 20 тис. На наступний квартал планується збільшити обсяг реалізації на 10%, а коефіцієнт оборотності на 5%. Визначити потребу в оборотних коштах на наступний квартал і суму умовно вивільнених оборотних коштів.
Задача 6
Матеріал постачається на підприємство однаковими партіями двічі на місяць. Транспортний запас складає 3 дні, страховий запас – 50% норми поточного запасу. Середньоденні витрати матеріалу на підприємстві 50 тонн, а закупівельна ціна 1 тонни 2000 грн. Визначте норму виробничого запасу в днях та норматив запасу у грошовому вираженні.
Задача 7
Визначити тривалість одного обороту оборотних коштів, коефіцієнт оборотності оборотних коштів, суму коштів вивільнену з обороту (залучену в оборот) унаслідок прискорення (уповільнення) оборотності оборотних коштів, якщо доход (виручка) від реалізації продукції у минулому періоді становила 1300 тис. грн., у звітному – 1550 тис. грн., коефіцієнт завантаження коштів у обороті у минулому періоді становив – 50,5 коп./грн., у звітному – 55,2 коп./грн. Календарний період становить 360 днів.
Задача 8
Розрахуйте показники ефективності використання основних засобів, якщо у звітному періоді показник капіталоозброєності праці основними засобами становив 230 тис. грн на робітника, обсяг випуску продукції – 110 млн грн, а середньооблікова чисельність робітників – 220 осіб.
Задача 9
Підприємством створено комп’ютерну програму та отримано правову охорону на неї як на об’єкт авторського права. Первісна вартість нематеріального активу визначена в сумі 50 тис. грн, строк корисного використання – 5 років. Розрахуйте амортизаційні відрахування, суму зносу, залишкову вартість комп’ютерної програми на кінець кожного року, враховуючи, що:
- через 2 роки підприємство вирішує скоротити строк корисного використання нематеріального активу до 4 років;
- для нарахування амортизації підприємством обрано прямолінійний метод;
ліквідаційна вартість нематеріального активу дорівнює 0.
Задача 10
Визначити чисту приведену вартість, періоди окупності інвестицій (кумулятивний метод) та індекси доходності інвестицій по трьох варіантах проекту (табл. 1). Для першого проєкту термін реалізації – 4 роки; 2-го – 3 роки; 3-го – 5 років.
Задача 11
Визначити найефективніший варіант капітальних вкладень у будівництво об’єкта при різному розподілі їх за роками при ставці дисконтування – 10%.
Задача 12
Підприємство працює у двохзмінному режимі, тривалість зміни – 8 годин. Протягом зміни є дві регламентовані перерви по 30 хв. Випуск продукції за добу становить 100 виробів. Визначте такт потокової лінії, її швидкість і довжину, якщо відстань між центрами двох суміжних робочих місць становить 2 м, кількість робочих місць – 15.
Задача 13
У партії обробляються 20 предметів. Норма часу на обробку одного предмету на різних операціях складає: 1-ша – 3 хв., 2-га – 5 хв., 3-тя – 8 хв., 4-та – 2 хв. Визначте тривалість технологічного циклу виготовлення деталей при їх послідовному, паралельному та змішаному способах руху, якщо 2-га та 3-тя операція виконуються на двох робочих місцях, розмір транспортної партії складає – 2 вироби.
Задача 14
У шоколадному цеху для робітника застосовується відрядна розцінка 500 грн за 100 кг виготовлених шоколадних цукерок. Якщо робітником за місяць буде виготовлено 4 т кондитерських виробів, що означатиме виконання плану на 105 %, робітникові буде виплачено премію в розмірі 10 %. Визначити плановий розмір заробітної плати робітника.
Задача 15
Визначте розмір заробітної плати допоміжного робітника, який обслуговує трьох основних робітників. Денна тарифна ставка допоміжного робітника становить 10 грн за зміну. Норма виробітку основних робітників за зміну становить: першого – 140, другого – 150, третього – 120 деталей. Фактично основними робітниками за зміну було виготовлено: першим – 135, другим – 150, третім – 125 деталей.
Для термінового зв'язку та замовлень індивідуальних робіт!
Контактні дані автора:
Почта: yutrachyk@ukr.net
Тел. (093) 101 84 01
Юлія Василівна