Зразок роботи
Журналістика - це доволі цікаве, багатогранне та до кінця не вивчене явище. У цьому слові приховано безліч фарб, кольорів та відтінків. А скільки цікавих жанрів має ця журналістика! Замальовка, есе, нарис, фейлетон, некролог, стаття, рецензія, кореспонденція, мемуари, огляд, замітка, інтерв’ю, звіт, репортаж – ось далеко не повний перелік багатогранності журналістики. Ми вирішили зупинити свою увагу на одному з найцікавіших, на нашу думку, жанрів. Мова йде про журналістське розслідування.
Актуальність проблеми – журналістське розслідування як жанр модернізувався в телевізійний формат та став доволі популярним в Україні. Він одним махом здобув високі рейтинги й прихильність глядачів. Це явище слід вивчати тому, що це новий та цікавий жанр для українців, за який борються та судяться телеканали, який викликав ажіотаж в суспільстві. Тим паче, що журналістське розслідування, як телевізійний формат, ще досконало не вивчений та не проаналізований.
Мета дослідження полягає у вивченні особливостей трансформації журналістського розслідування в телевізійний формат. Мета зумовлює постановку та вирішення конкретних завдань дослідження:
- дослідити історію розвитку даного жанру;
- з’ясувати специфіку роботи при журналістському розслідуванні;
- визначити основи цього жанру та методу;
- згадати етичні та законодавчі норми при журналістському розслідуванні;
- проаналізувати відомі журналістські розслідування;
- на прикладі даної телепередачі з’ясувати, що таке журналістське розслідування сьогодні.
Об`єкт дослідження - процес журналістського розслідування, аналіз даного жанру на прикладі телевізійних програм «Ревізор» (вибіркові сюжети за 2011-2013 роки) та «Інспектор Фреймут» (вибіркові сюжети за 2014 рік).
Предмет дослідження – особливості нових підходів до жанру журналістського розслідування.
Методи дослідження: теоретичні (формалізація, рефлексія, індукція, класифікація) та емпіричне (спостереження) пізнання; аналіз; синтез.
Наукова новизна одержаних результатів. У процесі дослідження теми, ми дійшли висновків, що ця тема є нерозкритою. Серед український вчених, які досліджували даний жанр в широкому його розумінні варто відзначити О.Глушко [7], І.Поляковський [28], О.Матвієнко [24]. Журналістське розслідування як телевізійний формат в своїх роботах докладно розглядав А.Яковець [28]. В роботі також враховані міркування таких зарубіжних науковців, як В. Маларек [23], Ж. Мурікан [25], Д. Еверетт [8].
Практичне значення одержаних результатів. Отриманий теоретичний доробок можна застосувати при розробці телепрограми в жанрі журналістського розслідування. Детальний аналіз даної програми може використовуватися в різних галузях журналістики при написанні статті чи створенні програми в даному жанрі, після незначної адаптації під специфіку конкретного ЗМІ.
Результати роботи були опубліковані у «Збірнику статей за матеріалами наукових досліджень бакалаврів, спеціалістів, магістрів. – Д.: ДНУ ім. Олеся Гончара, факультет систем і засобів масової комунікації, 2015. – Вип. 4.
Відомості про структуру роботи: логіка дослідження зумовила структуру роботи: вступ, 2 розділи, висновки, список використаних джерел із 44 найменувань. Загальний обсяг 72 ст. У вступі визначено актуальність проблеми, сформульовано мету, задачі та предмет дослідження.
У I розділі, який має назву «Модернізація журналістського розслідування крізь призму епох» проаналізовано історію виникнення та розвитку жанру, з’ясовано специфічні особливості журналістського розслідування, представлено журналістське розслідування як метод збору інформації, визначено застосування етичних норм під час журналістського розслідування та подано висновки до розділу.
У II розділі під назвою «Програма «Інспектор Фреймут» як приклад вдалого журналістського розслідування, модернізованого в телевізійний формат» проаналізовано журналістське розслідування на телебаченні, подано історію створення програми «Інспектор Фреймут» як продукту журналістського розслідування, визначено методи журналістського розслідування в програмі «Інспектор Фреймут», зазначено як канали змагаються за глядацьку аудиторію, розглянуто вплив персони телеведучого на формат журналістського розслідування, з’ясовано, який іспит чекає на нові сфери послуг та сформульовано висновки до розділу.