«ГРАММАТІКИ СЛАВЕНСКІЯ ПРАВИЛНОЄ СИНТАГМА» МЕЛЕТІЯ СМОТРИЦЬКОГО 1618 ТА 1619 РР. ІСТОРІЯ ВИДАННЯ, ПРОБЛЕМА ДАТУВАННЯ, ОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА ТА МОВНІ ОСОБЛИВОСТІ (ID:890007)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ I. ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ ТА ДЖЕРЕЛА ПАМ’ЯТКИ 5
1.1. Історія видання та проблема датування пам’ятки 5
1.2. Основні джерела написання «Грамматіки» М. Смотрицького 6
РОЗДІЛ II. МОВОЗНАВЧИЙ АНАЛІЗ «ГРАММАТІКИ» 8
ВИСНОВКИ 13
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ТА ДЖЕРЕЛ 14
Зразок роботи
ВСТУП
Період XVІ – першої половини XVІІ cт. на українських землях характеризується значним піднесенням рівня розвитку освіти. У цей час починають інтенсивно з’являтись перші братські школи, освітні осередки вищого типу в Острозі, Львові, Києві й інших містах, активно розвивається книгодрукування. Виникнення закладів вищої освіти зумовило негайну потребу у створенні лінгвістичних праць. Відповідно, саме в цей період мовознавці починають видавати перші граматики, які ґрунтувались на досвіді тогочасної європейської лінгвістичної науки й специфіці слов’янських мов у писемній практиці кінця ХVI століття. Зокрема, це : «Граматика словенська» Лаврентія Зизанія (1596), «Грамматіки..» Мелетія Смотрицького (1619) та перша рукописна граматика Івана Ужевича (1643).
Особливу увагу заслуговує праця відомого полеміста та мовознавця Мелетія Смотрицького ― «Грамматіки славенскія правилноє синтаґма». Вона справила значний вплив на розвиток лінгвістичної думки слов’янського та зокрема українського мовознавства. У ній лінгвіст систематизував церковнослов’янську мову східнослов’янської редакції, що склалась власне під впливом живого мовлення. Праця неодноразово перевидавалась, використовувалась як підручник церковнослов’янської мови ще у першій чверті ХІХ ст., що свідчить про її значний авторитет та цінність.
Мета роботи – дослідити історію виникнення, основні джерела, мовні нововведення і особливості «Грамматіки славенскія правилноє синтаґма» Мелетія Смотрицького.
Реалізація цієї мети передбачає виконання низки конкретних завдань:
— висвітлити історію видання «Граматики»;
— дослідити головні версії науковців щодо датування пам’ятки;
— виокремити основні джерела праці;
— проаналізувати визначальні мовознавчі ідеї та особливості.
Об’єктом дослідження є період XVІ – першої половини XVІІ cт. у розвитку мовознавства в Україні.
Предмет дослідження – «Грамматіки славенскія правилноє синтаґма» Мелетія Смотрицького 1618 та 1619 рр.
Структура роботи. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та джерел.
РОЗДІЛ I
ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ ТА ДЖЕРЕЛА ПАМ’ЯТКИ
1.1. Історія видання та проблема датування пам’ятки
Як відомо з документальних джерел, Мелетій Смотрицький створив свою працю в досить несприятливих умовах, адже він зазнав тривалих переслідувань, власне після виходу друком його полемічної праці «Θρηνος» («Плач»). Він був змушений постійно змінювати своє місце перебування, проте найдовше йому вдалось прожити у Києві, де він викладав церковнослов’янську та класичні мови. Відповідно, саме під час перебування на посаді ректора Київської школи, учений написав якщо не повністю, то хоча б певну частину своєї граматики. Уважають, що «Грамматіки славенскія правилноє синтаґма» була надрукована у 1619 році в маєтку князя Богдана Огинського (про це свідчить герб на другій сторінці праці) в місті Єв’ї недалеко від Вільна . Книга уміщує 502 сторінки. Є чимало примірників «Грамматіки», датованих 1619 роком із локалізацією у місті Єв’є. Зокрема чотири такі книги зберігаються в Державній бібліотеці СРСР ім. В. І. Леніна у Москві, одна у Центральній науковій бібліотеці АН УРСР у Києві та в інших бібліотеках нашої країни й за кордоном .
Інші роботи з даної категорії: