Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Сільське господарство будь-якої країни за всіх часів було і залишається основною продовольчою галуззю народного господарства, стан якої прямо пропорційно залежить від обсягів коштів, вкладених у її розвиток, а саме від інтенсивності інвестиційної діяльності. Активна інвестиційна діяльність підприємств аграрного сектору є запорукою їхнього стабільного розвитку та досягнення високих результатів. Від обсягів інвестицій залежать матеріально-технічний стан підприємств, забезпеченість ресурсами, кількість продукції, а також рівень прибутковості.
Пріоритетність розвитку аграрного сектору економіки України зумовлюється тим, що в сучасних умовах сільське господарство залишається головною продовольчою галуззю країни, успішний розвиток якої потребує залучення значних інвестиційних ресурсів.
Розвиток інвестування в агропромисловий комплекс України характеризується зростанням потреб в інвестиціях і зменшенням можливості їх забезпечення. Без створення умов заінтересованості сільськогосподарських підприємств, зовнішніх інвесторів у розширенні обсягів вкладень в аграрний сектор неможливо вирішити завдання оновлення галузі, збільшення обсягів виробництва продукції та підвищення ефективності господарювання.
Питанню дослідження формування інвестиційних ресурсів в сільському господарстві України присвячені роботи таких вчених Вовчак О. [8], Глуха Г. [9], Захарін С. [11], Захожай В. [12], Косак В. [18], Кушнір І. [19], Леус М. [21], Мазур А. [22], Міщук В. [23], Пехник А. [25], Прокопчук О. [27], Реверчук С. [28] та інші.
Проблематиці активізації інвестиційної діяльності підприємств АПК приділяє увагу багато українських вчених, зокрема А. Борисенко [7], В. Корнєєв [17], А. Шпак [33] та ін.
Аналіз останніх досліджень і публікацій на тему проблеми використання інструментів інвестиційної діяльності в аграрних підприємствах показує недостатнє вивчення питань класифікації та комплексного застосування цих інструментів.
Мета дослідження це дослідження сучасного стану іноземного інвестування в аграрний сектор економіки Україні.
Реалізація поставленої мети зумовила потребу у розв’язанні таких завдань дослідження:
дослідити сутність міжнародної інвестиційної діяльність та її чинники;
розглянути сутність та класифікацію іноземних інвестицій ;
вивчити методи оцінки інвестування в аграрну сферу України;
дослідити особливості державного регулювання іноземних інвестицій в аграрній сфері;
проаналізувати сучасний стан іноземного інвестування в АПК;
оцінити основні перешкоди, які стримують процес залучення іноземних інвестицій в аграрну сферу України;
розробити пропозиції щодо вдосконалення державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні;
розглянути шляхи формування сприятливого інвестиційного клімату в аграрній сфері;
запропонувати заходи щодо підвищення ефективності забезпечення іноземних інвестицій в аграрній сфері України.
Об’єктом дослідження є теоретичні, організаційно-економічні та науково-практичні аспекти іноземного інвестування
Предметом дослідження є залучення іноземних інвестицій в аграрну сферу Укріїни.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ
1.1. Міжнародна інвестиційна діяльність та її чинники
Міжнародна інвестиційна діяльність - це сукупність практичних дій суб’єктів по вкладенню інвестицій за рубіж та іноземних інвестицій. Вона перерозподіляє у просторі і часі ресурси між окремими суб’єктами й об’єктами різних країн. Головним суб’єктом інвестиційної діяльності, який, приймає рішення про вкладення коштів є інвестор. Його іноземна діяльність зумовлена розвитком господарських зв’язків між країнами світу, і залежить вона як від об’єктивних економічних законів, так і від політико-економічної мети діяльності національних держав у світовому політичному та господарському просторі.
Здійснюється міжнародна інвестиційна діяльність у двох напрямках: вивезення капіталу та залучення іноземних інвестицій.
Вивезення капіталу зумовлюється під дією таких чинників:
• Надлишком капіталів у країні (низькі норми прибутку, чи брак відповідної економічної структури для застосування капіталів.)
• Потребою у нових ринках збуту, сировини.
• Формування певного рівня конкурентоспроможної економіки.
• Міжнародний поділ праці.
• Транс націоналізація економіки.
• Пошук стабільних умов застосування капіталів.
Необхідність залучення іноземних інвестицій виникає за:
• обмеженості внутрішніх інвестиційних ресурсів;
• низької інвестиційної активності власних інвесторів;
• необхідності забезпечення разом з інвестиціями нової техніки та технології;
• бажання створити конкурентоспроможну економіку та освоїти світові ринки;
• потреби в модернізації соціальної інфраструктури суспільства [31, с. 27].
В залежності від виду та форми .іноземних інвестицій основні напрямки .міжнародної інвестиційної діяльності можна представити за допомогою схеми (рис. 1.1).
3.3. Заходи щодо підвищення ефективності забезпечення іноземних інвестицій в аграрній сфері України
Враховуючи сучасний стан розвитку аграрного сектору потреба в іноземних інвестиціях досить значна. Сприяє цьому і поглиблення фінансової кризи в країні та розбалансованість розвитку стратегічно важливих галузей економіки країни.
