Зразок роботи
ВСТУП
Створення Європейської Спільноти Вугілля і Сталі (далі ЄСВС) вважається початком формування об’єднаної Європи. 9 березня – день оголошення «плану Шумана» є офіційним Днем Європейського Союзу.
Суспільно-політична актуальність вивчення історії створення ЄСВС та проблем, що постали перед учасниками договору в Парижі 1951 р. полягає в тому, що Україна як країна, що перебуває на шляху до євроінтеграції буде знаходитись у все тіснішому контакті з історичним спадком ЄС, одним з головних явищ якого є створення ЄСВС.
Наукова актуальність тематики полягає в тому, що в історичній науці створення та діяльність ЄСВС розглядається, переважно опосередковано, у контексті загальної історії євроінтеграції. Це не тільки обмежує вивчення даної проблеми, але й закладає певну телеологію у розуміння процесу євроінтеграції, тому дослідження історії створення ЄСВС є актуальним у контексті вивчення проблеми євроінтеграції в другій половині ХХ – початку ХХІ ст.
Об’єктом дослідження є процес створення ЄСВС. Предметом дослідження є особливості створення ЄСВС, проблеми, які постали в ході цього процесу.
Метою дослідження є: дослідити процес створення нової моделі європейської інтеграції у вигляді об’єднання вугільної і сталеливарної галузей промисловості європейських країн.
Таким чином, завдання дослідження різняться за своєю сутністю. Необхідно:
1) розглянути історіографію даної тематики та з’ясувати стан її наукового дослідження;
2) дослідити економічну та політичну ситуації у країнах Європи після Другої світової війни;
3) розглянути проекти європейських об’єднань після Першої світової війни, а саме інтеграційні ініціативи Р. Куденхове-Калергі та Астіріда Бріана;
4) з’ясувати специфічні причини, які призвели до появи ідеї об’єднати сталеливарну і вугільну промисловості Франції та ФРН;
5) розглянути процес підписання угоди в Парижі в 1951 р., протистояння між делегаціями країн-учасниць, виявити результати та наслідки укладання угоди про створення нової наддержавної організації, розглянути проблему її реальних досягнень.
Хронологічні межі дослідження, у зв’язку з означеними завданнями, є наступними: від публікації статті Р. Куденхове-Калергі у листопаді 1922 р. під назвою «Пропозиція про створення Пан-Європи», в якій в післявоєнній Європі вперше пролунала думка про об’єднання Європи, до середини 1950-х рр., коли окреслилися перші результати та наслідки діяльності ЄСВС.
Територіальні межі дослідження ми визначаємо за територіями країн, які приймали участь або ж розглядали таку можливість у перемовинах щодо створення ЄСВС: Західна Європа та США.
Структурно дослідження складається зі змісту, вступу, висновків, трьох розділів, списку використаних джерел та літератури. В першому розділі досліджується стан наукової розробки даної тематики, головні тенденції у її вивченні. У другому розділі, який складається з двох підпунктів, дано загальну характеристику проектам європейських об’єднань у 1920-х – початку 1930-х рр., розкрито особливості політико-економічної ситуації, що склалася у Європі після завершення Другої світової війни, визначено методи даного дослідження. Третій розділ складається з трьох підпунктів, у яких висвітлено причини створення ЄСВС, процес перемовин щодо майбутньої організації, результати та наслідки створення організації. Обсяг роботи 34 сторінки.