Зразок роботи
Сучасною тенденцією розвитку вітчизняної економіки стає формування великої кількості корпоративних утворень, переважно у формі акціонерних товариств. Тому від ефективності функціонування та кваліфікації управлінського апарату, від впровадження нових принципів корпоративного управління та від участі підприємств корпоративного сектора в політичному та соціальному житті країни залежить рівень її економічного розвитку. Однією з головних проблем у підвищенні рівня корпоративного управління є відсутність єдиної методики, яка дозволяє оцінити ефективність корпоративного управління. Проблема корпоративного управління зумовлена також неурегульованістю корпоративних відносин. Отже, тематика дипломного дослідження є актуальною та потребує подальшого вдосконалення і розвитку.
Значним теоретико-методологічним внеском з питань корпоративного управління, зокрема, оцінювання його ефективності, є роботи таких науковців: О.М. Анісімова, Б.М. Андрушків, Т.Р. Антошко, О.Г. Білорус, Ю.Б. Винслов, С.М. Девіс, А. Демб, Л.В. Довгань, В.А. Євтушевський, Г.В. Козаченко, О.Г. Коше- лєва, О.Р. Кібенко, М.І. Книш, Р.Р. Ларіна, О.А. Лобанова, Т.Г. Логутова, М.Ю. Мілявський, О.В. Мороз, Ф. Найбаер, Г.В. Назарова, М.І. Небава, І.Л. Сазонець, Дж. Салівен, В.Г. Федоренко, А.В. Череп.
Метою дипломної роботи є дослідження особливостей корпоративного управління ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» та обґрунтування шляхів підвищення ефективності такого управління.
Об’єктом дослідження є процес корпоративного управління ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика».
Предмет дослідження – сукупність методичних підходів до оцінювання якості та ефективності корпоративного управління акціонерним товариством.
Відповідно до поставленої мети, завданнями дипломної роботи є:
- дослідження теоретичних основ корпоративного управління;
- вивчення методичних підходів до оцінювання якості корпоративного управління;
- дослідження існуючих підходів до оцінки ефективності корпоративного управління та вартості корпорації;
- аналіз результатів господарської діяльності ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика»;
- дослідження ефективності корпоративного управління ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика»;
- вивченя особливостей системи управління та організаційної структури підприємства;
- обґрунтування шляхів підвищення ефективності корпоративного управління ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика».
.
.
.
2.1 Загальна характеристика підприємства
Вінницька кондитерська фабрика створена рішенням Вінницького міськвиконкому у 1929 році. Перші технологічні процеси здійснювались переважно вручну. Випуск продукції складав 2-5 тн. на добу в обмеженому асортименті: карамель у цукрі, пряники, печиво, цукрове драже.
Починаючи з 1952 року на фабриці впроваджено затвердження асортиментного мінімуму випуску кондитерських виробів, у 1953 році засновано цукерковий цех, створено цех по виробництву ірису і мармеладу реконструйовано бісквітний цех. Все технологічне обладнання переведено з трансмісійного на індивідуальні електроприводи. Весь попередній, період функціонування фабрика поставляла, свою продукцію лише, торгівельним організаціям області, а починаючи з 1953 року 60% кондитерських виробів вже реалізується за межі області. Освоєно випуск 17 нових видів кондвиробів.
У 2005-2011 роках в умовах ринкових відносин діяльність Відкритого акціонерного товариства "Вінницька кондитерська фабрика" продовжувала вдосконалюватись у всіх основних напрямках виробництва. 14.07.2010 рішенням загальних зборів акціонерів в зв'язку з приведенням діяльності Товариства у відповідність із Законом України від 17.09.2008 р. №514-VІ "Про акціонерні товариства" змінено найменування акціонерного товариства з відкритого на публічне.
Місцезнаходження підприємства: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Успенського Гліба, 8.
Сьогодні Публічне акціонерне товариство “Вінницька кондитерська фабрика” – сучасне підприємство, сертифіковане на відповідність вимог міжнародних стандартів ISO 9001:2008 (Система управління якістю) та ISO 22000:2005 (Система управління безпечністю харчових продуктів). Загальний обсяг виробництва кондитерських виробів складає близько 20 тисяч тонн на рік.
Продукція реалізується на території України, країн СНГ, ЄС та Азії, неодноразово відзначена за якість.
ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика” входить до складу міжнародної компанії «Рошен», проте має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку та штампи із своїм найменуванням, а також знак для товарів та послуг.
Корпорація «Рошен» – один з найбільших світових виробників кондитерських виробів. Головний офіс компанії знаходиться за адресою вул. Електриків, 26/9 ; Київ; Київ; 04176. На даний момент кондитерська корпорація «Рошен» посідає 18 сходинку у рейтингу Candy Industry Top 100 і виробляє до 200 видів високоякісних кондитерських виробів (шоколадні і желейні цукерки, карамель, шоколад, печиво, вафлі, бісквітні рулети і торти). Загальний обсяг виробництва продукції досягає 450 тисяч тон на рік.
Поряд з ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика” до складу компанії входять Київська, Маріупольська і Кременчуцька фабрики, ряд закордонних, а також масломолочний комбінат «Бершадьмолоко», який забезпечує фабрики корпорації натуральною високоякісною молочною сировиною [79].
Для покращення умов зберігання сировини та готової продукції, для оптимізації поставок продукції та мінімізації затримок продукції на складі корпорація «Рошен» ввела в експлуатацію власний логістичний центр в Яготині.