Підвищення ефективності інвестицій і капітальних вкладень виявляється: в зростанні продуктивності праці; в збільшенні виходу валової продукції; в зниженні собівартості виробництва продукції. Підвищення їх ефективності досягається за рахунок: скорочення вартості будівництва виробничих об'єктів, реконструкції будівель і споруд; впровадження комплексної механізації виробничих процесів; використання дешевих матеріалів місцевого виробництва; поліпшення проектування сільськогосподарських об'єктів; зниження кошторисної вартості проектно-конструкторських робіт; комплексності вкладень у виробничу сферу; застосування прогресивних технологій при будівництві об'єктів.
Доцільно використовувати державне регулювання інвестиційної діяльності підприємств АПК за напрямами:
1) стимулювання стійкого платоспроможного попиту підприємств переробної промисловості та населення на вітчизняну сільськогосподарську сировину і продовольство;
2) підвищення ефективності регулювання імпорту сільськогосподарської продукції, сировини, продовольства;
3) регулювання цінового паритету і контроль за діяльністю природних монополій;
4) регулювання сільськогосподарських підприємств і утворення корпоративних структур;
5) розгортання системи державної підтримки сільськогосподарських виробників.
ВИСНОВКИ
За результатами матеріалу викладеному у курсовій роботі можливо зробити наступні виводи:
1. Міжнародна інвестиційна діяльність - це сукупність практичних дій суб’єктів по вкладенню інвестицій за рубіж та іноземних інвестицій. Вона перерозподіляє у просторі і часі ресурси між окремими суб’єктами й об’єктами різних країн. Головним суб’єктом інвестиційної діяльності, який, приймає рішення про вкладення коштів є інвестор. Його іноземна діяльність зумовлена розвитком господарських зв’язків між країнами світу, і залежить вона як від об’єктивних економічних законів, так і від політико-економічної мети діяльності національних держав у світовому політичному та господарському просторі.
2. Іноземні інвестиції - цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту
3. Іноземні інвестиції є важливими для теоретичних досліджень у міжнародній економіці. Розвиток іноземних інвестицій залежить від кількості і якості переваг, якими володіють фірми-інвестори, з одного боку, та куди скеровуються інвестиції, з іншого. Причому територіальні переваги мають вирішальний вплив на вид та форму іноземного інвестування.
4. В АПК України існує проблема дефіциту інвестиційних ресурсів. Причини такого стану речей можна об’єднати в дві групи. Перша група стосується макроекономічного регулювання економіки, зокрема, політики національного банку щодо формування кредитних ресурсів та облікової ставки за кредит, політики уряду України щодо створення сприятливого інвестиційного клімату. Друга група причин стосується рівня підприємств. Серед них особливо слід виділити інструменти інвестиційної діяльності, через які підприємство залучає інвестиції і керує ними.
5. Досвід розвинутих країн свідчить, що інвестиційні потоки, система податкових і митних пільг, кредитне забезпечення та державні гарантії є основними регуляторами розвитку сфери агробізнесу. Підприємства агропродовольчого комплексу функціонують в інвестиційному кліматі, створення якого певною мірою бере на себе держава шляхом законодавчо-нормативного регулювання, забезпечення заходів гарантування і страхування інвестиційних ризиків, прямого державного фінансування інвестиційних програм.
6. Пріоритетними напрямами у сфері АПК має стати державна політика, спрямована не на втручання в господарську діяльність товаровиробників, а її стимулювання та підтримку. Держава повинна активно сприяти експорту сільськогосподарської продукції України, що значно розширить можливості аграрних товаровиробників на світових ринках. Отже, для активізації інвестиційної діяльності життєво необхідним є формування якісно нової аграрної політики, спрямованої на зростання інвестиційної привабливості АПК.
7. Система важелів організаційно-економічного механізму державного регулювання умов інвестиційної привабливості АПК повинна включати політику державних капітальних вкладень, амортизаційну й кредитну політики, стимулюючу функцію податкової системи, цінове та митне регулювання, заходи щодо залучення іноземних інвестицій, інноваційну політику, стратегічне планування, сприяння проведенню земельної реформи тощо.
8. Виконання вище перелічених заходів дасть змогу не лише зацікавити іноземного інвестора у вкладенні коштів в ті чи інші галузі економіки, але й забезпечить їх довготривалий характер. Так як на теперішній час йому бракує впевненості в доцільності вкладень через ризик втрати економічних вигід у зв’язку із постійними змінами політичного та економічного характеру.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Конституція України від 28 червня 1996 року
2. Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» // Верховна Рада УРСР; Закон від 16.04.1991 № 959-XII (Редакція станом на 15.09.2016) [Електронний ресурс]. — Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/laws/show/959-12
3. Закон України “Про режим іноземного інвестування”від 19.03.1996р N 93/96-ВР зі змінами та доповненнями.
4. Закон України “Про державну підтримку сільського господарства України” від 24.06.2004 р. № 1877-ІУ Редакція від 05.04.2015, http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1877-15
5. Закон України “Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року” : за станом на 18 жовтня 2005 р. № 2982-ІУ // Офіц. вісн. України. - 2005. - № 45. - с. 11.
