Зразок роботи
Економічний аналіз Чернігівської області був проведений на основі таких макроекономічних показників: динаміка обсягу ВРП, економічна активність населення, безробіття, кон’юнктура ринку праці, індекс споживчих цін, інвестиції, експортно-імпортні операції та витрати домашніх господарств. Ці показники є взаємопов’язаним, що можна виявити, проаналізувавши вплив кожного макроекономічного показника через динаміку обсягу ВРП.
Економічна тенденція до зростання показника ВРП спостерігається у Чернігівській області протягом усього досліджуваного періоду. Попри фінансові кризи в України 2008-2009 та 2014 років, вказана тенденція не набувала негативного характеру.
Слід особливу увагу звернути і випереджувальні темпи відносно економіки України зростання на Чернігівщині показника ВРП на 1 особу: таке зростання фактично у 5,5 разів (при загальноукраїнському зростанні у 4,1 рази) свідчить про економічну привабливість та перспективність регіону.
Як світова так і загальнодержавна економічна криза у 2008-2009 роках негативно позначилася на потенційному стані економіки цього регіону. Скорочення робочих місць внаслідок криз 2008-2009 та 2014 років, початок бойових дій на Сході України призводить до спадання, у тому числі і різкого у 2014 та 2020 роках, економічної активності населення Чернігівщини. Хоч регіон демонструє загальнодержавну тенденцію, проте не випереджає показники по України. У цей же час, слід звернути увагу на збільшення питомої ваги економічно активного населення Чернігівської області серед населення віком 15-70 років, що є позитивною динамікою останніх років.
Попри те, що рівень безробіття населення у Чернігівській області демонструє тенденцію до зменшення, така тенденція має незначні темпи та не переважає за показниками загальнодержавну тенденцію. Зростає протягом останніх років частка безробітних Чернігівщини у загальному показнику держави (+0,2).
Проте, вказані показники слід розглядати у порівнянні із економічно активним населенням Чернігівської області, які також демонструють негативну тенденцію внаслідок економічних криз. Зокрема, на рис. 3 чітко простежується циклічна форма безробіття, виражена яскраво у кризах 2008-2009 та 2014 років. Із 2019 року кількість безробітних починає суттєво зростати, досягаючи показника 2014 року, що є вкрай загрозливою тенденцією для регіону. Відповідно до закону Оукена, збільшення на 1% циклічного безробіття спричиняє відставанню фактичного показника ВРП від потенційного на 2,5%.
Показник індексу стабільних цін залежить від циклічних коливань у економіці. Чернігівська область демонструє останні роки практично однаковий показник із загальнодержавним, перебуваючи в межах повзучої інфляції.
Звичайно, економічні кризи 2008-2009 та 2014 років зумовлювали підвищення показника (123,1% – 2008 рік, 126,7% -2014 рік, 145,6% - 2015 рік), наближаючи його до темпів галопуючої інфляції, проте така тенденція була загальнодержавною та у подальші періоди мала тягу до зниження.
Протягом останніх років спостерігається позитивна динаміка залучення прямих інвестицій у економіку Чернігівського регіону. Попри спади внаслідок економічної кризи 2008-2009 років, 2014 років, спостерігаємо тенденції відновлення залучення інвестиційних коштів. Втім, у 2018-2020 роках спад залучення інвестицій може бути пов'язаний із політичними чинниками в Україні.
Із аналізу динаміки зовнішньоекономічної діяльності Чернігівської області можемо спостерігати дві тенденції. Протягом останніх років суттєво збільшено (+2645%) чистий експорт Чернігівської області. Збільшується обсяги експорту (+326,1%) та імпорту (+49,3%) товарів та обсяг експорту товарів підприємствами Чернігівщини до обсягу ВРП регіону (+1,55%). Вказані тенденції є позитивними та демонструють економічну привабливість Чернігівщини.
Динаміка витрат домашніх господарств Чернігівської області протягом 2009-2021 років мала стабільну тенденцію до зростання як наслідок збільшення доходів населення.
Втім, спостерігаємо і зміну потреб. Так, у структурі домашніх господарств Чернігівської області переважають витрати внаслідок підвищення цін на житлово-комунальні послуги, продукти харчування.
Протягом 2009-2021 років спостерігається підвищення рівня доходів населення та розміру середньої заробітної плати на Чернігівщині, що є позитивною тенденцією, пов’язаною як із загальними економічними тенденціями, так і з підвищенням добробуту населення.
Разом із цим, слід вказати на зменшення показника доходів населення України (-52,5%) за останні роки, оскільки Державна служба статистики України проводиться із 2014 року розрахунку без врахування тимчасово окупованих територій.