Загальна площа комплексу складає 60 000 кв. м., з них площа складських приміщень - 57 000 кв.м. Загальна місткість до 45 000 тонн, з них 20-25 000 тонн продукції і 20 000 тонн сировини.
Логістичний комплекс відповідає всім вимогам, що пред'являються до логістичного комплексу класу «А». Він забезпечений новітньою системою управління товарними потоками Warehouse Management System.
WMS – це інтелектуальна система, яка не тільки все враховує, але й оптимізує логістичні процеси, що виникають з моменту прийняття і аж до відвантаження товару зі складу. До моменту прибуття автомобіля на склад, документація на його заповнення вже передана, врахована і оброблена. Це дає можливість заздалегідь сформувати замовлення, тому безпосередньо завантаження займає 30-35 хвилин. Таким чином, загальний час перебування вантажного транспорту на території центру не перевищує однієї години.
Логістичний центр корпорації «Рошен» є універсальним інноваційним логістичним комплексом, еталонним для всіх галузей промисловості, що використовують палети для складування своєї продукції. Досвід створення в Яготині логістичного центру може бути прикладом для низки національних компаній.
Побудуємо матрицю SWOT - аналізу для ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика”. Спочатку дослідимо сильні та слабкі сторони корпорації у табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Характеристика сильних та слабких сторін ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика”
.
.
.
Проаналізуємо фінансовий стан ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика” на основі даних, які містяться у фінансовій звітності підприємства (додаток Б). У таблиці 2.5 систематизовано найбільш інформативні показники господарської діяльності досліджуваного підприємства.
Таблиця 2.5 – Показники господарської діяльності ПАТ “Вінницька кондитерська фабрика”
За результатами таблиці 2.5 можна зробити такі висновки.
Чистий дохід у 2014 році виріс на 5,23% порівняно з попереднім роком, а у 2015 році – на 4,3%. Порівнюючи динаміку чистого доходу і собівартості, можна побачити, що собівартість продукції протягом цього ж періоду зростала значно більшими темпами, що є негативним. Так, у 2014 році собівартість виросла на 10,84% порівняно з попереднім роком і склала 46760 тис.грн., а у 2015 році зростання цього показника склало 32,7%. Як наслідок, показники валового і чистого прибутку протягом дослідженого періоду зменшувались (рис.2.1).
Рис.2.1 – Динаміка основних фінансових результатів
ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» у 2013-2015 рр, тис. грн.
Як видно з рис.2.1, у 2014 році чистий прибуток ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» знизився до рівня 47486 тис.грн., що на 56,8% менше за рівень 2013 року. У 2015 році спостерігаємо неістотне покращення ситуації, зростання чистого прибутку на 9% від рівня 2014 року. Отже, найбільш ефективно ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» працювало у 2013р.
Валюта балансу зростала протягом досліджуваного періоду на 7,1% та 16,9%, відповідно. Проте можна припустити, що таке зростання відбулось переважно через підвищення цін на сировину і збільшення собівартості продукції.
Щодо структури балансу, то переважну частку (від 80% до 93,1% залежно від періоду) мають необоротні активи, тобто структуру активів можна охарактеризувати як «важку». Це доволі характерне явище для виробничих підприємств. Відповідно, частка оборотних активів досить невисока (від 7% до 20%).
Протягом 2013-2015 рр. підприємство відзначалося високим рівнем ділової активності. Так, у динаміці спостерігаємо постійне зростання коефіцієнта оборотності запасів, дебіторської і кредиторської заборгованості.
Проблемним місцем підприємства є його ліквідність, так протягом 2013-2014 рр. коефіцієнт абсолютної ліквідності наближався до 0, а у 2015 році становив 0,01, тобто за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів підприємство могло покрити лише 1% своїх поточних зобов’язань.
Коефіцієнт концентрації власного капіталу свідчить про достатній рівень фінансової стійкості підприємства, частка власного капіталу протягом 2013-2014 рр. перевищує 50%, а у 2015 році підвищується до 96%. Тобто у 2015 році лише 4% капіталу підприємства фінансувалося за рахунок залучених коштів. Отже, підприємство фінансово незалежне.
Аналіз показників рентабельності представлено у табл. 2.6.
Таблиця 2.6 - Аналіз показників рентабельності ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» за 2013-2015рр.
.
.
.
2.3 Ефективність корпоративного управління ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика»
Дослідження ефективність корпоративного управління акціонерним товариством доцільно розпочати з аналізу особливостей акціонерного капіталу.
Так, за даними офіційного сайту smida.gov.ua, акції ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» обліковуються ПАТ "Нацiональний Депозитарiй України". Вiдповiдно до укладеного договору зберiгач надає послуги щодо вiдкриття рахункiв у цiнних паперах ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» та зарахування на них цiнних паперiв за розпорядженням емiтента, обслуговування обiгу цiнних паперiв у виглядi електронних записiв на рахунках у цiнних паперах та виконання безумовних операцiй з управлiння рахунком у цiнних паперах за розпорядженнями ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» (депонента); надання виписок пiсля кожної проведеної операцiї на рахунку та звiтiв про обiг цiнних паперiв за певний перiод за розпорядженнями депонента; внесення змiн до iнформацiї про особу депонента; та наданя iнших послуг на фондовому ринку, не заборонених чинним законодавством України.
У таблиці 2.7 представлено інформацію про володіння посадовими особами ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» акцій.
Таблиця 2.7 – Володіння посадовими особами ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика» акцій (усі акції прості іменні)