Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Сталий розвиток сучасних економічних процесів глобалізації та подальша інтеграція України до системи світового господарства передбачають проведення державою економічної політики, спрямованої на стимулювання нарощування обсягів зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних підприємств.
У порівнянні з господарською діяльністю на внутрішньому ринку зовнішньоекономічна діяльність для підприємства є новим, більш високим рівнем ведення бізнесу, який потребує від персоналу наявності відповідного досвіду та професійної компетенції. Проте у фахівців вітчизняних підприємств ще бракує достатнього досвіду управління зовнішньоекономічною діяльністю, що призводить до виникнення значної кількості проблем при виборі зовнішніх ринків і роботі на них, пошуку іноземних партнерів, укладанні зовнішньоекономічних контрактів, здійсненні платежів, митному оформленні продукції. Підготовка кадрів у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що мали б необхідну для її здійснення професійну компетенцію, в Україні також розпочалася не так давно, тому на ринку праці ще відчувається брак кваліфікованих фахівців відповідного професійного спрямування. Для більшості підприємств єдиним шляхом вирішення складних питань зовнішньоекономічної діяльності є її консалтингове супроводження, що здійснюється професійними консультантами.
Отже, вивчення умов розвитку міжнародного консалтингу, консалтингового супроводження зовнішньоекономічної діяльності підприємств є актуальним науково-практичним завданням, яке потребує відповідного вирішення. Необхідність розробки теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо консалтингового супроводження зовнішньоекономічної діяльності підприємств та компаній зумовила вибір теми магістерської роботи та її актуальність.
Мета і задачі дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів механізмів функціонування міжнародного консалтингу. Для досягнення поставленої мети дослідження в магістерській роботі вирішено такі наукові та практичні завдання:
- розглянуто сутність консалтингової діяльності;
- досліджено особливості та складові міжнародного консалтингу;
- вивчено проблеми зовнішньоекономічної діяльності українських підприємств, які обумовлюють необхідність використання консалтингу;
- проведено аналіз тенденцій розвитку ринку міжнародного консалтингу в світі;
- здійснено оцінку особливостей механізмів функціонування міжнародного консалтингу;
- проведена характеристика ринку консалтингових послуг у зовнішньоекономічній діяльності в Україні;
- запропоновано шляхи підвищення ефективності механізму функціонування консалтингу зовнішньоекономічної діяльності підприємств.
Об’єктом дослідження магістерської роботи є міжнародний консалтинг та консалтинг зовнішньоекономічної діяльності підприємств, як його складової.
Предметом дослідження є теоретичні питання, принципи, методи та практичні аспекти міжнародного консалтингу, консалтингового супроводження зовнішньоекономічної діяльності підприємств.
Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є сукупність способів наукового пізнання, методів, прийомів і принципів проведення досліджень. Теоретичною основою роботи стали наукові праці та методичні розробки вітчизняних і зарубіжних учених у галузі зовнішньоекономічної діяльності підприємства, управлінського консультування й управління проектами у сфері міжнародного консалтингу.
Правове поле дослідження склали чинні законодавчі та нормативні документи, що регулюють зовнішньоекономічну діяльність підприємств в Україні. Інформаційною базою магістерської роботи є офіційні статистичні матеріали, звітні дані про зовнішньоекономічну діяльність підприємств, ресурси мережі Internet і результати власних досліджень.
При проведенні дослідження використано системно-структурний підхід (для виділення складу підсистем консалтингового супроводження зовнішньоекономічної діяльності підприємств), статистичний метод (при аналізі фактичних даних щодо застосування консалтингу в зовнішньоекономічній діяльності підприємств), методи спостереження й узагальнення (у виявленні проблем зовнішньоекономічної діяльності підприємств).
Наукова новизна отриманих результатів. Основний науковий результат магістерської роботи полягає в розробці принципових підходів до формування системи консалтингового супроводження, яка спрямована на вирішення проблем зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
Наукова новизна результатів дослідження полягає в тому, що у роботі системно та комплексно визначено проблеми зовнішньоекономічної діяльності підприємств, які потребують консалтингового супроводження, запропоновано шляхи підвищення ефективності механізмів функціонування міжнародного консалтингу у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Практичне значення отриманих результатів. Запропоновані в роботі результати та розроблені рекомендації можуть бути методичною основою формування й розвитку консалтингового супроводження зовнішньоекономічної діяльності підприємств в Україні.
