Зразок роботи
Від нюхової булави в порожнину носа відростає по 6-12 тоненьких волосків, які у десятки разів збільшують поверхню контакту рецепторів з молекулами запашних речовин. До того ж ці волоски рухаються і активно «виловлюють» запашні молекули. Волоски занурені у слиз, який виробляють так звані боуменові залози слизової оболонки носа і короткі пальцеподібні вирости цитоплазми – мікровілли.
Слиз відіграє роль фільтра: одні запашні молекули пропускає швидко, інші повільніше, деякі затримує на тривалий час. На другому кінці нюхових клітин містяться аксони, які формують волокна нюхового нерва. Нервові волокна нюхових клітин проходять крізь отвори решітчастої кістки в порожнину черепа до нюхових цибулин головного мозку.
<...>
Роль смакового (хімічного) аналізатора в життєдіяльності організму ізольовано визначити важко, так як адекватний подразник для нього – їжа – є складним і багатокомпонентним подразником. У зв'язку з цим почуття смаку, що виникає, пов'язано з роздратуванням не тільки хімічних, але й механічних, температурних і навіть больових рецепторів слизової оболонки порожнини рота, а також нюхових рецепторів. Смаковий аналізатор визначає формування смакових відчуттів, є рефлексогенною зоною.
За допомогою смакового аналізатора оцінюються різні якості смакових відчуттів, сила відчуттів, яка залежить не тільки від сили подразнення, а й від функціонального стану організму. Розрізняють солодкий, солоний, кислий і гіркий смаки, а також смак води, гострий і пекучий смак. Подібним смаком можуть володіти речовини, різні за своєю хімічною структурою.
Відчуття солодкого викликають полісахариди, дисахариди (сахароза, мальтоза, лактоза), моносахариди (глюкоза, фруктоза, галактоза), двоатомні і багатоатомні спирти. Відчуття гіркого викликають все алкалоїди, а також глюкозиди, пікринова кислота, ефір і такі речовини, як хінін, морфін, стрихнін, пілокарпін. Відчуття солоного пов'язано з присутністю в розчині аніонів хлору, йоду і брому, тому солоний смак викликають хлориди натрію, калію, літію, амонію та магнію. Відчуття кислого виникає при подразненні смакових рецепторів вільними іонами кислот і кислих солей [4].