Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Пріоритетність розвитку аграрного сектору економіки України зумовлюється тим, що в сучасних умовах сільське господарство залишається головною продовольчою галуззю країни, успішний розвиток якої потребує залучення значних інвестиційних ресурсів.
Розвиток інвестування в АПК України характеризується зростанням потреб в інвестиціях і зменшенням можливості їх забезпечення. За обмеженості внутрішніх джерел вагомим чинником технологічного оновлення та підвищення конкурентоспроможності вітчизняного виробництва може стати іноземний капітал. Без створення умов заінтересованості зовнішніх інвесторів у розширенні обсягів вкладень в аграрний сектор неможливо вирішити завдання оновлення галузі, збільшення обсягів виробництва продукції та підвищення ефективності господарювання.
Питанню дослідження формування інвестиційних ресурсів в сільському господарстві України присвячені роботи таких вчених Вовчак О., Глуха Г., Захарін С., Захожай В., Косак В., Кушнір І., Леус М., Мазур А., Міщук В., Пехник А., Прокопчук О., Реверчук С. та інші.
Проблематиці активізації інвестиційної діяльності підприємств АПК приділяє увагу багато українських вчених, зокрема А. Борисенко, В. Корнєєв, А. Шпак та ін.
Тому теоретичні та практичні аспекти залучення іноземних інвестицій в аграрному секторі розроблені недостатньо та потребують уточнення і подальшого розвитку в сучасних умовах.
Мета дослідження є проведення аналізу та виявлення тенденцій надходження іноземних інвестицій в аграрний сектор.
Реалізація поставленої мети зумовила потребу у розв’язанні таких завдань дослідження:
• дослідити зміст сутність, класифікація та поняття іноземних інвестицій;
• розглянути особливості міжнародної інвестиційної діяльності;
• вивчити сучасні інструменти та методи оцінки інвестування в аграрну сферу;
• дослідити особливості державного регулювання іноземного інвестування в аграрному секторі України;
• дати оцінку сучасного стану іноземної інвестиційної діяльності в аграрний сектор України;
• визначити проблеми та перспективи залучення іноземних інвестицій в аграрний сектор України;
• запропонувати шляхи вдосконалення механізму державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні;
• визначити напрями активізації іноземної інвестиційної діяльності в аграрний сектор України;
• розробити заходи щодо підвищення ефективності залучення іноземних інвестицій в аграрний сектор України.
Об’єктом дослідження є світові потоки іноземних інвестицій.
Предметом дослідження є процес залучення іноземних інвестицій в аграрний сектор економіки України.
В процесі написання роботи було використано сукупність загальноприйнятих методів і прийомів наукового пізнання.
Теоретичною і методологічною основою досліджень стали наукові праці вітчизняних вчених з проблем теорії і практики залучення іноземного інвестування в аграрну сферу, законодавчі та нормативні акти.
У процесі дослідження використані такі методи економічних досліджень: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення і формування висновків), статистико-економічний (аналіз сучасного стану іноземної інвестиційної діяльності в аграрний сектор України), графічний (для наочного зображення), розрахунково-конструктивний та експериментальний (розробка механізму державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні) та інші.
Інформаційною базою дослідження були законодавчі та нормативні акти Верховної Ради та Уряду України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, матеріали регіональних органів управління АПК, наукові літературні джерела.
Наукова новизна дослідження полягає в наступних основних положеннях:
• визначено напрями активізації іноземної інвестиційної діяльності в аграрний сектор України;
• запропоновано шляхи вдосконалення механізму державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні;
• розроблено заходи щодо підвищення ефективності залучення іноземних інвестицій в аграрний сектор України.
Практичне значення одержаних результатів дипломної роботи полягає в тому, що рекомендації автора щодо напрямів активізації та підвищення ефективності залучення іноземних інвестицій можуть бути застосовані на агропромислових підприємствах.
Обсяг і структура дипломної роботи. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків.
Загальний обсяг роботи - 69 сторінок комп’ютерного тексту, в тому числі 6 таблиці, 11 рисунків, 62 джерела використаної літератури. Дипломна робота містить 3 додатки.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ УКРАЇНИ
1.1. Сутність, класифікація та поняття іноземних інвестицій
Розглянемо як тлумачиться термін «іноземні інвестиції» різними вченими-економістами.
