Зразок роботи
ВСТУП
Одним з макроекономічних показників стану економіки країни є інфляція. Це- складний процес, який чітко відображає всі основні проблеми й суперечності економіки. Найбільш очевидно вона проявляє себе в систематичному переповненні каналів грошового обігу масою надлишкових грошей, що веде до їх знецінення та додаткового перерозподілу національного доходу й національного багатства на шкоду більшості населення. Зовнішнім виявом інфляції є підвищення цін - пряме відображення знецінювання грошей.
Уперше інфляція проявилась у рабовласницькому суспільстві внаслідок карбування неповноцінних монет державою
Практика ціноутворення багатьох країн свідчила, що в період виконання золотом функції грошей (панування золотого стандарту) ціни товарів протягом тривалого часу були стабільними. Наприклад, у XIX ст. загальне підвищення цін відбувалося лише у роки війни (коли припинявся обмін паперових грошей на золото), а по війні ціни поверталися до попередніх масштабів.
З 1975 р. золотий стандарт припинив функціонування. Більшість країн перестали фіксувати масштаб цін.
З появою паперових грошей монетна інфляція переростає в монетно-грошову. Після відміни золотого стандарту, припинення обміну паперових грошей на золото закладений у грошовій системі антиінфляційний механізм було ліквідовано.
Формами вияву інфляції є знецінення паперових грошей стосовно товарів - виражається у зростанні насамперед роздрібних цін; щодо іноземних валют - зумовлює падіння курсу національної валюти. Це призводить до зниження валютного курсу національних грошей, що теж є проявом інфляції [1, с. 36-37].
Найбільших масштабів за сучасних умов набуло знецінення грошей щодо товарів і послуг.
Інфляція властива багатьом країнам. Бурхливого розвитку вона набула у другій половині XX ст коли всі країни тією чи іншою мірою зазнали утрат від інфляції. Особливо великих темпів інфляція досягла в Німеччині після Першої світової війни, коли напередодні зими 1923 р. грошова маса в обігу досягла величезної цифри -49 квінтильйонів марок, а грошова одиниця знецінилася в трильйон разів.
В економіці України інфляція виникла ще в період існування СРСР в 50-60-х роках XX ст. і була пов'язана з різким падінням ефективності суспільного виробництва. Однак вона носила прихований характер і проявлялася в товарному дефіциті та великій різниці в цінах: низьких на кінцеву продукцію і високих на всі види сировини.
У 1991 р. інфляція охопила і молоду незалежну державу, з якої вона виходила більше ніж 10 років. Так у 1991 р. інфляція склала 390 % за рік, у 1992 р. Відкритий вибух інфляції відбувся в 1992 р., коли були "відпущені" всі ціни, тоді рівень інфляції сягнув 2100 %, а в 1993 р. — 10 256 % за рік.
Дуже гостра нині проблема інфляції в України, яка крім внутрішніх факторів зумовлена, значною мірою, анексією Криму та війною, розв׳язаною РФ на сході України.
Метою дослідження в даній курсовій роботі є систематизація закономірностей виникнення інфляційних процесів, висвітлення її економічної природи, форми та типи в яких вона існує, а також наслідки, які вона спричиняє. Простежити її вплив на інші сфери економічного життя, дослідження динаміки інфляційних процесів в Україні за роки незалежності, використання теоретичних положень для практичних рекомендацій щодо стримування інфляції в Україні.
Актуальністю теми є те, що з переходом до ринкових форм господарювання в Україні особливого значення набуває державна політика, реалізація якої спрямована на досягнення стабілізації макроекономічних параметрів економічного зростання.
Одним із найважливіших макроекономічних чинників, які, з одного боку, мають надзвичайний вплив на стан економіки будь-якої країни, а з іншого - виступають своєрідним індикатором рівноважного стану економіки, є інфляція. Оскільки інфляція є складним багатофакторним явищем, доцільно досліджувати не тільки рівень та динаміку споживчих цін безпосередньо, а й інфляційні процеси загалом, ураховуючи також час, вплив інших економічних факторів, інфляційні очікування тощо. У перехідних економіках інфляційним процесам притаманні певні особливості їхнього протікання, тому вони потребують принципово нових підходів щодо управління ними у взаємозв'язку з факторами економічного зростанням та рівнем зайнятості.
Жодна з вiдомих нинi ринкових економiчних систем не функцiонує стихiйно. Всi вони являються об'єктами державного регулювання. При цьому напрямок й форми державного втручання змiнюються вiдповiдно до ситуацiї, що склалася у економiчнiй системi.
Манiпулювання податками й розмiрами видаткiв бюджету, контроль за цiнами є одним з головних iнструментiв, за допомогою яких уряд може сприяти подоланню безробiття та iнфляцiї.
Окремі аспекти цієї багатогранної проблеми були і є предметом наукових досліджень багатьох українських учених-економістів, зокрема А. Гальчинського, В. Гейця, О. Дзюблюка, М. Звєрякова, С. Корабліна, Н. Костіної, О. Мельника, В. Найдьонова, О. Петрика, О. Редькіна, М. Савлука, О.Чернявського та інших. Серед учених близького зарубіжжя заслуговують уваги праці Л. Абалкіна, Л. Красавіної, О. Лаврушина, С. Лушина, С. Меншикова, В. Новожилова та інших відомих економістів.
Новизною дослідження в даній роботі є те, що розглядаються як загальні причини виникнення інфляції та боротьбі з нею в минулому та сучасних умовах в розвинутих країнах, так і типові для України потужні джерела живлення інфляції такі як посередництво в торгівлі, корупція і таке інше.
Паралельно вивчається питання різкого зростання валютного курсу в Україні, як одного з найважливіших факторів впливу на інфляцію, аналізується валютний баланс останніх місяців в умовах керування країною новими владними структурами, та робиться спроба оцінити об’єктивні та суб׳єктивні причини цього явища. На підставі цього аналізу робляться висновки щодо можливості подолання певних факторів інфляції в Україні та розглядаються методи їх подолання.
Реалізація поставленої мети обумовила такі завдання дослідження:
- визначити основні теоретичні засади щодо сутності інфляційних процесів та їх впливу на економіку країни;
- вивчити та проаналізувати соціально-економічні та суспільно політичні наслідки, викликані інфляцією в Україні;
- проаналізувати особливості інфляційних процесів в сучасній Україні;
- визначити етапи, механізм та заходи проведення антиінфляційнї політики в Україні.
Теоретичною та методологічною базою курсової роботи є положення і висновки сучасної економічної теорії, наукові розробки вітчизняних і зарубіжних вчених з проблем інфляції, визначення її сутності, характеру її формування та негативного впливу на економіку країни.
Тенденції й особливості розвитку інфляційних процесів в Україні виявлені з використанням методів конкретного та абстрактного, а також логічного та історичного дослідження.
Інформаційну базу дослідження склали законодавчі та нормативні документи, статистичні матеріали, спеціальні монографічні й періодичні джерела, програмне забезпечення тощо.
Мета курсової роботи обумовила її структуру. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаної літератури та Додатків.