Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. «Джейн Ейр» – найвідоміший роман британської письменниці Шарлотти Бронте, який став бестселером відразу після своєї публікації 1847 року та увійшов до золотої скарбниці світової літератури. Загалом твір було перекладено 24 мовами, а також неодноразово екранізовано. На сьогодні «Джейн Ейр» вважається одним із найпопулярніших романів усіх часів і входить до переліку 100 творів світової літератури, обов’язкових до прочитання. Крім того, за 175 років, які минули після першої публікації «Джейн Ейр», роман став основою для понад 150 різноманітних продовжень, адаптацій та інтерпретацій у масовій літературі, що вказує на вічність проблем, порушених авторкою. Твір був написаний у перехідну епоху, тож поєднав у собі як окремі елементи романтичної художньої системи, так і естетичні принципи мистецтва «блискучої плеяди» реалістів 1830–1850-х років. З одного боку, сюжет безпосередньо пов’язаний з тривалою романтичною традицією, що проявляється у протистоянні образу головної героїні суспільству, що є центральним конфліктом роману. З іншого боку, Ш. Бронте, попри загальну неправдоподібність сюжету, правдиво зображує соціальне середовище, соціальні відносини та людські характери, що дозволяє віднести твір до реалістичної традиції.
Крім того, роман «Джейн Ейр» вважається першим твором англійської літератури, у центрі сюжету якого – вільна та незалежна жінка, яка прагне посісти гідне становище у суспільстві нарівні з чоловіками, а не вважає, що її життя має обмежуватись виключно вихованням дітей і хатнім господарством. Це дозволило дослідникам творчості Шарлотти Бронте характеризувати «Джейн Ейр» як культовий текст фемінізму та перший феміністичний роман.
Отже, Шарлотта Бронте наділила головну героїню свого найвідомішого роману практично революційними для тогочасного англійського суспільства поглядами. Слід наголосити, що у ті часи погляди Шарлотти Бронте вважались не лише доволі нетрадиційними, але й значною мірою радикальними. Ба більше, будь-який натяк на фемінізм в англійському суспільстві вікторіанської епохи сприймався як ознака бунтарського характеру, а також приналежність до атеїзму. Показово, що твір, який майже два століття тому спричинив бурхливу дискусію в англійському суспільстві вікторіанської епохи про ідеал жіночності, реформу шлюбного законодавства та егалітарний тип родини, дотепер продовжує викликати зацікавлення літературознавців та звичайних читачів у всьому світі.
Різноманітні аспекти творчої спадщини авторки розглянуті в багатьох наукових дослідженнях. Причому варто підкреслити, що предметом зацікавлення вчених виступають як питання, пов’язані з триєдиним феноменом сестер Бронте (О. Анненкова, Т. Базалійська, Н. Назаренко, І. Тверітінова), так і власне творчість самої Ш. Бронте та її найвідоміший роман. У статті Н. Гржанди визначені окремі аспекти романтичного дискурсу в романі «Джейн Ейр». С. Ревуцька акцентувала на автобіографічності «Джейн Ейр». Натомість предметом дослідження Публікації Т. Денисової, Н. Михальської присвячені проблемам сучасних інтерпретацій творчої спадщини Шарлотти Бронте.
Не менший інтерес для дослідників творчості Шарлотти Бронте становить питання репрезентації феміністичних проблем у романі «Джейн Ейр». Наприклад, літературознавиця О. Бесараб проаналізувала типологію жіночих образів у романах авторки. Натомість предметом дослідження Т. Базалійської стали погляди Ш. Бронте на емансипацію жінок.
Водночас потрібно відзначити, що феміністичні проблеми в романі Шарлотти Бронте «Джейн Ейр» дотепер не знайшли належного висвітлення в науковій літературі, що актуалізує потребу їх подальшого вивчення та поглибленого осмислення. Вищезазначене й зумовило вибір теми дослідження «Феміністичні проблеми в романі Шарлотти Бронте „Джейн Ейр”».
Мета роботи полягає в аналізі феміністичних проблем у романі Шарлотти Бронте «Джейн Ейр».
Для досягнення поставленої мети необхідно розв’язати такі завдання дослідження:
1) розглянути поняття фемінізму та особливості феміністичних проблем;
2) окреслити проблематику роману та простежити еволюцію жіночих образів;
3) з’ясувати особливості мовлення головної героїні роману;
4) розкрити своєрідність жіночих образів;
5) визначити особливості подачі феміністичних проблем;
6) описати методику проведення літературного гуртка з вивчення твору.
Об’єктом дослідження є роман Шарлотти Бронте «Джейн Ейр».
Предметом дослідження є феміністичні проблеми в романі Шарлотти Бронте «Джейн Ейр».
Для досягнення мети дослідження та вирішення конкретних завдань було використано такі методи дослідження: описовий метод застосовувався для окреслення питань, пов’язаних з розглядом поняття фемінізму та особливостями висвітлення феміністичних проблем; метод узагальнення наукового матеріалу був залучений з метою окреслення проблематики та простеження еволюції жіночих образів, а також розкриття своєрідності жіночих образів Шарлотти Бронте; метод структурного аналізу використовувався під час вивчення особливостей мовлення головної героїні, а також був залучений для визначення особливостей подачі феміністичних проблем.
Теоретичне значення дослідження полягає в уточненні особливостей репрезентації феміністичних проблем у романі Шарлотти Бронте «Джейн Ейр», а також у з’ясуванні засобів їх висвітлення.
Практичне значення роботи полягає у можливості використання вихідних положень та результатів дослідження на практичних заняттях із світової літератури, у викладанні спецкурсів з літературознавства, а також під час написання студентських наукових праць.
Структура дослідження. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків і списку використаних джерел (25 позицій). Загальний обсяг курсової роботи становить 38 сторінок, основного тексту з яких – 35 сторінок.