Федоренко В.Г. та Захожай В.Б. [25] вважають, що іноземні інвестиції це всі види цінностей, що вкладені в об’єкти інвестиційної діяльності на території тієї чи іншої країни.
За визначенням Павлової Л.Н. [44] іноземні інвестиції це всі види майнових і інтелекттуальних цінностей, які вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти підприємницької та інші види діяльності з метою отримання прибутку.
2.2. Оцінка сучасного стану іноземної інвестиційної діяльності в аграрний сектор України
Однією з найпотужніших галузей, яка потребує інвестиційного капіталу, є сільське господарство України, зважаючи на необхідність переоснащення галузі, втілення інноваційних технологій та техніки. Це дасть поштовх для економічного зростання країни та покращення рівня життя населення.
Із даних табл. 2.2. спостерігаємо, що капітальні інвестиції в сільське господарство в 2011-2016 рр. мають позитивну тенденцію, однак збільшення інвестицій у цю галузь, тобто темп росту інвестицій, значно скоротився в 2013— 2014 рр. Це може бути пов'язано з економічним та політичним станом у країні. Проте в 2016 р. спостерігаємо пожвавлення росту інвестицій, що позитивно вплине на розвиток сільського господарства.
Таблиця 2.2
Капітальні інвестиції в сільське господарство та їх індекси
Рік Капітальні інвестиції (млн. грн.) Індекси капітальних інвестицій (% до відповідного кварталу попереднього року)
I II III IV I II III IV
2011 2044,5 5097,1 9251,1 13215,1 151,4 128,2 148,0 135,9
2012 2254,1 6052,8 10052,0 15338,7 102,0 128,3 96,9 112,9
2013 2458,2 6417,0 10507,4 15745,9 109,4 94,9 101,6 99,6
2014 2448,6 6250,7 10916,1 16754,3 92,2 75,6 85,5 84,6
2015 3872,5 9146,6 16731,0 27078,9 108,3 108,9 129,6 126,1
2016 6768,8 17020,3 29209,8 44246,3 156,7 173,8, 164,3 151,4
Джерело: сформовано на основі даних Держкомстату України [55]
ВИСНОВКИ
За результатами матеріалу викладеному у дипломній роботі можливо зробити наступні виводи:
1. Мета іноземних інвестицій це експорт інвестиційного капіталу за межі країни у грошовій або товарній формі для отримання прибутку чи розширення економічного впливу. Мета державних іноземних інвестицій це створення правових, економічних та організаційних умов для розвитку економіки країни, в яку вкладені інвестиції. Залежно від ступеня контролю над підприємством іноземні інвестиції поділяють на прямі та портфельні.
2. Проаналізувавши сучасний стан нормативного регулювання інвестиційної діяльності засвідчує, що механізм державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні визначається понад 360 законами та нормативно-правовими актами, основними з яких є: закони України “Про інвестиційну діяльність”, “Про режим іноземного інвестування”, “Про інститути спільного інвестування», “Про інноваційну діяльність” та ін.
3. Аналіз сучасного інвестиційного стану сільського господарства України показує, що країна має потужний потенціал розвитку агропромислового комплексу, оскільки резерви сільськогосподарської галузі використовуються лише на третину. Нині існує гостра необхідність у модернізації управління інвестиційною діяльністю підприємств для покращення стану та залучення капіталу в інвестиційний процес. Україна потребує активності в проведенні реальної інвестиційної політики, що забезпечить безперервний відтворювальний процес в економіці країни за допомогою модернізації активів підприємств.
4. Сьогодні Україна активно інтегрується з ринками Європейського Союзу. Це створює умови для більш активного процесу залучення в АПК іноземних інвестицій, розвивається ринок фінансових послуг, запроваджуються сучасні технології та європейські стандарти життя в сільській місцевості. Державі необхідно відтворювати нормальні бізнес-умови для підприємців, що буде давати можливість ефективно вести бізнес
5. Стан інвестиційної діяльності в аграрному секторі економіки України знаходиться на низькому рівні, а інвестиційний клімат є несприятливим для інвесторів. Мета інвестиційного процесу в аграрному секторі економіки України це довгострокове вкладення коштів для створення нових і модернізації існуючих сільськогосподарських підприємств.
6. Для відновлення сільського господарства необхідне залучення інвестицій та збільшення ефективності їх використання. Це сприятиме покращенню економічного стану країни, тобто підвищиться обсяг та якість продукції, що постачається на ринок, зменшиться вартість одиниці продукції, зросте рівень рентабельності Інвестиції в аграрний сектор України сприятимуть значному розвитку не тільки самої галузі, а й економіки країни та її становища на міжнародному ринку в цілому.
7. З метою покращення інвестиційного клімату в аграрному секторі економіки України, необхідно стабілізувати ситуацію, яка склалася в країні, вдосконалити законодавство, підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва, посилити роль держави у банківській системі зі створенням державного спеціалізованого банку, через який держава могла б регулювати кредитний ринок і кредитні відносини в сільському господарстві.
8. З метою активізації інноваційної діяльності доцільно запровадити інвестиційний податковий кредит. Така пільга спрямована на послаблення податкового тягаря та виконання певних вимог, наприклад приріст інвестицій, упровадження інноваційних технологій тощо. При його застосуванні вигоду отримують і користувачі пільг, і держава. Загальним принципом надання підприємствам України податкових кредитів на інвестиційні цілі є узгодження величини зазначеної податкової пільги з масштабами прояву новаторської активності.
9. Широко застосовується така податкова пільга, як створення неоподатковуваного резерву. Можливість формування неоподатковуваних фінансових резервів дозволяє корпораціям в умовах високих ставок оподаткування прибутку підтримувати свою високу конкурентоспроможність на світових ринках. Механізм цього інструменту податкової політики передбачає вилучення від оподаткування частини прибутку компаній шляхом її зарахування до неоподатковуваних резервних фондів. Напрямок застосування цієї пільги - створення резерву для здійснення інвестицій. Застосування такого інструменту в українській практиці дало б змогу стимулювати підприємства до реінвестування прибутку з одночасним забезпеченням потреб у розширеному відтворенні.
10. Вирішення вищеперерахованих питань дасть можливість раціонально використовувати іноземні інвестиції, контролювати їх рух і своєчасне повернення. А виважена державна інвестиційна політика в аграрній сфері має стати одним з найголовніших напрямів підвищення конкурентоспроможності даної галузі та економіки України в цілому.
11. Виконання запропонованих у третьому розділі заходів щодо залучення іноземних інвестицій дасть змогу не лише зацікавити іноземного інвестора у вкладенні коштів в ті чи інші галузі економіки, але й забезпечить їх довготривалий характер.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Конституція України від 28 червня 1996 року
2. Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» // Верховна Рада УРСР; Закон від 16.04.1991 № 959-XII (Редакція станом на 15.09.2016) [Електронний ресурс]. — Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/laws/show/959-12
3. Закон України «Про режими іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР (поточна редакція від 25.06.2016)
4. Закон України “Про державну підтримку сільського господарства України” від 24.06.2004 р. № 1877-ІУ Редакція від 05.04.2015, http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1877-15
5. Закон України “Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року” : за станом на 18 жовтня 2005 р. № 2982-ІУ // Офіц. вісн. України. - 2005. - № 45. - с. 11.
6. Агробізнес в Україні: як усе працює і скільки грошей приносить. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ckp.in.ua/analytics/15369
7. Бастова М.Т. Инвестиционный процесс в сельском хозяйстве / М.Т. Бастова // Аграрная наука. - 2002. - № 4. - С. 45-53.
8. Бєлялов Т. Е., Андрушко А. О. Перспективи залучення іноземних інвестицій до АПК України в умовах фінансової кризи // Секція 1. Фінанси, страхування і біржова діяльність: інноваційно- інвестиційні стратегії // International Scientific Journal “Internauka” [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.inter-nauka.com/
9. Білоусько Я.К., Питулько В.О., Товстопят В.Л. Державна підтримка техніко-технологічного забезпечення аграрного виробництва // Економіка АПК.— 2005.— №5. — c. 31—32.
10. Блажевич О.Г. Інвестиції в аграрне виробництво в сучасних умовах розвитку економіки України / В.Я. Плаксієнко, О.Г. Блажевич // Науковий вісник: фінанси, банки, інвестиції. - 2008. - № 1. - С. 68-71.
11. Болдуєв М. В. Механізми державного регулювання розвитку агропромислового комплексу на регіональному рівні : [монографія] / М. В. Болдуєв. - Запоріжжя : КПУ, 2009. - 352 с.
12. Борисенко А. Экономико-математическая модель эффективного использования инвестиций / А. Борисенко // АПК: экономика, управление. - 2005. - № 1. - с. 25-30.
13. Борсук О.М. Чинники формування інвестиційної привабливості аграрних підприємств /М. Борсук // Економіка АПК. - 2010. - № 7.
14. Булана О. О. Реформування державної допомоги бізнесу в контексті імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом / О. О. Булана // Фінанси України. - 2016. - № 2. - с. 49-63.
15. Васильєв В. О. Концепція державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні / О. В. Васильєв // Інвестиції: практика та досвід. - 2014. - № 9. - с. 79-84.
16. Верницкий Н. Инвестиционный климат аграрного сектора Украины / Н. Верницкий // Діловий путівник Німеччина - Україна. - Wegweiser Gmbh Berlin, 2008.
17. Вовчак О.Д. Інвестування: Навч. посібник. - Львів: Новий Світ - 2000, 2007. - 544 с.
18. Готра В. Сучасний стан, фактори забезпечення та напрями активізації інвестиційної діяльності у сфері сільського господарства / В. В. Готра // Актуальні проблеми економіки. - 2015. - № 6. - c. 114-121. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ape_2015_6_16
19. Глуха Г. Я. Прямі іноземні інвестиції у контексті економічного зростання / Г. Я. Глуха // Економічний нобелівський вісник. - 2014. - № 1 (7). - с. 113-121.
20. Десятнюк О.М. Реальні та потенційні ризики інвестиційно-інноваційних процесів в Україні / О.М. Десятнюк, В.І. Дмитрів // Економіст. - 2014. - №1. - с.71- 73.
21. Десятнюк О.М. Стабільність оподаткування та її вплив на економічний розвиток держави / О.М. Десятнюк, В.І. Дмитрів // Світ фінансів. - 2016. - Вип.2. - c. 18-28.
22. Жарун О.В. Фактори активізації інвестиційного клімату в АПК / О.В. Жарун // Матеріали Все- укр. наук. конф. молодих учених - Умань : УДАУ, 2008. - c. 59-61.
23. Загородній А.Г.,Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. - 2-ге видання, виправлене та доповнене. - Львів: Вид-во “Центр Європи”, 1997, - 576 с.
24. Захарін С.В. Механізм державного регулювання іноземного інвестування.Монографія /НАН України. Інститут економіки; відпов.редактор член-кор. НАНУ, д.е.н. Герасимчук М.С. - К., 2003. – 161 с.
25. Захожай В.Б., Федоренко В.Г. Страховий та інвестиційний менеджмент. - К.:МАУП, 2002. – 344 с.
26. Звіт ІБС “Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес” - К. : Міжнародна фінансова корпорація, 2009 - 225 с.
27. Інвестиційний атлас України 2013, Держінвестпроект.
28. Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності України. Статистичний збірник. Київ. - 2014. - 47 с.
29. Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності України. Статистичний збірник. Київ. - 2015. - 45 с.
30. Капітальні інвестиції в сільське господарство в 2016 р збільшилися в 1,5 рази. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://milkua.info/uk/post/kapitalni-investicii-v-silske-gospodarstvo-v-2016-r-zbilsilisa-v-15-razi
31. Коровко О.А. Иностранное инвестирование в экономику Украины / О.А. Коровко // Деловой вестник. - 2010. - № 05(120). - c. 12-18.
32. Корнеев В. Инвестиционная политика в АПК / В. Корнеев // Экономист. - 2003. - № 1. - c. 85.
33. Косак В.М. Правові засади іноземного інвестування в Україні. - Львів: Центр Європи, 2005. – 223 с.
34. Кушнір І. В. Інвестиційна політика зарубіжних країн в аграрній сфері / І. В. Кушнір // Економічний простір. - 2008. - № 10. - с. 26-31.
35. Латинін М. А. Особливості механізму державного регулювання розвитку депресивних регіонів в Україні / М. А. Латинін, А. С. Чернятін // Теорія та практика державного управління : зб. наук. пр. - X. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. - Вип. 4 (19). - с. 90-98.
36. Леус М.М. Суть та класифікації іноземних інвестицій. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://vlp.com.ua/files/27_17.pdf
37. Мазур А. Г. Управління регіональними інвестиційними процесами в агропромисловому комплексі : [монографія] / А. Г. Мазур, Ю. В. Герасименко, С. В. Козловський. - Вінниця : Глобус-Прес, 2008. - 208 с.
38. Матіщак Ю. І. Напрями вдосконалення податкового стимулювання інноваційної діяльності в Україні / Ю. І. Матіщак // Економіка розвитку. - 2014. - №3. - с. 33-36.
39. Міжнародна економічна діяльність України: [навч. посіб.] / О.Б. Чернега, В.С. Білозубенко, А. Іваненко [та ін.]. - Львів: Магнолія, 2012.
40. Мінагрополітики представило комплексний план реформування галузі "3+5". [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=249048266
41. Міщук О. В. Прямі іноземні інвестиції у забезпеченні інноваційного розвитку економіки України / О. В. Міщук // Інноваційна економіка - № 7. - 2013. - с. 242-245.
42. Молдован О. О. Реформування податкових інструментів стимулювання господарської діяльності в Україні: основні напрями та завдання / О. О. Молдован // Стратегічні пріоритети. - 2014. - № 3. – с. 73-81
43. Орлова Н. С. Аналіз шляхів підвищення інвестиційної активності в Україні / Н. С. Орлова, А. І. Іващенко // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. - 2013. - № 2. - с. 73-76.
44. Павлова Л.Н. Фінанси підприємств:Підручник для вузів.- М.:Фінанси, ЮНІТІ,1998. - 639 с.
45. Пехник А.В. Іноземні інвестиції в економіку України: Навч. Посібник. - К.:Знання, 2007. - 335 с.
46. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної цільової програми розвитку українського села на період до 2015 року”: за станом 19 вересня 2007 р. № 1158 // Офіц. вісн. України. - 2007. - №73. - с. 7
47. Прокопчук О. А. Іноземні інвестиції в економіку України: тенденції та перспективи / О. А. Прокопчук // Збірник наукових праць Таврійського державного агротехнологічного університету (економічні науки). - 2013. №1(3). - c. 200 - 206. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znptdau_2013_1_3_29
48. Реверчук С.К., Реверчук Н.Й., Скоморович І.Г. та ін. Інвестологія: наука про інвестування: Навч. посібник - Атіка, 2001. - 264 с.
49. Раманова Ю.С. Автореферат магістерської роботи на здобуття наукового ступеня магістра економіки. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ied.kpi.ua/wp-content/uploads/2017/03/%D0%A0%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%AE%D0%A1-%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82.pdf
50. СтеченкоД. М. Розміщення продуктивних сил і регіоналістика : [підруч.] / Д. М. Стеченко. - К.: Вікар, 2006. - 396 с.
51. Трояновська О. Б. Конспект лекцій з курсу «Інвестування» (для студентів 4 курсу денної і заочної форм навчання освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, усіх форм навчання за напрямком 6.030504 «Економіка підприємства»)/ Авт.: О. Б. Трояновська Харк. нац. акад. міськ. госп-ва; - Х: ХНАМГ, 2009. - 118 с.
52. Харчук М. П. Як поліпшити інвестиційний клімат в Україні / М. П. Харчук / / Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку. - 2013. - № 5. - с. 17-20.
53. Шпак А.П. Стратегия перспективного развития агропромышленного производства Беларуси / А.П. Шпак // Економіка АПК. - 2013. - № 1 - с. 118-124.
54. Aussenwirtschaftslexikon /Herausg.von ButtD.-Koln:Deutscher Wiert John von Freuend, 1989.
55. Офіційний сайт Державної служи статистики України - http://www.ukrstat.gov.ua
56. Офіційний сайт Державної фіскальної служби України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: sfs.gov.ua
57. Офіційний сайт Громадської спілки «Економічний дискусійний клуб» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://edclub.com.ua/
58. Офіційний сайт Науково-практичного центру цукробурякового виробництва ТОВ «Центр аналітичних досліджень «Шугар» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sugarua.com/
59. Офіційний портал статистичного відомства «Sucden» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.sucden.com.
60. Офіційний сайт Міністерства аграрної політики України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://minagro.gov.ua/ministry?nid=21377
61. Офіційний сайт Міністерства фінансів України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://index.minfin.com.ua/index/fdi/
62. Офіційний сайт Європейської Бізнес Асоціації [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://eba.com.ua/uk/press-and-media/press-room/indices/investment-attractiveness-index