Зразок роботи
Явище еліпсису в мові ЗМІ
Cучасній лінгвістиці тексту, як відомо, притаманна загальна спрямованість на всебічне дослідження тексту і його комплексний опис задопомогою функціонально-комунікативного підходу, а також на розкриття функцій окремих комунікативних одиниць і їхньої ролі у виконанні цілісного комунікативного завдання.
Ці конструкції дають багатий матеріал для вироблення структури заголовків, численні еліпсиси тут - це вже свого роду стандарт. Мова газети прагне до динамічності, яскравості. Цьому сприяють, зокрема, гранично короткі речення з пропуском надлишкових в інформаційному відношенні слів.
Еліптичними вважаємо речення, в яких пропускається структурно-необхідний елемент синтаксичної конструкції. Пропуск одного або декількох елементів призводить до перерозподілу інформації на ті елементи, що залишились, що пояснюється наявністю обов’язково-дистрибутивних відношень між двома чи більше елементами конструкції.
У нашому дослідженні еліптичними реченнями є синтаксичні одиниці з невербалізованими (імпліцитними), переважно ядерними компонентами, які не потребують ні контекстуальної, ні ситуативної компенсації і становлять, на думку П.С. Дудика, особливий структурний різновид неповних речень [1, c. 126].
Еліпсис - пропуск у реченні слова чи словосполучення, зрозумілого з контексту або з конкретної ситуації [4, 75], - є результатом реалізації мовної економії на структурному рівні. Як симбіоз процесу і результату, еліптичне речення є одним із дієвих засобів гармонізації форми і змісту мовленнєвих повідомлень (когнітивний консонанс) за рахунок розвантаження реченнєвої матерії та звільнення її від змістовно надлишкових чи конструктивно зайвих компонентів, які містять інформацію, яка дублюється або повторюється [1, 5]. За словами В. Г. Александрової, в основі еліпсису лежить принцип укомпактнення предикативних одиниць на засадах ергономіки мовлення [1, 5].
За кількістю пропущених елементів виокремлюють одночленний (пропуск одного з головних членів), двочленний (випущення двох членів речення) та тричленний еліпсис (пропуск трьох членів речення).
Часто спостерігаємо еліпсис присудка з дієсловом цієї самої семантики у складних реченнях – в одній з його предикативних частин [3, c. 17]. У такому разі елімінується, усувається лише частина фрази: Mobile phone firm behind meteorite hoax (The Independent, October 27, 2009).