0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 09:00 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

  1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
  2. Відкрийте Ваше замовлення
  3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

Удосконалення мотивації трудової діяльності працівників підприємства (на прикладі ПрАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря») (ID:936276)

Тип роботи: магістерська
Дисципліна:Менеджмент
Сторінок: 122
Рік виконання: 2021
Вартість: 600
Купити цю роботу
Зміст
ЗМІСТ ВСТУП 6 РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ МОТИВАЦІЇ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕРСОНАЛУ НА ПІДПРИЄМСТВІ 9 1.1 Сутність мотивації персоналу як основи розвитку підприємства 9 1.2 Характеристика моделей та методів мотивації трудової діяльності 20 1.3 Особливості формування мотиваційного механізму 33 Висновки до розділу 1 38 РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ МОТИВАЦІЇ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕРСОНАЛУ НА ПРАТ «КИЇВСЬКА ПОЛІГРАФІЧНА ФАБРИКА «ЗОРЯ» 40 2.1 Організаційно-економічна характеристика діяльності ПрАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» 40 2.2 Аналіз складу та структури персоналу підприємства 45 2.3 Аналіз мотивації трудової діяльності на ПрАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» 57 2.4 Оцінка мотиваційного потенціалу підприємства 69 Вичсновки до розділу 2 75 РОЗДІЛ 3 УДОСКОНАЛЕННЯ МОТИВАЦІЇ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ПРАТ «КИЇВСЬКА ПОЛІГРАФІЧНА ФАБРИКА «ЗОРЯ» 77 3.1 Формування базової моделі мотивації трудової діяльності ПрАТ «Київська поліграфічна фабрика «Зоря» 77 3.2 Удосконалення організаційної структури відділу управління персоналом підприємства в системі управління мотивацією трудової діяльності працівників 96 Висновки до розділу 3 111 ВИСНОВКИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ 113 СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 117 ДОДАТКИ 123
Не підійшла ця робота?
Ви можете замовити написання нової роботи "під ключ" із гарантією
Замовити нову
Зразок роботи
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ МОТИВАЦІЇ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕРСОНАЛУ НА ПІДПРИЄМСТВІ 1.1 Сутність мотивації персоналу як основи розвитку підприємства Багатоаспектність проблеми мотивації обумовлює множинність підходів до розуміння її сутності та структури, а також до методів її вивчення, через що це поняття трактується авторами по-різному. Сучасні підходи до мотивації формувалися під впливом основних теоретичних напрямів. До них відносять змістовні теорії мотивації, що аналізують базові потреби людини, які досліджують потреби працюючих в організаціях людей, спираючись на них, менеджери одержують можливість глибше усвідомити нестатки підлеглих. Увага прихильників процесуальних теорій мотивації сконцентрована на вивченні розумових процесів, що впливають на поведінку людини, поясненні того, у який спосіб працівники прагнуть до винагороди. Мотивація праці, управління і взаємодія з людьми – вирішальний фактор успіхів діяльності підприємств та результативності їх роботи. Мотивація становить основу трудового потенціалу працівника, тобто всієї сукупності властивостей, що впливають на виробничу діяльність. Уся діяльність людини обумовлена реально існуючими потребами. Мотивована діяльність – це вільна, обумовлена внутрішніми спонуканнями діяльність людини, спрямована на досягнення своїх цілей, реалізацію своїх інтересів. У мотивованій діяльності працівник сам визначає міру своїх дій залежно від внутрішніх спонукань та умов зовнішнього середовища. Мотивація праці являє собою головну функцію управлінської діяльності як спосіб удосконалення системи організації праці для економічного розвитку підприємств. Вона включає низку заходів, які спрямовані на підвищення заохочення працівників і вдосконалення якості їхньої праці. Ефективне використання мотивації керівництвом підприємства дозволяє розробити способи досягнення максимальної віддачі від працівників на основі чіткого уявлення про їх поведінку, про мотиви, що зумовлюють їх спонукають до підвищення продуктивності праці та якісного виконання своїх обов’язків. У табл. 1.1 досліджено трактування поняття «мотивація» вітчизняними та зарубіжними науковцями. Таблиця 1.1 – Аналіз визначення поняття «мотивація»
Інші роботи з даної категорії: