Зразок роботи
ВСТУП
Досить важливим віком для України є період, котрий розпочався з кінця ХVІ ст. У 1569 році внаслідок Люблінської унії наші землі опинились в складі польської держави Речі посполитої. Результатом унії стало політичне, релігійне та національне пригнічення українського народу. В цей важкий час на Українських землях сформувалася сила, здатна протистояти кривдникам – козацтво. Саме воно стало провідною силою у виступах проти польського володарювання.
Актуальність теми. Козацько – селянські повстання 90-х років ХVІ ст. Ці повстання були одним із основних етапів розвитку українського народу. Саме в період кінця ХVІ ст. козацтво переживало період свого росту і становлення. Козацько –селянські повстання стали базою для народних рухів у 20-30 роки ХVІІ ст. Визвольна війна середини 17 ст. стала подією величезного значення, яка докорінно змінила подальший хід української історії. Найважливішим результатом стало формування незалежної української держави.
Історіографію досліджуваної теми умовно можна поділити на 2 групи:
1. Узагальнюючі праці з історії України. До них можна віднести авторські праці Грушевського М. С. “Ілюстрована історія України”, Субтельного О. “Історія України-Руси”, Зайцева Ю. “Історія України” та ін., а також вузівські курси: “Історія України. Курс лекцій”, “Історія України: нове бачення” та ін. Проте у цих працях дана тема висвітлена фрагментарно. Майже не акцентується увага на пасивні форми опору селянства, козацько-селянські повстання подані схематично. Більше уваги селянським виступам у 1569 – 1648 рр. Приділено в “Історії Української РСР” в 10 т., “Українська національна революція” із серії “Україна крізь віки”. У цих працях показується важке становище селянства, його боротьба проти польських і місцевих феодалів. Але, на мою думку, ряд епізодів вимагають документальної аргументації, а окремі питання, зокрема, хід ряду козацько-селянських повстань детальнішого висвітлення;
2. Спеціальні праці, в яких більш детально висвітлені різні аспекти досліджуваної теми. Зокрема, становище селян в 2 половині ХVІ ст. досліджують у своїх працях такі історики, як Марочкін В. П. “Антифеодальний і визвольний рух на Україні”, Поршнєв Б. “Феодализм и народные массы”, Легкий В. М. “Крестьяне Украины в начальный период освободительной войны 1648 –1654 гг.”, Бойко І. «Селянство України в 2 половині ХVІ — 1 половині ХVІІ ст.” та ін. Проблема козацько-селянських виступів в Україні в 2 половині ХVІ — 1 половині ХVІІ ст. досліджував Антонович В. у працях “Про козацькі часи на Україні”, “Коротка історія козаччини”, Леп’явко С. А. в праці “Козацькі війни в ХVІ ст. в Україні”, Щербак В. О. в праці “Антифеодальні рухи на Україні напередодні визвольної війни 1648 – 1654 рр.” та ін.
Сучасні дослідники намагаються більш ґрунтовно дослідити різні аспекти даної проблеми, залучивши ширше коло історичних джерел. У своїх працях вони детально аналізують економічні, політичні, соціальні, етнічні процеси, що мали місце в Україні у 1569 – 1648 рр. і у цьому контексті висвітлюють причини соціальних конфліктів, визначають їх характер. Цікавими є регіональні дослідження, у яких автори показують перебіг повстань в окремих регіонах і населених пунктах, серія історичних портретів козацьких ватажків.
Завдяки даному дослідженню ми можемо краще зрозуміти, чому дрібні конфлікти переросли у загальнонародний антипольський рух, чому саме козацтво змогло стати рушійною силою в цій боротьбі.
Об'єктом курсової роботи є суспільні процеси в Україні наприкінці ХVІ ст.
Предметом курсової роботи є козацько-селянські повстання на Українських землях в 90-х роках ХVІ ст. та Національно-визвольна війна українського народу проти Польщі
Хронологічні межі охоплюють 1569-1657 рр., нижньою межею є 1569 рік – це рік, в якому було підписано Люблінську унію. Верхньою межею є 1657 рік – смерті Богдана Хмельницького.
Територіальні межі роботи. Частина білоруських земель, Поділля, Черкащина, Брацлавщина, Волинь та Київщина.
Історіографія теми. Надзвичайна велика кількість істориків розглядали та висвітлювали події козацько-селянських повстань 90-х років ХVІ ст. та Національно - визвольної війни.
Метою дослідження є аналіз козацько-селянських повстань кінця ХVІ століття та аналіз подій Національно визвольної війни українського народу проти польського панування.
Виходячи з мети нашого дослідження
Отже дослідницькими завданнями роботи є:
визначення причин розгортання народних повстань кінця ХVІ ст.
висвітлення подій козацько-селянських
аналіз результатів та наслідків народних повстань для української історії.