Зразок роботи
1.2. Основні форми капіталу
Як зазначає Безугла В. О., Постіл І.І. капітал можна розділити на основні та оборотні фонди [1, с.224].
Основні фонди (ОФ) – це матеріальні цінності, що використовуються у виробничій діяльності підприємства понад один календарний рік з початку введення їх в експлуатацію, а також предмети вартістю за одиницю понад 500 грн.
За функціональним призначенням розподіляють ОФ, що безпосередньо беруть участь у виробничому процесі або сприяють його здійсненню (будови, споруди, силові машини).
За використанням поділяються на:
• діючі - використовуються у господарстві;
• недіючі – використовуються в даний період у зв’язку з тимчасовою консервацією підприємств або окремих цехів;
• запасні – різне устаткування, що знаходиться в резерві і призначене для заміни об’єктів.
Оборотні фонди – це частина виробничих фондів підприємства, яка повністю споживається в кожному технологічному циклі виготовлення продукції і повністю переносить свою вартість на вартість цієї продукції.
До оборотних фондів включають:
• Виробничі запаси – запаси сировини, основних і допоміжних матеріалів,покупних напівфабрикатів палива і пального, тари, ремонтних деталей і вузлів, малоцінних інструментів та інших аналогічних предметів, що швидко зношуються.
• Незавершене виробництво - це предмети праці, обробку яких не завершено підприємством. Вони перебувають безпосередньо на робочих місцях або в процесі транспортування від одного робочого місця до іншого.
• До напівфабрикатів власного виготовлення відносять ті предмети праці, що їх повністю оброблено на даному виробничому підрозділі підприємства, або що потребують додаткової обробки в інших підрозділах.
• Витрати майбутніх періодів – це грошові витрати, які зроблено в даний період, але які буде відшкодовано за рахунок собівартості продукції в наступні періоди. До них належать витрати на підготовку виробництва, освоєння випуску нових виробів, раціоналізацію і винахідництво, придбання науково-технічної інформації [1, с. 224- 225].
В. Д. Базилевич, наприклад, вважає, що капітал можна класифікувати іншим чином [9, с. 505]. А саме:
• фінансовий капітал;
• реальний (фізичний) капітал;
• основний капітал.
Ми переконанні, що в умовах сьогодення, поняття форми капіталу потрібно розглядати в більш повному змісті. Багатоаспектність категорії "капітал" виявляється у різноманітних конкретних формах його існування (див. додаток А). Ми пропонуємо аналіз за наступними аспектами.
За сферами застосування капітал поділяється на: промисловий, торговельний, позичковий капітал, або капітал сфери виробництва, та ка-пітал сфери обігу.
За напрямами інвестування: речовий, людський капітал.
За масштабами функціонування: національний, міжна¬родний капітал.
За роллю у створенні додаткової вартості:
Постійний капітал — частина авансового промисло¬вого капіталу, яка вкладається у засоби виробництва і переноситься конкретною працею на новостворений продукт, не збільшуючи його вартості.
Змінний капітал — частина авансового промислового капіталу, вкладена в найм робочої сили, яка змінює свою вартість у процесі виробництва і є джерелом додаткової вартості.
Додаткова вартість — вартісна форма додаткового продукту, створеного додатковою працею найманих робіт¬ників.
За джерелами формування:
Власний капітал — капітал, вкладений власником фірми, визначений як різниця між сукупними активами фірми та її зобов'язаннями.
Залучений капітал створюється за рахунок розміщен¬ня цінних паперів та отримання банківського кредиту.
За значенням у створенні та перерозподілі доходу: ре¬альний та фіктивний капітал.
Реальний капітал обслуговує насамперед рух промис¬лового капіталу, відіграє визначальну роль у створенні до¬ходу, втілюючись у матеріально-речові, грошові та духовні цінності.
Фіктивний капітал (від лат. fictio — вигадка) не функ¬ціонує безпосередньо у виробничому процесі, уречевлюєть¬ся у цінні папери (акції, облігації) та дає їхнім власникам право на отримання прибутку. Сам по собі фіктивний капі¬тал не створює доходу, а лише сприяє його перерозподілу.
За формами функціонування: індивідуальний, колектив¬ний, суспільний.