Зміст
1) Предмет та функції економічної теорії. Еволюція поглядів на предмет економічної теорії.
Питання предмету економічної теорії є дискусійним в економічній науці. Різні школи по-різному визначають предмет економічної теорії. Перші уявлення про неї полягали в тому, що вона вивчає створення і використання матеріальних благ, тобто є наука про багатство.
Джерела такого бачення чітко простежуються у Анна Р.Ж.Тюрго, Адама Сміта і Альфреда Маршалла. Предметом економічної теорії є відносини, які виникають між людьми в процесі виробництва з приводу ресурсів з метою задоволення потреб як окремого індивіда так і суспільства в цілому. Економічна теорія як універсальна наука виконує ряд функцій: теоретико-пізнавальну (виявлення і пізнання економічних законів, категорій та тенденцій економічного прогресу); практичну (розробка принципів і методів раціонального господарювання); методологічну (виступає теоретичною основою для системи конкретно-економічних наук); виховну (формування сучасного економічного мислення та раціональної економічної поведінки); прогностичну (обґрунтування планів і прогнозування перспектив економічного розвитку)
2) Методи та засоби економічного дослідження.
Методи екон.дослід. – це сукупність інструментів та заходів за допомогою яких пізнаються екон. процеси та явища. Основний метод – наукова абстракція(мислене очищення уяви дослідника від всього другорядного та неосновного і зосередження його уваги на базовому, головному, на тому, що стосується об’єкта дослідж.
Допоміжні методи - індукція,дедукція,синтез,аналіз,моделювання,порівняння, аналогія,гіпотеза. Засобами економічного дослідження виступають такі категорії філософії, як кількість і якість, сутність і явище, зміст і форма тощо
3) Економічні закони та категорії.
Екон. закони відображають логічні, об’єктивні, причинно-наслідкові, такі, що постійно повторюються взаємозв’язки та взаємозалежності між ек. процесами та явищами. Класифікація ек.законів: всезагальні(діють на будь-якому етапі розвитку суспільства); загальні(діють протягом декількох істор.етапів розвитку суспільства); специфічні (діють протягом тільки одного істор.етапу); стадійні(діють протягом деякої фази певного істор.періоду). Ек.закони формулюються за допомогою ек.категорій – це сталі,логічні,стаслі поняття,Які виражають властивості ек.процесів та явищ,наприклад: ціна,вартість,доходи,податки.