Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дипломної роботи зумовлена тим, що в історії України особливе місце належить гетьману Івану Мазепі 1687 - 1709 рр.. Державний діяч і політик , найвправніший дипломат тодішньої Європи, полководець і водночас поет, у поезії якого найсильнішими були патріотичні мотиви, вболівання за долю України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю.
Гетьман Іван Мазепа намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення й престиж гетьманської влади, яка за десятиріччя Руїни зазнала страшної девальвації. Він є дуже яскравою постаттю і досить важливою фігурою у становленні державного ладу у Гетьманщині, хоча й не досить однозначною. Він намагався підняти й зміцнити престиж гетьманської влади. Гетьман був досить досвідченим дипломатом у міжнародних справах, з бездоганними манерами. Та найбільше в ньому вражає риса, як політика-дипломата, що він мав уміння захищати як власні, так і загальноукраїнські інтереси. Хоча цієї якості часто бракує діячам, які ведуть ту чи іншу політику. Перспективним напрямом вивчення історії Гетьманщини є розробки суспільно-політичних проблем ХVII-XXст. Вони дозволяють встановити існуючі досягнення в сфері дослідження тих чи інших конкретно-історичних подій, провести реконструкцію історіографічного процесу в цілому. Особливо це стосується історії епохи становлення і розвиток державно-політичного ладу в Гетьманщині, та гетьманування Івана Мазепи, які були тісно пов'язані з історією України.
Наш час з усією гостротою висуває завдання нового осмислення історичного минулого українського народу. Вивчення цієї проблеми набуває особливої актуальності у зв'язку із загальним переосмисленням діяльності гетьмана, поверненням до наукового обігу замовчуваних раніше тем. Все це свідчить про актуальність теми дипломної роботи.
Метою дипломної роботи: є зʼясування основних рис дипломатичної політики гетьмана Івана Мазепи наприкінці XVIІ - першої половини ХVІІІ ст. Відповідно до мети поставлені наступні завдання:
Наукові завдання:
- здійснити історіографічний аналіз рівня розробки досліджуваної
- теми та охарактеризувати інформаційний потенціал джерел;
- вивчити коло історичних джерел в яких освітлюється біографія І.Мазепи та становлення духовних ідеалів гетьмана.
- охарактеризувати дипломатичну діяльність Івана Мазепи та його вплив на розвиток історичних подій нашої держави.
- подати загальну характеристику дипломатичних стосунків гетьмана Івана Мазепи з Кримським Ханством, Росією та Швецією.
- Зробити висновки дипломатичної діяльності гетьмана Івана Мазепи наприкінці XVIІ - першої половини ХVІІІ ст.
Методи дослідження: грунтуються на основі принципів історизму та обєктивності. При написані дипломної роботи використовувались як загальнонаукові методи: логічного аналізу, класифікації та систематизації, узагальнення, статистичний, так і спеціальні: проблемно-хронологічний, порівняльно історичний, емпіричний.
Об'єкт дослідження: історична постать гетьман Іван Мазепа.
Предмет дослідження: дипломатія гетьмана Івана Мазепи.
Хронологічні рамки дослідження: охоплюють період життя Івана Мазепи та постать гетьмана в світовій історіографії.
Географічні межі; охоплюють територію гетьманщини часів правління
гетьмана Івана Мазепи.
Стан наукової розробки проблеми: дослідженням дипломатичної діяльності Івана Мазепи займалася велика кількість дослідників та істориків. Особливостями дипломатії Івана Мазепи є те що, це була людина , широкого світогляду та великого політичного досвіду. Джерельну базу дослідження складають наукові, публіцистичні та мемуарні праці, документальні збірники з коментарем істориків, матеріали преси та листування. В роботі використано також періодичні видання та бібліографічні довідники.
Практичне значення роботи: дослідженої теми полягає у поданні важливих фактів про дипломатичну діяльність гетьмана Івана Мазепи, розкриття вагомих чинників, що сприяли формуванню нації, утвердження її державності. Подані матеріали варто використовувати у практичній навчальній діяльності для розширення діапазону усвідомлення історичних процесів . Подані матеріали можуть бути використані для вивчення в школі на уроках та позакласних заходах присвячених даній темі, конференціях, семінарах.
Структура роботи: обумовлена обʼєктом, предметом і завданнями дослідженнями. Вона складається зі вступу, трьох розділів, підрозділів, висновків, списку використаних джерел і літератури (63 позицій) .
РОЗДІЛ 1. ДЖЕРЕЛА, ІСТОРІОГРАФІЧНІ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ
Історіографію гетьманування І.Мазепи, грунуючись на традиційних уявленнях, умовно можна розділити на чотири періоди: дворянсько-ліберальний XVIII ст.; буржуазно-демократичний XIX - початок XX ст.; радянсько-догматичний починається 1917 триває до 1991 рр.; сучасний з 1991 по 2007 р..