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ МЕХАНІЗМІВ ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОГО КОНСАЛТИНГУ
1.1. Сутність консалтингової діяльності
В умовах подальшої демократизації українського суспільства, лібералізації підприємницької діяльності і створення найбільш сприятливих з часів незалежності держави умов для ефективного функціонування середнього і малого підприємництва, особливу актуальність набуває розвиток консалтингової діяльності, значення якої для функціонування національної економіки вже давно визнано як вітчизняними науковцями, так і керівниками організацій і підприємств.
Консалтинг (управлінське консультування) виник в країнах з ринковою економікою, тому науковці саме цих країн першими виділили його в окрему галузь науки і практики та здійснили перші системні теоретичні дослідження. У засад науки управлінського консультування стояли такі видатні теоретики управління, як Ф. Тейлор і Д. Мак-Кінсі (20-ті рр. 20 ст.), а пізніше – П. Блок, Л. Грейнер, П. Друкер, Р. Метцгер, Ф. Стееле та інші (70-80 рр. 20 ст.). Сучасний розвиток управлінського консультування відзначається працями таких вчених, як С. Баркус, М. Кіпінг, М. Калверт, Т. Кларк, М. Кубр, Дж. Уілкінсон, Д. Колліс, Д. Роберт, Д. Майстер, К. МакКенна тощо. Управлінське консультування на просторах колишнього СРСР в часи перебудови досліджували такі вчені, як В. Дудченко, Я. Лейманн, І. Прокопенко, К. Чакиров, Р. Юксвяров, та ін. Враховуючи модернізацію, обумовлену розвитком ринкових відносин і переходом до ринкової економіки створена в радянські часи школа консультування знайшла своє продовження в працях таких дослідників, як В.І. Алешнікова, А.О. Блінов, А.В. Громов, Ю.Д. Красовський, А.П. Посадський, А.І. Пригожин, М.Л. Тюнякін, А.Е. Уткін та інші. [76]
Як слушно зауважує Т. Шеремет, український консалтинг не може автоматично переймати західний шлях розвитку та вирішення управлінських проблем [83, с. 8]. Цим пояснюється виникнення і розвиток української школи консалтингу в 1990-2000 роки, у створення якої внесли вагомий внесок такі вчені, як В.І. Верба, Т.О. Зайчук, Ф.В. Зіновьєв, Л.І. Калачевська, С.В. Козаченко, Н.І. Лобанов, Ю.В. Макогон, Т.І. Решетняк, В.М. Тебенко, О.К. Трофімова, Т.Г. Шеремет. Їх праці в основному спрямовані на створення методологічних та організаційно-економічних засад консалтингової діяльності з урахуванням особливостей української економіки та на дослідження шляхів підвищення ефективності національного консалтингу.
Звернення до послуг зовнішніх консультантів в країнах з розвиненою ринковою економікою вже давно стало нормою підприємницької діяльності, яка характеризується стрімкими темпами змін як в навколишньому середовищі бізнесу, так і в технологіях управління ним. В умовах глобалізації, прискорення технічного і технологічного прогресу та наростаючої глобальної конкуренції стратегічна важливість використання консалтингових послуг продовжує зростати. Головна особливість діяльності консультантів полягає в тому, що консультанти відчувають потреби майбутнього, завжди йдуть на шаг попереду потреб ринку. Використовуючи допомогу консультантів-професіоналів, які працюють з чисельними бізнес-організаціями, набувають досвіду вирішення типових управлінських проблем та виявляють тенденції і закономірності розвитку бізнесу, менеджери підприємств отримують не тільки кваліфіковану допомогу та спеціальні знання консультантів, а й освоюють методи їх роботи. [9, с. 64]
Аналіз світової практики показав, що на більш високих стадіях розвитку ринкових відносин консалтингові послуги стають такими ж необхідними, як і послуги банків, фінансових компаній тощо. Консультаційні організації і фірми є основою управлінської інфраструктури, яка створює необхідні умови для якісного і ефективного функціонування національної економіки і сприяє формуванню та тісній взаємодії всіх елементів її інфраструктурного комплексу [34, с. 24].