Зразок роботи
Зміст
1. Вступ___________________________________________________3
2. Основна частина
Розділ перший. Жанр рецензії: стан та перспективи розвитку:
1. 1. Аналітичні жанри журналістики________________¬¬¬-___________7
1. 2. Основні вимоги до рецензії________________________________8
Розділ другий. Дотримання вимог жанру реценції на твір художньої літератури у рубриці „Аналіз слова” журналу „Мистецькі грані”:
2. 1. Особливості наповнення мистецькознавчого часопису________________________________________________________13
2. 2. Аналіз рецензій журналістів „Мистецьких граней”___________15
3. Висновки_______________________________________________20
4. Список використаних джерел_____________________________21
5. Додатки______________________________________________-__23
Вступ
Творче об'єднання „Мистецькі грані” виникло у 2007 році і поєднало талановитих особистостей різних напрямів творчості, які вирішили творити разом і допомагати один одному в цій справі. 1 червня 2008 року вийшов перший номер газети, а 1 січня 2009 року вже журналу „Мистецькі грані”.
На офіційному сайті об’єднання знаходимо: „Мистецькі грані” – журнал про мистецтво, мистецтво бути красивим, здоровим, щасливим, багатим… мистецтво, яке через саморозвиток веде до ідеалу.
Творче об’єднання “Мистецькі грані” – формація людей, які не можуть жити без творчості у будь-якому її прояві” [4].
Головним редактором та засновником творчого об’єднання є Олександра Куліш, редактором Василь Судольський. Редактор рубрик: „Аналіз слова”, „Володарі літер” є Анна Свентах.
Розвиток художньої літератури в журналі відображений у таких рубриках: „Володарі літер”, „Щойно з друку”, „Аналіз слова”.
Рубрика “Володарі літер” ознайомлює читачів з сучасними авторами, їхнім побутом, перемогами та невдачами, поглядами на життя в цілому та літературу зокрема. Ця рубрика збагачена глибоким змістом твору крізь призму сутності його автора. Матеріали подаються у форматі свіжих інтерв’ю, спеціально наданих для журналу “Мистецькі грані”. Читачам рубрики надається можливість “доторкнутися” до свого улюбленого письменника, осягнути його з одного боку як звичайну людину, а з іншого – як творця, володаря літер.
Рубрика “Щойно з друку” – відкриває сутність сучасної літератури, дає змогу самостійно робити висновки з прочитаного. В рубриці подається мінімальна характеристика аналізованої книги з оцінкою її конкурентоспроможності на вітчизняному чи зарубіжному ринку. Рубрика
створена для сьогодення, і для тих хто живе днем сьогоднішнім та цікавиться новинками літературного світу.
Рубрика „Аналіз слова” передбачає ґрунтовну характеристику збірки, якщо мова йде про поезію, або цілісного тексту (новели, оповідання, роману, тощо). Саме у цій рубриці яскраво виражений цікавий світ сучасної та класичної літератури з усіма його течіями, напрямками, та яскравими ексцентричними представниками. Журналісти рубрики „Аналіз слова” визначать основні проблеми та мотиви твору, розкривають таємниці прихованого змісту, проведуть паралелі з життям і творчістю автора, історичність епохи. Рубрика “Аналіз слова” – це орієнтир у літературному житті.
Отже, найчастіше у рубриках „Володарі літер”, „Щойно з друку”, „Аналіз слова” журналісти роблять публікації у таких жанрах: інтерв’ю, відгук, рецензія відповідно.
Основною для нас є огляд рубрики „Аналіз слова”. У зв’язку з цим доречно з’ясувати визначення рецензії як жанру.
Рецензія – це публікація, в якій обговорюється та оцінюється літературний чи науковий твір, театральна вистава, фільм, виставка. Рецензія оприлюднюється у пресі, на радіо, телебаченні та у всесвітній мережі Інтернет.
Рецензія – аналіз, розбір, деяка оцінка публікації, твору або продукту, жанр аналітичної публіцистики та літературної критики. Рецензія може відноситися до матеріальних речей (прилади, аксесуари, побутова техніка), комп'ютерних технологій, художній літературі, музиці, фільмів, комп'ютерних ігор. Рецензувати можуть також поточні події, громадські заяви і події. На додаток до критичного твердження, автор рецензії може виставити предмету рецензування певну оцінку для визначення відносної цінності рецензованого предмета [5].
Актуальність нашої теми полягає у тому, що з появою нових видань творів сучасної літератури, роль рецензії зросла у сенсі їх популяризації та рекламування. У зв’язку з тим, що кожен вид творчості має усталені цінності, норми, закономірності, завданням рецензента, на нашу думку, є виявити їх дотримання та розвиток у досліджуваному творі, показати новизну, здобутки й упущення автора, визначити місце, значення твору. Оскільки у наш час інформація про новинки сучасної літератури представлена переважно у вигляді коротких відгуків у мережі Інтернет, жанр газетно-журнальної рецензії перебуває в стані занепаду.
Ці обставини, на наш погляд, зумовлюють сьогочасність теми дослідження.
Об’єктом нашого дослідження є один з видів рецензії – рецензія на твір художньої літератури.
Предметом дослідження є рецензії на художні твори у журналі „Мистецькі грані” (у більшості випадків у рубриці: „Аналіз слова”).
Тож, мета нашої роботи – проаналізувати рецензії журналістів „Мистецьких граней” за критеріями жанру, виявити дотримання чи порушення вимог жанру рецензії на твір художньої літератури у рубриці „Аналіз слова”.
Реалізація зазначеної мети передбачає розв’язання таких завдань:
1. Опрацювати теоретичний матеріал, який стосується сучасного українського літературного процесу.
2. Ознайомитись із художньою літературою, яка є об’єктом рецензії.
3. Опрацювати газету та журнал творчого об’єднання „Мистецькі грані”.
4. Зустрітися із головним редактором журналу Олександрою Куліш.
5. Опрацювати Інтернет-ресурси з досліджуваної теми, зокрема офіційний сайт журналу (http://mistgrani.com)
6. Проаналізувати відповідність жанровим вимогам статей у рубриках „Аналіз слова”, „Володарі літер”, „Щойно з друку”.
Методи дослідження. Відповідно до поставлених завдань в різних частинах роботи ми застосовуємо описовий та інші загальноприйняті методи теоретичного пізнання (аналіз, порівняння тощо).
Матеріали до розділу „Жанр рецензії: стан та перспективи розвитку” отримані нами в ході INTERNET-дослідження.
Структура роботи. Дослідницька робота складається зі вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел. У вступі окреслюється тема, мета й актуальність дослідження, визначається його предмет та об’єкт, з’ясовується перелік досліджуваних завдань, а також методи, якими це дослідження буде здійснюватися. У першому розділі рецензія розглядається як жанр аналітичної журналістики, окрема увага приділяється способам трансформації рецензії у сучасних ЗМІ. У другому розділі робиться акцент на аналізі рецензій на твір художньої літератури у рубриці „Аналіз слова”. У висновках подається стислий огляд результатів дослідження. Список використаних джерел містить основні джерела інформації. У додатках розміщено список опрацьованих рецензій в журналі «Мистецькі грані» за хронологічним принципом.