6. Болдуєв М. В. Механізми державного регулювання розвитку агропромислового комплексу на регіональному рівні : [монографія] / М. В. Болдуєв. - Запоріжжя : КПУ, 2009. - 352 с.
7. Борисенко А. Экономико-математическая модель эффективного использования инвестиций / А. Борисенко // АПК: экономика, управление. - 2005. - № 1. - с. 25-30.
8. Вовчак О.Д. Інвестування: Навч. посібник. - Львів: Новий Світ - 2000, 2007. - 544 с.
9. Глуха Г. Я. Прямі іноземні інвестиції у контексті економічного зростання / Г. Я. Глуха // Економічний нобелівський вісник. - 2014. - № 1 (7). - с. 113-121.
10. Загородній А.Г.,Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. - 2-ге видання, виправлене та доповнене. - Львів: Вид-во “Центр Європи”, 1997, - 576 с.
11. Захарін С.В. Механізм державного регулювання іноземного інвестування.Монографія /НАН України. Інститут економіки; відпов.редактор член-кор. НАНУ, д.е.н. Герасимчук М.С. - К., 2003. – 161 с.
12. Захожай В.Б., Федоренко В.Г. Страховий та інвестиційний менеджмент. - К.:МАУП, 2002. – 344 с.
13. Звіт ІБС “Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес” - К. : Міжнародна фінансова корпорація, 2009 - 225 с.
14. Інвестиційний атлас України 2013, Держінвестпроект.
15. Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності України. Статистичний збірник. Київ. - 2014. - 47 с.
16. Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності України. Статистичний збірник. Київ. - 2015. - 45 с.
17. Корнеев В. Инвестиционная политика в АПК / В. Корнеев // Экономист. - 2003. - № 1. - С. 85.
18. Косак В.М. Правові засади іноземного інвестування в Україні. - Львів: Центр Європи, 2005. - 223с.
19. Кушнір І. В. Інвестиційна політика зарубіжних країн в аграрній сфері / І. В. Кушнір // Економічний простір. - 2008. - № 10. - с. 26-31.
20. Латинін М. А. Особливості механізму державного регулювання розвитку депресивних регіонів в Україні / М. А. Латинін, А. С. Чернятін // Теорія та практика державного управління : зб. наук. пр. - X. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. - Вип. 4 (19). - с. 90-98.
21. Леус М.М. Суть та класифікації іноземних інвестицій. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://vlp.com.ua/files/27_17.pdf
22. Мазур А. Г. Управління регіональними інвестиційними процесами в агропромисловому комплексі : [монографія] / А. Г. Мазур, Ю. В. Герасименко, С. В. Козловський. - Вінниця : Глобус-Прес, 2008. - 208 с.
23. Міщук О. В. Прямі іноземні інвестиції у забезпеченні інноваційного розвитку економіки України / О. В. Міщук // Інноваційна економіка - № 7. - 2013. - с. 242-245.
24. Павлова Л.Н. Фінанси підприємств:Підручник для вузів.- М.:Фінанси, ЮНІТІ,1998. - 639 с.
25. Пехник А.В. Іноземні інвестиції в економіку України: Навч. Посібник. - К.:Знання, 2007. - 335 с.
26. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної цільової програми розвитку українського села на період до 2015 року” : за станом 19 вересня 2007 р. № 1158 // Офіц. вісн. України. - 2007. - №73. - с. 7
27. Прокопчук О. А. Іноземні інвестиції в економіку України: тенденції та перспективи / О. А. Прокопчук / Таврійський державний агротехнологічний університет
28. Реверчук С.К., Реверчук Н.Й., Скоморович І.Г. та ін. Інвестологія: наука про інвестування: Навч.посібник -Атіка, 2001. - 264 с.
29. Рут Френклін Р.,Філіпенко А. Міжнародна торгівля та інвестиції / Пер.з англ. - К.:Основи 1998, - 665 с.
30. СтеченкоД. М. Розміщення продуктивних сил і регіоналістика : [підруч.] / Д. М. Стеченко. - К. : Вікар, 2006. - 396 с.
31. Трояновська О. Б. Конспект лекцій з курсу «Інвестування» (для студентів 4 курсу денної і заочної форм навчання освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, усіх форм навчання за напрямком 6.030504 «Економіка підприємства»)/ Авт.: О. Б. Трояновська Харк. нац. акад. міськ. госп-ва; - Х: ХНАМГ, 2009. - 118 с.
32. Харчук М. П. Як поліпшити інвестиційний клімат в Україні / М. П. Харчук / / Проблеми інноваційно- інвестиційного розвитку. - 2013. - № 5. - с. 17-20.
33. Шпак А.П. Стратегия перспективного развития агропромышленного производства Беларуси / А.П. Шпак // Економіка АПК. - 2013. - № 1 - с. 118-124.
34. Aussenwirtschaftslexikon /Herausg.von ButtD.-Koln:Deutscher Wiert John von Freuend, 1989.
35. Офіційний сайт Державної служи статистики України - http://www.ukrstat.gov.ua